Jarmo Kekalainen draft

NHL:n pelaajamarkkinat aukeavat 1. heinäkuuta. NHL.com/fi seuraa tiiviisti markkinoiden mielenkiintoisia käänteitä. Tässä artikkelissa tarkastelemme sitä, miksi heinäkuun ensimmäinen on yksi kiekkovuoden jännittävimmistä päivistä.

Valtteri Filppula, Jarome Iginla, Jussi Jokinen, Aleksandr Radulov, Leo Komarov, Justin Williams, Jaromir Jagr ja Ilja Kovaltshuk. Siinä vain muutamia nimiä, jotka ovat löytäneet itselleen uuden NHL-seuran aikaisemmin tällä vuosikymmenellä huomista maanantaita vastaavana jännittävänä päivänä.
Kyse on tietenkin NHL:n pelaajamarkkinoiden aukeamisesta. Nyt olisi tarjolla täysin vapaita kiekkoilijoita, jotka saa pelkästään rahalla. NHL-seurojen ei tarvitse luopua mistään muusta omaisuudestaan - paitsi tietenkin tilasta palkkakaton alla. Tuleva päivä, ja varmaan muutama vuorokausi sen jälkeenkin, kuuluvat ehdottomasti vuoden herkullisimpiin meille kiekkointoilijoille.
Täysin vapaiksi agenteiksi tulossa olevat pelaajat ovat saaneet neuvotella kosiskelijoiden kanssa jo viikon päivät. Huhuja ja tietoja on valunut rapakon takaa, mutta virallisia uutisia saamme odottaa maanantaille asti.
Joillakin seuroilla on jättimäisiä suunnitelmia. Florida Panthers on jo tavannut hyökkääjä Artemi Panarinin ja maalivahti Sergei Bobrovskin.

NYR-CBJ: Bobrovski venyttää upean patjatorjunnan

 • Me myymme loistavaa tulevaisuutta. Meillä on hieno, nuori ja lahjakas joukkue. Me yritämme lyödä muutaman kunnarin. Teemme kaikkemme, jotta saamme (uudelle päävalmentajallemme) Joel Quennevillelle pelaajat, jotka tarvitsemme päästäksemme luvattuun maahan, Floridan GM Dale Tallon muotoili The Athleticille.
  Isot nimet varastavat luonnollisesti otsikot, mutta kyllä vapailta markkinoilta hankitaan myös niitä pienempiäkin kaloja, joita jokainen joukkue tarvitsee.
  - GM Ken Holland on tehnyt hommia koko viikon keskustelemalla vapaiden agenttien kanssa. Hän tietää, että meillä on aukkoja paikattavana. Tarvitsemme todellakin syvyyttä hyökkäykseemme. Meillä on ollut hyviä keskusteluja kokoonpanostamme, miltä se tulee näyttämään ja kuka sopisi mukaan, Edmonton Oilersin uusi päävalmentaja Dave Tippett kertoi.
  Vaikka muutama iso nimi on hieman "pilannut" jännitystä poistamalla itsensä täysin vapailta markkinoilta tehtyään jatkosopimuksen oman seuransa kanssa (Erik Karlsson, Jeff Skinner, Kevin Hayes, Brock Nelson, Jordan Eberle), niin jäljellä on yhä huippuluokan pelaajia, jotka voivat muuttaa joukkueiden marssijärjestystä tulevalla kaudella.
  Panarinin ja Bobrovskin lisäksi hyökkääjät Matt Duchene, Joe Pavelski, Anders Lee, Mats Zuccarello ja Wayne Simmonds, puolustajat Tyler Myers ja Jake Gardiner sekä maalivahti Robin Lehner ovat varmasti monen seuran kiikarissa.
  Mielenkiintoista on myös nähdä minkälaista kuhinaa veteraanitähdet Corey Perry ja Patrick Marleau herättävät markkinoilla. Kumpikin ostettiin juuri ulos sopimuksestaan, joten he ovat jo saaneet rahaa ensi kaudesta, eli palkkavaatimukset tuskin ovat hirveät. Nyt vain katsotaan, millä seuroilla olisi käyttöä tai tarvetta näille kahden olympiakullan viisaille veteraaneille.

TOR-SJS: Marleau osuu entistä joukkuettaan vastaan

Marleau haluaisi palata San Jose Sharksiin, jota hän edusti NHL-uransa ensimmäiset 20 vuotta, mutta joku muukin vaihtoehto kelpaa.
- Olisi hauskaa palata San Joseen, missä aloitin (NHL-urani). Mutta en ole missään tapauksessa valmis lopettamaan, Marleau paljasti The Athleticille.
Ja onhan siellä meidän omiakin poikiamme. Jollakin seuralla on varmasti käyttöä Filppulan kokemukselle. Joonas Donskoi hakee puolestaan piristystä NHL-uralleen jostain muualta. Ja mikä seura antaisi Markus Granlundille uuden tilaisuuden?
Eikä kyse ole pelkästään täysin vapaista pelaajista. Viime viikkoina on puhuttu paljon myös siitä, että voisiko joku rajoitettu vapaa agentti allekirjoittaa tänä kesänä sopimuksen muun kuin oman seuransa kanssa.
Niitä huippuluokan rajoitettuja vapaita agentteja olisi nyt tarjolla. Mikko Rantanen, Mitchell Marner, Sebastian Aho, Brayden Point, Patrik Laine ja Matthew Tkachuk ovat muutamia nimiä, jotka kelpaisivat mille tahansa seuralle.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Rajoitetun vapaa agentin pelaajaoikeudet omistavalla seuralla on oikeus vastata "samalla mitalla" sopimustarjoukseen ja pitää näin mies riveissään. Winnipeg Jetsin GM Kevin Cheveldayoff kiirehtikin jo suihkuttamaan hyttysmyrkkyä Lainetta tai Kyle Connoria mahdollisesti lähestyville inisijöille.
- Ilman muuta aikomuksemme olisi vastata, Cheveldayoff totesi.
Toronto Maple Leafsin GM Kyle Dubas ei ollut yhtä ehdoton.
- Tarkoituksemme on pitää heidät täällä niin pitkään kuin mahdollista, mutta jos dollarimäärä ei ole järkevä meidän kannaltamme, niin meidän täytyy miettiä, mitä teemme, Dubas sanoi.
Kaikilla seuroilla ei ole mahdollisuutta lähteä isoimpien vapaiden nimien perään, koska niillä ei ole tilaa palkkakaton alla. Yksi niistä seuroista on Vegas Golden Knights.
- Kuten kaikki tiedätte, niin me emme ole metsästämässä isoa riistaa. Emme aio olla aggressiivisia vapailla markkinoilla, vielä pari kuukautta Golden Knightsin GM:n hommia hoitava George McPhee sanoi.
Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläisellä on sen sijaan katon alla tilaa reilusti - olettaen, että Panarin, Duchene ja Bobrovski vaihtavat maisemaa.
- Katsotaan josko palkkakatto luo ongelmia joillekin seuroille ja ehkä mahdollisuuksia toisille. Katsomme kaikkia vaihtoehtojamme. Meillä tulee olemaan paljon tilaa palkkakaton alla, jos täysin vapaat pelaajamme lähtevät. Se luo meille tilaisuuksia, Kekäläinen suunnitteli.

Kekalainen

Palkkakattotilanteensa kanssa tuskailevien NHL-seurojen onneksi vapaiden markkinoiden alku ei tarkoita pelaajakauppojen tyrehtymistä. Tämän vuosikymmenen aikana heinäkuun alussa seuraa ovat vaihtaneet pelaajakaupan kautta muun muassa Tyler Seguin, Phil Kessel, Jason Spezza, T.J. Oshie ja Kasperi Kapanen.
Kauppameininki onkin ollut jo hyvässä vauhdissa kesäkuun puolella. Pelkästään viimeisen reilun kahden viikon aikana P.K. Subban, Olli Määttä, Jacob Trouba, Erik Haula, Matt Niskanen, Aleksi Saarela, J.T. Miller ja Carl Söderberg ovat löytäneet uuden osoitteen.
Siinä oli jo kolme suomalaisnimeä. Saisimmekohan sille jatkoa? Jesse Puljujärvi ja Julius Honka tarvitsisivat uuden startin NHL-urilleen. Puljujärven ja Edmonton Oilersin kolme vuotta kestänyt liitto on ajautumassa avioeroon. Hongalle ei puolestaan tunnu löytyvän sijaa Dallas Starsin majatalossa.

EDM-STL: Puljujärvi laukoo kiekon ohi Allenin

Jos emme saa heti maanantaina makeaa mahan täydeltä, niin aina on tiistai. Esimerkiksi vuosi sitten tieto hyökkääjä Ryan O'Reillyn kauppaamisesta Buffalo Sabresista St. Louis Bluesiin kiiri tänne Pohjolan perukoille vasta 2. heinäkuuta.
Pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu O'Reilly johdatti Bluesin Stanley Cup -mestaruuteen. Lähipäivillä voi siis olla isokin merkitys ensi kauden tapahtumiin.
Palloja on paljon ilmassa. Eiköhän sieltä tule joku "taktinen vääräkin", joka yllättää meidät kaikki.
Huhut, spekulaatiot ja lopulta paljastuva todellisuus tekevät heinäkuun alusta yhden NHL-vuoden ehdottomasti hienoimmista näytelmistä. Jäämme odottamaan - ja jännittämään.