Shero

New Jersey Devilsin pääomistaja ja hallituksen puheenjohtaja Josh Harris ilmoitti sunnuntaina, että seuran GM Ray Shero on irtisanottu tehtävistään.

Ainakin väliaikaisesti seuran johtoon nousee Tom Fitzgerald, joka toimi Sheron apulais-GM:nä. Devilsin entinen tähtimaalivahti Martin Brodeur avustaa Fitzgeraldia jääkiekkotoiminnan neuvonantajana.

  • Ray on lahjakas kiekkopomo, ja olen varma, että hän menestyy tulevaisuudessa. Devilsin on kuitenkin otettava nyt uusi suunta, ja tämä muutos tehdään joukkueen parhaaksi. Aloitamme uuden GM:n etsinnän seuraavien viikkojen ja kuukausien aikana. Olemme optimistisia tulevaisuutemme suhteen, sillä seurassamme on paljon taitoa sekä kaukalossa että sen ulkopuolella, Harris totesi lausunnossaan.

Kuluva kausi oli Sheron viides Devilsissä. Hän työskenteli aiemmin Pittsburgh Penguinsin GM:nä (2006-14), ja pingviinit marssivat hänen alaisuudessaan Stanley Cup -voittoon vuonna 2009.