bobrovsky subban panarin

Heinäkuun vapaiden agenttien siirtohulina on kovassa vauhdissa, ja joukkueet yrittävät vahvistaa rivejään sopivilla hankinnoilla. Pelaajien vaihtaessa maisemaa myös pelinumerot saattavat muuttua.

Monet jo uuden osoitteen löytäneet vapaat agentit haluavat säilyttää vanhan pelinumeronsa, mutta osalle pelaajista tutusta pelinumerosta luopuminen on jopa välttämätöntä.
Hulppean seitsemän vuoden ja 70 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen Florida Panthersin kanssa solminut maalivahti Sergei Bobrovski joutui heti neuvottelemaan tulevasta pelinumerostaan uudessa seurassa. Kaksinkertainen Vezina Trophy -vahti siirtyi kissapetoihin Columbus Blue Jacketsista, jossa hän kantoi seitsemän vuoden ajan numeroa 72.
******Lisää aiheesta: Aleksander Barkov sai ympärilleen arvokkaita vahvistuksia]
Bobrovskin pelinumero on sama, jota hänen uusi seurakaverinsa Frank Vatrano käyttää, joten herrat joutuivat sopimaan, kumman pelipaidassa numero nähdään tulevina vuosina. Sosiaalisessa mediassa 25-vuotias yhdysvaltalaishyökkääjä oli humoristiseen sävyyn valmis "kauppaamaan" pelinumeronsa uudelle seurakaverille, mikäli Bobrovski kustantaa hänelle tuliterän Rolex-kellon sekä tarjoaa illalliset vuoden ajan. Sopuun lopulta päästiin, ja Bobrovski sai pitää pelinumeronsa Vatranon tyytyessä jatkossa numeroon 77.
Niinikään Floridaan siirtyneet Brett Connolly (5), Noel Acciari (55) ja Anton Strålman (6) saivat hekin pitää entisen numeronsa.
Columbuksessa kahden kauden ajan pelinumeroa 9 kantaneesta Artemi Panarinista tuli kertaheitolla yksi taalaliigan kovapalkkaisimmista tähdistä, kun kesän tavoitelluimpiin vapaisiin agentteihin kuuluva venäläishyökkääjä pakkasi laukkunsa ja siirtyi New York Rangersiin. Hän solmi niin ikään seitsemän vuoden sopimuksen, jonka aikana taiturille maksetaan hulppeat 11,6 miljoonaa dollaria kaudessa.
Manhattanilla 27-vuotias venäläinen joutui kuitenkin kohtaamaan Original Six -joukkueen perinteet ja nöyrtymään pelinumeronsa suhteen, sillä perinteikkään Madison Square Gardenin katossa komeilevat Adam Gravesin ja Adam Bathgaten pelipaidat - selkämyksessään yhdeksikkö.
Myöhemmin myös Panarin käytti sosiaalista mediaa apuna ja päätyi fanien äänestyksen perusteella pelinumeroon 10.

Rangersin legendaarisena maalivahtina vuosina 1975-83 pelannut ja nykyisin seuran johtajana toimiva John Davidson uskoo Panarinin olevan juuri se puuttuva palanen, jonka avulla seura voi nousta takaisin 1990-luvun menestyksen ajoille.
- Hän on pelaaja, joka rakastaa kovia paikkoja ja isoja haasteita. Panarin on usein maininnut halukkuutensa pelata isoilla areenoilla ja olla johdattamassa seuraa menestyksen tielle. Monet tahot tietävät hänen taitonsa, mutta voin vakuuttaa, että hän on kilpailuhaluinen myös persoonana. Olen kaikin puolin innoissani tulevaisuudesta, Davidson totesi.
Dallas Stars hankki pelaajistoonsa kokemusta yhteensä liki kahdentuhannen ottelun verran, kun Joe Pavelski ja Corey Perry siirtyivät vahvistamaan joukkuetta. Perry sai pitää koko uransa ajan käytössä olleen kymppipaidan, mutta Pavelskin kohdalla edessä oli pelinumeron vaihtaminen.
Entinen San Jose Sharksin kapteeni joutui hyvästelemään numeron 8, sillä Dallasissa se kuului jo edesmenneelle hyökkääjälle Bill Goldsworthylle, jonka paita koreilee Starsin kotihallin American Airlines Centerin katossa. Pavelski pelaa tästä lähtien numerolla 16.
Lisää aiheesta: [Konkari Joe Pavelski täydentää Starsin arsenaalia]
- Tämä on ollut erikoinen vuosi pelaajamarkkinoiden suhteen. Normaalisti Joen tyylisiä pelaajia ei vain tule eteen, joten olemme erittäin tyytyväisiä, että saimme houkuteltua hänet riveihimme. Hän on monipuolisuutensa vuoksi erinomainen vahvistus lähes jokaiselle osa-alueelle, Starsin GM Jim Nill iloitsi.
Liigassa on tätä nykyä paljon tähtiluokan pelaajia, joiden markkina-arvo on kova, vaikka he eivät pelaajina olisikaan aivan NHL:n parhaimmistoa. Yksi näistä pelaajista on uuden työnantajan kesällä löytänyt puolustaja P.K. Subban, joka kaupattiin Nashville Predatorsista uudelleenrakennusvaiheessa olevaan New Jersey Devilsiin.
Taalakaukaloiden ulkopuolella melkoisena väriläiskänä ja muotiguruna tunnettu kanadalaispuolustaja on lanseerannut muun muassa oman vaatemalliston, eikä pelinumeron 76 vaihtaminen tule kysymykseenkään hänen kohdallaan. Subban kuitenkin vakuuttaa, etteivät kaukalon ulkopuoliset liiketoimet ja tähden henkilökohtaiset mieltymykset mene uuden joukkueen edelle.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
- Tärkein tehtäväni on auttaa joukkuetta pelillisesti ja nostaa seura takaisin sille tasolle, jolla se oli 2000-luvun alussa. Meillä on loistavia nuoria lahjakkuuksia, joista kehittyy liigaan uusia tähtiä. Haluan olla heidän mukanaan voittamassa jotain suurta, Subban tiivisti.
Devils tekee myös historiaa pelinumeroiden kanssa. Tämän kesän NHL Draftin ykkösvaraus, hyökkääjä Jack Hughes käyttää numeroa 86, jota ei ole vielä kertaakaan aikaisemmin ommeltu Devils-pelaajan paitaan. Myöskään Subbanin numero 76 ei ole aikaisemmin ollut seuran käytössä.
Samanlaista numerohistoriaa kirjoitetaan myös Nashville Predatorsissa. Joukkueeseen liittynyt hyökkääjä Matt Duchene sai numeron 95, jota kukaan seuran pelaaja ei ole aikaisemmin käyttänyt.