ANA-STL: Hakanpää laukoo ensimmäisen maalinsa NHL:ssä

  • Ottaa hieman aikaa tajuta, mitä ympärilläni tapahtuu ja missä olen. Tänä aamuna minun piti muistuttaa itselleni, että tämä on unelmani, sanoi Anaheim Ducksin puolustaja Jani Hakanpää keskiviikkona.

Juuri niin. Hakanpää elää tällä hetkellä kiekkoilijan unelmaa, sillä hän on saanut nyt viettää reilun viikon Ducksin mukana ja pelata kaiken lisäksi isoja minuutteja. Keskiviikkona St. Louis Bluesia vastaan pelatussa ottelussa Hakanpää kellotti joukkueensa puolustajista toiseksi eniten peliaikaa (20.12). Tämän lisäksi hän teki Bluesin 4-2 voittoon päättyneessä ottelussa uransa ensimmäisen NHL-maalin. Vielä erityisemmän hetkestä teki se, että Hakanpää iski avausosumansa hänet varanneen seuran verkkoon.
- Se oli tunteellinen hetki. Se oli yksi niistä asioista, joista lapsena unelmoi ulkojäillä. Nyt kaikesta tuli totta, tämä on epätodellinen fiilis. En ole oikeastaan tajunnut sitä vielä... Ehkä minun täytyy nipistää itseäni ennen kuin menen nukkumaan, viime kevään maailmanmestari naureskeli.

hakanpaa

Hakanpää on nyt pelannut NHL:ssä viisi ottelua, ja lyhyen otannan perusteella voidaan sanoa, että 195-senttinen ja yli 100-kiloinen järkäle pystyy pelaamaan vahvuuksillaan maailman parhaiden pelaajien joukossa.
Hyvien otteiden on kuitenkin jatkuttava, jotta Hakanpää saisi viettää loppukauden pelaavassa kokoonpanossa. Ulkopuolelle jääminen voisi tietää sitä, että Hakanpään NHL-ovet suljettaisiin lopullisesti, sillä hänen sopimuksensa päättyy tähän kauteen. Maaliskuun viimeisenä päivänä 28 vuotta täyttävän Hakanpään on onnistuttava nyt, jotta hän voi haaveilla jatkosta taalajäillä. Ducksin tämän kauden mahdollisuudet ovat menneet, mutta Hakanpäällä riittää paljon panosta.
- Yritän vain pitää hauskaa ja nauttia pelaamisesta. Ikinä ei voi tietää, kuinka kauan NHL-ura kestää. Kun on päässyt tänne, ei voi kuin yrittää pitää hauskaa ja pelata omilla vahvuuksillaan, ja sitä olen yrittänyt tehdä ensimmäisestä päivästä lähtien.
Lisää aiheesta: [Kemia ja hauskuus isossa roolissa NHL-joukkueen keväässä]
Miltä Hakanpään tulevaisuus sitten näyttää? Ensinnäkin, hänestä tulee ensi kesänä rajoittamaton vapaa agentti, joten hän saa neuvotella jokaisen NHL-seuran kanssa. Fakta on kuitenkin se, ettei kolossimaisella puolustajalla ole isoja mahdollisuuksia napata yhden suunnan sopimusta muista seuroista, sillä näytöt ovat edelleen ohuet. 28 vuoden ikä ja maltilliset näytöt eivät ole kovin vahva yhdistelmä NHL:n pelaajamarkkinoilla.
Näin ollen Hakanpään NHL-uran jatko on pitkälti kiinni Ducksista, joka saattaa yhä nähdä suomalaisessa potentiaalia. Hakanpää on osoittanut viidessä pelaamassaan ottelussa, että hän on fyysinen pelote myös NHL:ssä. Hän voittaa kaksinkamppailuja kulmissa ja maalin edustalla sekä pelaa varmasti kiekolla antaen toistuvasti helppoja syöttöjä eteenpäin. Hakanpää on täyttänyt peruspakin mitat paremmin kuin hyvin.

Hakanpaa305

Ducks pelaa tällä kaudella vielä 11 ottelua, ja ne saattavat olla Hakanpään uran tärkeimmät. Niissä onnistuminen voi tuoda uuden yksisuuntaisen sopimuksen Anaheimiin.
Onko Ducksissa tilaa?
Hakanpään jatko riippuu tietenkin paljon myös Ducksin sopimustilanteesta, sillä yhden suunnan sopimuksia ei sorvata määräänsä enempää. Jotta voimme tarkastella hänen tulevaisuuttaan seurassa, pitää pureutua Anaheimin muiden puolustajien sopimuksiin.
Jo tässä vaiheessa tiedetään, että Ducksin ensi kauden pakistossa pelaavat suurella varmuudella Cam Fowler, Hampus Lindholm, Erik Gudbranson ja Josh Manson. Kaikilla heillä on sopimukset ensi kaudesta. Lisäksi rajoitetuksi vapaaksi agentiksi tuleva Jacob Larsson tehnee sopimuksen kesällä, joten hänet on helppo laskea vakiokaluston viidenneksi puolustajaksi.

HakanpaaWhite305

Tämän myötä Ducksin pelaavassa kuusikossa on enää yksi paikka vapaana, ja ankoilla on todennäköisesti yhteensä kahdeksan yhden suunnan sopimuksella pelaavaa puolustajaa. Nykykalustosta Hakanpään edelle ajaa ainakin Michael Del Zotto, mutta hän saattaa olla halukas etsimään uutta seuraa rajoittamattomana vapaana agenttina. Matt Irwin ja Christian Djoos lienevät tällä hetkellä Hakanpään kanssa samalla viivalla, mutta on hyvin mahdollista, että jompikumpi tai molemmat pelaavat ensi kaudella muualla. Djoosissa on lähtökohtaisesti eniten potentiaalia, ja Ducksin johto on varmasti halukas pitämään ruotsalaisesta vielä kiinni.
Ducksin farmissa pelaavista puolustajista kokoonpanoon ovat vahvasti tyrkyllä etenkin Brendan Guhle ja Josh Mahura. Guhle, 22, haluaa ensi kaudeksi yhden suunnan sopimuksen, ja hän saanee sen ennen Hakanpäätä. Mahura, 21, pelaa vielä ensi kaudella kahden suunnan pahvilla, mutta Anaheimissa halutaan antaa lahjakkaalle pakille näyttöpaikkoja ylhäällä.
Oman mausteensa soppaan tuovat kesän siirtomarkkinat. Ei olisi ihme, jos Ducks etsisi alakertaansa yhtä kovan luokan puolustajaa, mutta toinen kysymys on sitten sen, löytääkö seura haluamaansa? Anaheim on tällä hetkellä houkutteleva paikka pelaajien silmissä lähinnä sääolosuhteidensa takia, joten vapailta markkinoilta voi hyvinkin jäädä luu käteen.
Jatkosopimus on realismia
Tämän analyysin perusteella voi huomata, että Hakanpää on ainakin tällä hetkellä nokkimisjärjestyksessä huonossa asemassa ensi kauden suhteen. Hän saattaa olla sitä nytkin, vaikka pelit ovat kulkeneet. Täytyy muistaa, että Ducksin sairastuvalla on tällä hetkellä kolme kovaa puolustajaa: Fowler, Lindholm ja Gudbranson.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
On kuitenkin varmaa, että onnistuessaan kauden viimeisissä otteluissa Hakanpäällä on realistinen mahdollisuus pelata itselleen sopimus ensi kaudeksi. Hän on tehnyt isoja yllätyksiä läpi uransa, joten miksei se onnistuisi nytkin?
Aina on myös mahdollista, että Hakanpää on valmis tekemään kahden suunnan sopimuksen jonkin seuran kanssa. AHL:ssäkin voi päästä hyville tienesteille, sillä Hakanpään kaltainen pelaaja voi saada farmiliigassa jopa 300 000 dollarin vuositulot. On kuitenkin todennäköistä, että Hakanpää valitsisi kahden suunnan sopimuksen sijaan mieluummin KHL:n, jossa nettopalkka voi olla helposti viisi kertaa suurempi kuin AHL:ssä.