GettyImages-2154383748

Edmonton Oilers vyhráli ve čtvrtek v American Airlines Center nad domácími Dallas Stars 3:2 po druhém prodloužení a vykročili úspěšně do finálové série Západní konference. 32 sekund po čtvrté pauze o tom rozhodl celku z Alberty hvězdný útočník Connor McDavid.

Oilers sice ztratili proti týmu z Texasu dvoubrankové vedení, ale dotáhli duel do vítězného konce díky svému kapitánovi, který z pozice mezi kruhy usměrnil za Jakea Oettingera přihrávku Evana Boucharda od pravého mantinelu. McDavid stejně jako Zach Hyman přispěl k úspěchu gólem i asistencí. Obě branky Stars vstřelil Tyler Seguin.

"Je vždycky krásné dát gól v prodloužení. Skvělé. Byla to úžasná přihrávka (od Boucharda), jak je to u něj obvyklé," komentoval McDavid svůj teprve třetí gól ve 13. zápase v letošním play off; k tomu ale nasbíral už 20 asistencí. "Musíte vyhrávat vyrovnané zápasy. Jsme mezi nejlepšími a tam jsou všechny týmy kvalitní. Dallas má úžasné mužstvo. Bude to vyrovnaný hokej."

První velkou šanci zápasu měl domácí Jevgenij Dadonov, ale gólman Stuart Skinner jeho úniku zastavil a poradil si i s dorážkou Jamieho Benna. Oilers se před polovinou úvodní části ubránili také při vyloučení Evandera Kanea a na přelomu první a druhé třetiny také při trestu Dylana Hollowaye.

V čase 20:58 Edmonton otevřel skóre díky nejproduktivnějšímu hráči letošního play off Leonu Draisaitlovi. Po střele Bretta Kulaka zblokované Esou Lindellem se k němu odrazil puk na pravý kruh, německý útočník poslal puk k bližší tyči a si polepšil na 25 bodů za devět branek a 16 asistencí z 13 utkání.

V 25. minutě se radovali Oilers podruhé. Do McDavidovy bekhendové přihrávky v přečíslení sice bránící Chris Tanev sice sáhl hokejkou, ale Hyman se přesto dostal k puku a zblízka překonal Jakea Oettingera. Dal svůj 12. gól a upevnil si pozici nejlepšího střelce letošního Stanley Cupu.

Za 114 sekund Stars odpověděli. Po Kulakově ztrátě sice Benn po bekhendovém blafáku nedostal puk za čáru, ale z brankoviště jej dotlačil za Skinnera s souboji s právě s Kulakem Seguin. K vyrovnání nepomohl Dallasu následný trest Boucharda. Dallas odolal při pobytu Masona Marchmenta na trestné lavice na přelomu druhé a třetí části.

V čase 56:37 poslal zápas do prodloužení veterán Seguin. Po Dadonovově střele se k němu odrazil puk od brusle Darnella Nurseho a kanadský útočník u pravé tyče poslal puk do odkryté branky.

"Je to zklamání. Hráli jsme výborně a zasloužili bychom si vyhrát, ale stejně tak Edmonton. Byl to skvělý zápas a rozhodovaly maličkosti. Musíme vyhrát příští domácí utkání," uvedl Seguin.

Hned za pár sekund se dostal před Oettingera Holloway, ale gólman Dallasu zasáhl pravým betonem. V nastavení byl hlavní postavou děje McDavid. Po 17 sekundách šel za faul vysokou holí na Matta Duchenea pykat na dvě plus dvě minuty a Jason Robertson trefil dvakrát v rychlém sledu levou i pravou tyč Skinnerovy branky.

"V dokonalém světě bychom zápas číslo 1 vyhráli. Mohli bychom každou sérii vyhrát v čtyřech zápasech. Ale tak to nefunguje. Myslím, že klíčové je jít dál. Musíme tento zápas hodit za hlavu. Už jsme v podobných situacích byli. Jsme nejlepší v lize ve venkovních zápasech. Nemá strach. Musíme naši hru posunut na vyšší úroveň a vítězství přijdou," prohlásil kouč Stars Pete DeBoer.

V 75. minutě se kapitán Oilers dostal sám před Oettingera, který ale vleže zlikvidoval jeho šanci hokejkou. Nakonec ale McDavid slavil. "Není to výsledek, který bychom si přáli. Měli jsme šance a hodně přesilovek, ale nedokázali jsme to využít," prohlásil kapitán Stars Jamie Benn. "Oni to ubojovali. Mají výborné hráče na oslabení a jejich gólman předvedl skvělé zákroky. My se musíme zlepšit."

Skinner pomohl k vítězství 31 úspěšnými zákroky. "Bylo důležité, že jsme dokázali ubránit oslabení v klíčových momentech. Na začátku prvního prodloužení se nám to povedlo dokonce čtyři minuty. Klukům patří velký kredit. Bojovali jsme a k úspěchu nás dovedlo hodně detailů a maličkostí. Musíme v tom pokračovat," řekl Skinner. Jeho protějšek Oettinger pochytal 35 střel.

Český útočník Radek Faksa v barvách Dallasu strávil na ledě 14 minut a 26 sekund a připsal si tři hity. Vyhrál jedno ze šesti vhazování (úspěšnost 16,7 procenta).

Druhý zápas série je na programu opět v Dallasu v sobotu večer (neděle 2:00 SELČ; Nova Sport 1; NHL.TV).