Josi_Malk_1111

Sobota nabídne v NHL bohatý program 12 zápasů. Podruhé v novém ročníku změří síly vítěz Stanley Cupu z posledních dvou let Pittsburgh Penguins proti svému letošnímu finálovému sokovi Nashville Predators. Ve Stockholmu se chystá odveta mezi celky Ottawa Senators a Colorado Avalanche. Na jubilejní zápas se může těšit český útočník Vladimír Sobotka ze St. Louis Blues, kteří hostí New York Islanders.

Druhá repríza finále Stanley Cupu
Finalisté Stanley Cupu z minulé sezony svedou druhý a zároveň poslední souboj v novém ročníku. V tom prvním se Nashville Predators nepodařilo Pittsburgh Penguins oplatit porážku 2:4 na zápasy a prodlehli 7. října v Pensylvánii 0:4. Nedokázali tak překonat v součtu s červnovým play off gólmana Matta Murrayho už ve třech duelech za sebou.
Murray si tak proti Predators drží neprůstřelnost 206 minut a 26 sekund. Naposledy jej překonal Viktor Arvidsson v čase 33:08 čtvrtého finálového duelu, v kterém po výsledku 4:1 Nashville srovnal sérii na 2:2. Pak ale Penguins dosáhli na obhajobu Stanley Cupu díky výhrám 6:0 doma a 2:0 v Nashvillu.
"Myslím, že když se za těmi zápasy ohlédneme, tak v nich bylo okolo patnácti dobrých šancí za vyrovnaného stavu, které (Murray) kryl nebo jsme je neproměnili," komentoval to kouč Predators Peter Laviolette.
Sobotkův 400. zápas v NHL
Český centr Vladimír Sobotka sehraje v utkání St. Louis Blues proti New York Islanders 400. duel v NHL. Třicetiletý rodák z Třebíče v dubnu vrátil do Severní Ameriky po třech sezonách strávených v Avangardu Omsk v Kontinentální lize a zařadil se mezi opory Blues. S 10 body za tři trefy a sedm asistencí ze 17 utkání je šestým nejproduktivnějším hráčem svého týmu.
Sobotka v NHL debutoval v sezoně 2007-08 v dresu Boston Bruins, kteří jej draftovali v roce 2005 ve čtvrtém kole na 106. pozici. Bruins jej v červnu 2010 vyměnili do St. Louis za obránce Davida Warsofskyho.
Po čtyřech sezonách v dresu Blues se Sobotka nedohodl v roce 2014 na nové smlouvě a přijal nabídku z Ruska. Arbitráž mu tehdy přiřkla v NHL roční kontrakt na 2,725 milionu dolarů, ale místo toho už měl Sobotka uzavřenou tříletou smlouvu v Omsku.
Přestože chtěl zpět zpátky do NHL už před minulou sezonou, vyšlo mu to až v jejím závěru po vyřazení Avangardu ve čtvrtfinále KHL. Nyní už mu běží první rok nové tříleté smlouvy celkem na 10,5 milionu dolarů, kterou uzavřel hned po návratu do St. Louis. V NHL zatím Sobotka zaznamenal v 399 utkáních 134 bodů za 39 gólů a 95 přihrávek. V play off sehrál 51 zápasů, v nichž vstřelil pět branek a u 13 asistoval.

Rangers zaútočí na šestou výhru v řadě
Trápení New York Rangers ze začátku sezony je pryč a do duelu proti Edmonton Oilers jde klub z Manhattanu povzbuzený pěti vítězstvími za sebou. Před touto sérií měli Rangers na kontě z 12 zápasů jen tři výhry a osm bodů. Teď už se po úspěšných výsledcích pomohou posunout ve Východní konferenci na pozice pro play off.
Brankář Henrik Lundqvist po středeční výhře v Madison Square Garden poukázal na to, co s týmem udělalo nabyté sebevědomí. "Hráli jsme chytře. Poté, co soupeř vyrovnal, jsme přepnuli na jiný level a kluci předvedli několik skvělých akcí. To jsou věci, které nám prvních osmi nebo devíti zápasech sezony nefungovaly," uvedla jednička Rangers, za kterou čeká na další šanci český gólman Ondřej Pavelec.
Oilers jsou v Západní konferenci předposlední s 13 body za 14 utkání, ale vylepšili si v posledních dvou utkáních náladu dvěma výhrami. Zvítězili venku jak nad New York Islanders (2:1 po prodloužení), tak i nad New Jersey Devils (3:2 po prodloužení).
Odveta ve Stockholmu
Po páteční prvním duelu se odehraje v Ericsson Globe ve Stockholmu druhý souboj 2017 SAP NHL Global Series a Colorado Avalanche se pokusí oplatit celku Ottawa Senators porážku 3:4 po prodloužení. V čase 60:59 o ní rozhodl svou druhou brankou v zápase Mark Stone.

Jako domácí tým bude nyní vedena Ottawa a kouč Guy Boucher věří, že jeho tým zaútočí i na druhou výhru lepším výkonem hned od začátku. "V první třetině bylo vidět, že jsme týden nehráli. Zdálo se, jako bychom právě vystoupili z letadla. Ale ve druhé a třetí třetině už jsme hráli skvěle," uvedl Boucher.
Porazí Florida i oblíbeného soupeře?
Florida Panthers se po sérii pěti porážek, během kterých dosáhli jen na dva body, chytili v pátek na ledě Buffalo Sabres a vyhráli 4:1. Teď mají možnost zabojovat o další zisk na ledě svého oblíbeného soupeře z poslední doby - New Jersey Devils.
Panthers proti New Jersey slavili výhru šestkrát za sebou a Devils za tu dobu získali jen dva body. Vítězství se naposledy dočkali 7. prosince 2015, kdy uspěli doma 4:2.
Co ještě sledovat
Boston Bruins vs. Toronto Maple Leafs: Bruins se pokusí Maple Leafs oplatit páteční porážku z Toronta 2:3 po prodloužení a prolomit sérii pět proher ve vzájemných duelech za sebou. Naposledy uspěli v 27. března 2016 po výhře v Torontu 3:1.
Montreal Canadiens vs. Buffalo Sabres:Canadiens se v poslední době zvedli a vyhráli tři z posledních čtyř duelů. Sabres naopak prohráli dvě ze tří utkání.
Detroit Red Wings vs. Columbus Blue Jackets: Klub z Ohia bodoval v Detroitu pětkrát za sebou a z toho čtyřikrát vyhrál. Red Wings v této sérii dosáhli jen na čtyři body.
Philadelphia Flyers vs. Minnesota Wild: Flyers drží proti Wild pětizápasovou vítěznou sérii. Minnesota naposledy slavila 21. listopadu 2014 po výhře ve Philadelphii 3:2. Od té doby dosáhla na jediný bod.
Carolina Hurricanes vs. Chicago Blackhawks: Hurricanes dvakrát za sebou naplno bodovali - zdolali doma Floridu 3:1 a stejným výsledkem uspěli i v pátek na ledě Columbus Blue Jackets. Blackhawks dvakrát za sebou nebodovali i proto, že je zradila koncovka. S Montrealem prohráli 0:2 a s Philadelphií 1:3.
San Jose Sharks vs. Vancouver Canucks:Sharks vyhráli nad Vancouverem všech pět duelů v minulé sezoně a pokaždé inkasovali jediný gól. Canucks uspěli se San Jose naposledy v posledním souboji ročníku 2015-16, kdy 1. dubna zvítězili 4:1.
Arizona Coyotes vs. Winnipeg Jets: Coyotes se pokusí při návratu domů do Raleighu navázat týden starou domácí výhru nad Carolinou 2:1 po nájezdech. Byla to jediná výhra Arizony z dosavadních 11 duelů v Gila River Areně v sezoně. Jets po sérii osmi zápasů aspoň s bodem prohráli v pátek na ledě Vegas Golden Knights 2:5.