TopRW710

Letní prázdniny jsou mostem mezi sezonami a je proto čas se na něm rozhlédnout po těch nejlepších hráčích. Redakce NHL.com/cs sestavila hlasováním svých šesti členů žebříček deseti aktuálně nejlepších hokejistů na jednotlivých postech (maximální počet možných bodů je 60). Pokračujeme pravými křídly.

1. Nikita Kučerov (Tampa Bay Lightning)
Počet bodů: 60
Před rokem: 2.

Jednička pro celou naši redakci a hlavně jednička pro celou NHL – aspoň co se produktivity týká. Celkem 144 bodů (44 gólů, 100 asistencí) zařídilo Kučerovovi druhou Art Ross Trophy kariéry a byť na předávání letošních cen vládl Nathan MacKinnon z Colorado Avalanche, pro mnohé byl králem sezony právě křídelník z kavkazského města Majkop.

"Odvádí obrovské množství práce, díky čemuž je pak schopen kdykoli povýšit svoji hru nad ostatní," velebil ho dlouhodobý parťák Steven Stamkos. Po jeho odchodu do Nashville Predators bude Tampa na Kučerova spoléhat ještě víc než v minulosti. A on by očekávání měl umět naplnit. Jeho genialita s pukem řadí Kučerova mezi nejlepší hráče 21. století.

Kučerov připravil gól pro Pointa a zaznamenal 100. asistenci v sezoně

2. David Pastrňák (Boston Bruins)
Počet bodů: 54
Před rokem: 1.

Určitě to nebylo jen národní cítění, které rodáka z Havířova loni vyslalo na první příčku – Pastrňák měl za sebou excelentní sezonu 2022-23 s celkem 113 body. I nyní vystřihl vynikajících 110 bodů (47+63), Kučerov si však hrál tak trochu svoji vlastní soutěž, proto nejlepší Čech v NHL padá o jednu příčku.

Pastrňák se poté, co kariéru ukončily ikony Bruins Patrice Bergeron a David Krejčí, navíc zhostil pozice nezpochybnitelného lídra tradičního klubu. V play off to sice na velkou jízdu nestačilo, ovšem chuť si Pastrňák spravil na mistrovství světa IIHF, na němž vstřelil vítězný gól ve finále proti Švýcarsku. Splnilo se tak jeho předsezonní přání: "Chci buď Stanley Cup, nebo zlato z Prahy."

Pastrňák a jeho klíčová trefa na stanici Nova Sport

3. Mikko Rantanen (Colorado Avalanche)
Počet bodů: 43
Před rokem: 3.

Finský bourák sice není technikem Kučerovova formátu, bronzový stupínek mu ale sluší tím spíš, že k produktivitě přidává i jiné atributy. Navíc podruhé za sebou překonal stovku, z loňských 105 bodů teď bylo 104. Gólově si sice Rantanen poměrně pohoršil (z 55 zásahů na 42), 62 přihrávek naopak pro sedmadvacetiletého Fina znamená nové kariérní maximum.

"Náš tažný kůň," vystihl to v průběhu ročníku kouč Jared Bednar. Rantanen si zaslouží potlesk tím spíš, že se celek z Denveru musí dlouhodobě obejít bez kapitána Gabriela Landeskoga, jeho body i šéfovskou roli v kabině museli převzít jiní. Jak například právě tento 193 centimetrů vysoký a téměř metrák vážící Fin.

4. William Nylander (Toronto Maple Leafs)
Počet bodů: 41
Před rokem: 5.

Dominanci evropských pravých křídel podtrhuje Švéd Nylander, který si meziročně polepšil o jedno místo. V tomto ohledu náš žebříček kopíruje i pořadí produktivity, Nylander byl na 4. místě i v něm s 98 body za 40 gólů a 58 asistencí – to vše u něj představuje kariérní maxima (v případě branek srovnané maximum ze sezony 2022-23).

Jeho důležitost vedení Toronta zhmotnilo do osmileté smlouvy na 92 milionů dolarů, kterou Nylander podepsal v lednu; platit mu začne od nadcházející sezony. "Hráče jeho formátu jen těžko najdete a stejně těžko si je pak i udržíte," radoval se GM Brad Treliving, že by tím pádem osmadvacetiletý Švéd měl v dresu Maple Leafs strávit svá nejlepší léta a dost možná celou kariéru. Teď ještě prorazit i v play off...

5. Mitch Marner (Toronto Maple Leafs)
Počet bodů: 39
Před rokem: 4.

Pátý v našem pořadí, pátý v produktivitě pravých křídel. Marner zažil sešup na 85 bodů z předchozích 99, za což mohl ve značné míře jeho zdravotní stav, jenž mu dovolil odehrát jen 69 duelů základní části. Zároveň platí, že v předminulé sezoně 2021-22 měl Nylander za 72 zápasů hned 97 bodů...

I toto mírné zvolnění nahrává spekulacím o Marnerově budoucnosti, smlouvu má v Torontu už jen na příští ročník a uvidí se, jak (ne)zapadne do představ nového kouče Craige Berubeho. Pokud by se Maple Leafs skutečně odhodlali k trejdu, zájemců bude jistě hodně. Sedmadvacetiletý Kanaďan by se hodil prakticky každému uchazeči o nejvyšší příčky.

Marner sebral Swaymanovi čisté konto

6. Jonathan Marchessault (Nashville Predators)
Počet bodů: 21
Před rokem: 9.

Může se zdát lehce paradoxní, že Marchessault vyskočil výš, když měl před rokem punc čerstvého vítěze Conn Smythe Trophy a šampiona Stanley Cupu s Vegas Golden Knights. Zároveň ale Kanaďan i v Kristových letech na ledě kvetl: jeho 42 gólů představuje nové výrazné kariérní maximum a 69 bodů druhý nejlepší výsledek v NHL.

I proto mu po vstupu na trh Predators ihned nabídli pětiletý kontrakt na celkem 27,5 milionu dolarů.  "Náš tým je s ním okamžitě lepší," věří generální manažer Barry Trotz a vyjmenovává všechny Marchessaultovy klady: "Je to spolehlivý střelec, zároveň univerzální hokejista, má spoustu zkušeností. Skvěle k nám zapadne." 

7. Brock Boeser (Vancouver Canucks)
Počet bodů: 15
Před rokem: mimo top 10

Skokan roku. Ve 27 letech zažil Boeser nejlepší sezonu kariéry v mnoha ohledech – výrazně si zlepšil střelecké maximum na 40 tref a také 73 bodů pro něj znamená dosavadní maximum v NHL. K tomu pak kanadské křídlo šlechtí 23 kladných bodů v hodnocení plus/minus, což představuje radikální obrat oproti předchozí sezoně, v níž měl naopak bilanci -20.

To vše i přesto, že ho kouč Rick Tocchet často posílá na největší hvězdy soupeřů. "Nevím, jestli jsem si tohle dřív vůbec uměl představit, ale jsem na sebe hrdý. Znovu jsem dostal chuť do hokeje," říká Boeser, u nějž si trenér Canucks cení nejen jeho hokejového IQ. "Našel konečně vnitřní klid," říká Tocchet o Boeserově proměně k lepšímu.

8. Mark Stone (Vegas Golden Knights)
Počet bodů: 12
Před rokem: 8.

Být kapitánem, který pozvedne nad hlavu Stanley Cup, to je ohromná výsada. A Stone si kromě toho drží i vysokou produktivitu: naposledy posbíral 53 bodů (16+37) v 55 startech základní části. Počet duelů zároveň ukazuje na jeho dlouhodobé zdravotní patálie, na aspoň 80 zápasů se dostal jedinkrát v kariéře, ještě za Ottawa Senators v ročníku 2014-15…

Pokud ale je v pořádku, náleží napříč NHL k elitním lídrům. "Vrátíme se tam, kam patříme," vyhlásil proto Stone okamžitě po letošním vyřazení obhájců titulu v 1. kole play off proti Dallas Stars. A od něj taková slova mají váhu. "Stanley Cup je návyková věc," dodal kapitán Vegas, který by si ale především přál zvyknout si na to, že může hrát hokej bez omezení.

Stone otevřel skóre tečí v přesilovce

9. Alex DeBrincat (Detroit Red Wings)
Počet bodů: 11
Před rokem: mimo top 10

Další nováček v letošním pořadí a ve 26 letech jeden z nejmladších členů tohoto výběru. DeBrincat má za sebou třetí sezonou za třetí klub, do Michiganu se přesunul po ročním intermezzu za Ottawa Senators, jemuž předcházely roky v barvách Chicago Blackhawks.

"Chtěli jsme střelce, náš tým je s ním hned lepší. Zároveň toho umí mnohem víc, je to velmi inteligentní hokejista," říká o Američanovi detroitský GM Steve Yzerman. DeBrincat začal u Red Wings bilanci 27+40, nechyběl v jediném utkání základní části a v hodnocení plus/minus se meziročně zlepšil z -31 na +1. Navíc u něj tak jako u celého týmu Detroitu platí, že by vrchol měl teprve prožít.

10. Tage Thompson (Buffalo Sabres)
Počet bodů: 8
Před rokem: mimo top 10

Do třetice nová tvář. DeBrincatův vrstevník na vlastní kůži poznal, jaké to je, když se na vás pořádně zaměří soupeři – po přelomovém ročníku 2022-23 s celkem 94 body a 47 góly si Thompson zásadně pohoršil na 56 bodů a 29 zásahů, za což ale mohly i jeho zdravotní potíže.

Jeho potenciál ho nicméně v našem hlasování vecpal mezi nejlepších deset. A Sabres to vidí podobně: Thompson pro ně zůstává klíčovým útočníkem a spoléhat na něj bude i staronový kouč Lindy Ruff, který by měl Buffalo vrátit do play off po třinácti neúspěších za sebou. Bez Thompsonových gólů to půjde jen těžko.

Těsně pod čarou: Andrej Svečnikov, Vladimir Tarasenko, Patrick Kane...

Příbuzný obsah