Johnson se trefil po Hedmanově ideální přihrávce

Během pauzy v sezoně NHL 2019-20 vyhlášené kvůli obavám okolo šíření koronaviru provádí NHL.com rozbor všech 31 týmů ligy. Tentokrát jsou na řadě Tampa Bay Lightning a ve druhém článku o nich jsme se podívali na to, kteří hráči by mohli kandidovat na individuální ceny v rámci tohoto mužstva.

Po pomalém rozjezdu do sezony 2019-20 se Lightning rozletěli rychlostí jižního expresu a po cestě předjeli většinu dalších, až se dostali na druhé místo v Atlantické divizi.
Podívejme se na to, kteří hokejisté v Tampě po dobu téhle jízdy vyčnívali.
Více k tématu: [Inventura: Tampa Bay Lightning]
Nejužitečnější hráč
Victor Hedman. Švédský obránce je pro tým prostě nenahraditelný. Jeho průměrný čas na ledě činí 24:04 a patří k pouhým třem bekům, kteří odehráli víc než tři minuty za zápas v přesilovce (3:06) a přes dvě minuty v oslabení (2:22). Lightning mají kladné skóre s rozdílem 49 gólů; ve čtyřech duelech, které Hedman nehrál, mají přitom záporné skóre 14:17.
Nejlepší nováček
Carter Verhaeghe, který perfektně zužitkoval omezený čas na ledě. Ten činí po 52 startech v průměru jen 9 minut a 22 sekund, přesto má čtyřiadvacetiletý forvard na kontě devět branek a 13 bodů. Na 60 minut času na ledě to znamená průměr 1,54 bodu, čímž je mezi nováčky s aspoň 50 utkáními sedmý v lize. Verhaeghe debutoval v NHL až v této sezoně a 7. ledna proti Vancouver Canucks vstřelil svůj první hattrick.
Nejlepší obránce
Hedman je s 55 body (11+44) třetím nejproduktivnějším zadákem NHL a s +27 body je čtvrtý v plus/minus hodnocení. V plném počtu hráčů dal tým se svým lídrem obrany na ledě 81 gólů, dostal jich jen 51 - rozdíl 30 gólů je dokonce druhý nejlepší v lize.

Hedmanově ráně pomohla do sítě tyčka

Nejlepší defenzivní útočník
Anthony Cirelli. Když potřebuje kouč Jon Cooper zastavit nejlepší lajnu soupeře, nasadí formaci právě tohoto centra. V útočném pásmu strávil Cirelli jen 45,2 procenta času, což je spolu s Yannim Gourdem druhý nejmenší poměr z hráčů Lightning s minimálně 50 zápasy. Jeho SAT přesto činí 52 procent - to je sedmé nejlepší číslo v týmu. S +26 body v plus/minus hodnocení je spolu s centrem Patricem Bergeronem (Boston Bruins) šestý v lize.
Nejlepší comeback
Kevin Shattenkirk. Zkušený bek nasbíral ve 119 zápasech za New York Rangers 51 bodů (7+44), načež ho 1. srpna 2019 klub vyplatil ze smlouvy, která mu zaručovala v průměru 6,65 milionu dolarů za rok. O čtyři dny později podepsal roční smlouvu na 1,75 milionu dolarů s Lightning a od začátku sezony v novém dresu exceloval. Dal osm gólů a nasbíral 34 bodů, nejvíc od ročníku 2016-17 (13 branek, 56 bodů). Poté, co měl v posledních dvou letech u Rangers -29 v plus/minus, má nyní v Tampě na kontě +22.