Kučerov zvýšil náskok Lightning ranou z bekhendu

Vzhledem k tomu, že sezona 2019-20 byla 12. března pozastavena kvůli pandemii koronaviru, NHL.com/cs nabízí inventuru všech 31 účastníků soutěže. Podle pořadí v Atlantické divizi pokračujeme s týmem Tampa Bay Lightning.

Tampa Bay Lightning
Bilance: 43-21-6, 92 bodů
Pozice: 2. místo v Atlantické divizi
Shrnutí
Lightning neměli takový start do sezony, jaký se obecně očekával. Od poloviny prosince se však zařadili mezi nejlepší celky NHL a postupně se vytáhli až na druhé místo v Atlantické divizi, kde mají velmi solidní náskok.
Bod zlomu nastal 17. prosince v zápase s Ottawa Senators. Před ním měla Tampa bilanci 16-12-1 a v divizi byla šestá, 13 bodů za vedoucími Boston Bruins.
*** ***Více k tématu: [Kandidáti na ceny: Tampa Bay Lightning]
Ve druhé třetině tohoto utkání ztratil loňský držitel Hart Trophy a Art Ross Trophy Nikita Kucherov na útočné modré puk a protiakce skončila vyrovnáním ottawského Anthonyho Duclaira. Ruský útočník si zahrál ve druhé třetině ještě jedno střídání, na začátku třetí části další... A pak ho kouč Jon Cooper posadil.
Kučerov nezasáhl ani do prodloužení, které skončilo v čase 4:41 vítězným gólem Anthonyho Cirelliho 4:3 pro Lightning.
"Učinili jsme rozhodnutí, která nám umožnila vyhrát zápas," hodnotil Cooper. "(Kučerov) je důležitou součástí našeho týmu, mohlo se to stát komukoliv. Do téhle situace jsme se dostali jako tým. Chtěli jsme vyhrát a od toho půjdeme dál."
Počinu trenéra pochopitelně věnovali pozornost všichni hráči. Po dvou porážkách v řadě Tampa rázem otočila a vyhrála desetkrát po sobě. Od zápasu s Florida Panthers (6:1), který stál 23. prosince na začátku téhle série, jsou Lightning nejlepším mužstvem celé NHL - ze 36 zápasů jich vyhráli 26 a ve 28 získali minimálně bod.
A byl to právě Kučerov, který se ujal vůdčí role. Od zmiňovaného dne je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem ligy, když během 35 utkání nasbíral 48 bodů (21+ 27). V obraně se do popředí znovu postavil Victor Hedman, jenž ve 34 duelech nasbíral 26 bodů (4+22) a s číslem +29 je nejlepším hráčem soutěže v plus/minus hodnocení.

Vasilevskij uhájil díky 32 zákrokům čisté konto

Andrei Vasilevskiy v brance navíc staví základ ke druhé skvělé sezoně v řadě, v níž si říká o obhajobu Vezina Trophy. Má nejvíc výher v soutěži (35) a od 23. prosince také čtvrtou nejvyšší úspěšnost při plném počtu hráčů na ledě (93,8 procenta) mezi gólmany s aspoň 20 starty. Přitom čelil 696 střelám, což je třetí nejvyšší počet v NHL.
Lightning se ale zlepšili i ve spoustě dalších oblastí. A pomohl k tomu i příchod útočníků Blakea Colemana s Barclayem Goodrowem a obránce Zacha Bogosiana - všichni tři dodávají mužstvu tvrdost, která mu chyběla v prvním kole play off 2019 při překvapivém vyřazení ve čtyřech duelech s Columbus Blue Jackets.
Hráč na vzestupu
Anthony Cirelli. Dvaadvacetiletý forvard už překonal osobní rekord, když se v 68 startech dostal na 44 bodů (16+28). Takhle produktivní byl i přesto, že v útočném pásmu strávil čas jen u 45,2 procenta vhazování, což je spolu s Yannim Gourdem druhý nejmenší poměr z hráčů Lightning s minimálně 50 zápasy. Cirelli také dorostl v defenzivně odpovědného hráče a s průměrem 2:49 minuty na zápas je nejčastěji nasazovaným hokejistou týmu v oslabeních.
Významné vítězství
Tampa Bay Lightning - Vancouver Canucks 9:2 (7. ledna): Lightning a Canucks vstupovali do Amalie Areny shodně se sedmi výhrami v řadě a bylo jasné, že pro jednoho z nich vítězná série skončí. Canucks dali první gól, ale domácí ve druhé třetině odpověděli hned šesti trefami a pět z nich docílili v rozmezí sedmi minut a 52 sekund. Výhra je poprvé od prvního týdne sezony posunula na druhé místo Atlantické divize.

Verhaeghe oslavil první hattrick v kariéře

Nejzajímavější zápas
Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 3:5 (7. března): Lightning v bostonské hale TD Garden dokázali, že dovedou hrát stejně důrazně jako fyzicky a proporčně nadupanější Bruins. V tomhle zápase rozdali rozhodčí celkem 94 trestných minut. Tampa vedla v čase 6:50 druhé třetiny už 3:0 a v posledních 13 minutách a 23 sekundách hry pustila Boston jen k pěti střelám na branku.