Jednoznačný průběh má zatím finále Východní konference. Hráči Washington Capitals totiž ovládli i druhý venkovní duel, na ledě týmu Tampa Bay Lightning zvítězili přesvědčivě 6:2 a v sérii se ujali vedení 2:0 na zápasy.

Tampa Bay Lightning - Washington Capitals 2:6 (stav série 0:2)
Čekala se ohromně vyrovnaná bitva, zatím je to ale jednostranná záležitost. Washington totiž parádně zvládl i druhý duel finále Východní konference, díky příspěvku svých ofenzivních hvězd rozložil Tampu Bay a udělal další důležitý krok k postupu.
"Hrajeme důrazně, ale především chytře. Každý hráč plní přesně ty úkoly, které od trenéra má," pochvaluje si Alex Ovechkin. "Navíc se nám daří využívat šance, do kterých se dostaneme. To je moc důležité."
Hosté měli úžasný vstup do utkání, už po 28 sekundách udeřil útočník Tom Wilson a poslal Capitals do výhody. Washingtonu se něco podobného povedlo v play off už podruhé - v úvodním duelu série proti Pittsburgh Penguins se trefil Evgeny Kuznetsov po pouhých 17 sekundách.
Z mizerného startu se ovšem dokázali domácí Lightning oklepat. Nejprve v čase 7:28 vyrovnal v přesilové hře Brayden Point, do vedení poslal Tampu Bay v polovině úvodní třetiny rovněž v početní výhodě Steven Stamkos. Pro kapitána floridského celku to byla pátá trefa v letošních vyřazovacích bojích.
"S výkonem v první třetině jsme nemohli být spokojený, moc se mi ale líbilo, jak jsme vstoupili do té druhé. Zareagovali jsme výborně," ocenil kouč Washingtonu Barry Trotz.
Capitals zpřesnili hru, přidali na důrazu a výsledek se okamžitě dostavil. Další góly v utkání už totiž stříleli jen oni. A bylo jich celkem pět. Za obratem vykročil Washington v prostřední části, kterou opanoval suverénně 3:0.
"Ano, sice hrajeme proti kvalitnímu soupeři, sami ale máme na víc, než předvádíme," prohlásil obránce Tampy Bay Anton Stralman. "Musíme se zlepšit hlavně v defenzivě. Nedodrželi jsme taktiku a oproti minulým sériím pouštíme soupeře do strašného množství šancí."
Nejprve se v čase 22:50 připomněl Devante Smith-Pelly, 62 sekund před druhou sirénou pak po přihrávce Jakuba Vrány zamířil přesně dánský reprezentant Lars Eller. O necelou minutu později slavili Capitals znovu. Faul brankáře Andereie Vasilevskiyho potrestal Evgeny Kuznetsov - tři sekundy před sirénou! A Capitals byli v trháku.
"Nerozumím tomu. Celé play off bráníme velice dobře, což nám přinášelo úspěch. Dnes to ale neplatilo, našemu brankáři jsme vůbec nepomohli," kroutil hlavou kapitán Lightning Steven Stamkos.
Jestliže domácí plánovali ve třetím dějství útok na ztracené pozice, rychle ho zastavil washingtonský kapitán Alex Ovechkin. V čase 40:34 skóroval po Kuznetsovově přihrávce, dosáhl tak na svou 10. trefu v play off a stal se prvním hráčem v historii klubu, jenž ve vyřazovacích bojích docíil podruhé na tuto metu. V roce 2009 měl Ovechkin na kontě 11 gólů.
Konečnou podobu výsledku stanovil Brett Connolly, jehož přesně našel výborně hrající Eller. Závěrečných osm minut základní hrací doby už hosté v poklidu kontrolovali a dokonali mimořádně cenný triumf.
Na něm se celkem třemi body podíleli Kuznetsov a Eller, první jmenovaný dokázal bodovat už v pátém zápase za sebou. Brankář Braden Holtby pak přispěl 33 úspěšnými zákroky.
"Lars je velký a silný hráč. Navíc má z play off už spoustu zkušeností," prohlásil trenér Washingtonu Barry Trotz na adresu dánského centra. "Je ohromně šikovný na puku, čehož nyní dokáže využívat ve prospěch celého týmu."
Série se za stavu 2:0 pro Capitals přesouvá do hlavního města Spojených států. A Lightning rozhodně mají o čem přemýšlet.
"Hrajeme hodně váhavě, což si v této fázi sezony nemůžeme dovolit," má jasno obránce Tampy Bay Ryan McDonagh. "Musíme jít na špičky a do soupeře se mnohem víc zakousnout. Je to v nás, ale je třeba to předvést na ledě."
Další zápas: Úterý 15. května (středa 16. května 2:00 SELČ) v Capital One Areně ve Washingtonu.