puckdrop_mediawall_121716atDET

Anton Rödin blev natten mot julafton den 76:e svensken att spela NHL-hockey den här säsongen. I veckan kallades Rödin upp till Vancouver Canucks från farmarlaget Utrica Comets i AHL efter bara tre matcher där. Och han fick debutera direkt. Den 26-årige stockholmaren, som är hockeyuppväxt i Brynäs organisation, har kommit tillbaka efter en knäskada som förstörde förra säsongen och inledningen på den här.
Debuten blev dock ingen höjdare. Canucks förlorade med 1-4 mot Calgary Flames. Rödin som ju var på härligt målhumör under försäsongen, sköt inga skott, blockade ett och fick spela 7.18, därav 1.28 i power play.

* Anton Lander fortsätter att imponera och ösa in mål och poäng i Edmonton Oilers farmarlag Bakersfield Condors i American Hockey League. Det blev två mål och en målgivande passning för Timråsonen, när Condors föll med 4-5 efter förlängning mot Tucson Roadrunners i onsdags. Efter bara tio matcher är Lander redan trea i klubbens interna poängliga, på 16 poäng (8 mål/8 assister). Som en jämförelse har tvåan i statistiken, Ryan Hamilton, gjort 20 poäng (9/11) - på 24 matcher.
* Henrik Zetterberg har passerat Tomas Sandström i alla tiders svenska poängstatistik i the National Hockey League. Assistpoängen mot Anaheim Ducks den 17 december tog Zetterberg förbi Sandström och från åttonde till nionde plats på den svenska poänglistan.
Den förre Timråspelaren Zetterberg står nu på 859 poäng (315/544) efter 952 matcher medan Sandström, som ju avslutade sin framgångsrika NHL-karriär i Anaheim 1999, stannar på 856 poäng (394/462) efter 983 matcher.

Zetterberg är nu närmast på jakt efter Markus Näslund (i NHL 1993-2009). Ex-modoiten som spelade i Pittsburgh Penguins, Vancouver Canucks och New York Rangers, ståtar med 869 poäng (395/474) efter 1117 matcher.
* Greger Hanson i East Coast Hockey League-laget Allen Americans fortsätter att göra poäng. Den 28-årige stockholmaren är bäste svensk på en femte plats i ECHL:s poängliga: 35 poäng (15/20) på 32 matcher. Hanson gjorde två assistpoäng i 6-0-segern mot Idaho Steelheads senast.
* Andreas Englund är tillbaka i farmarlaget Binghamton Senators i AHL efter bara fyra matcher med Ottawa Senators i NHL. Återkomsten blev lyckad för den 20-årige före detta djurgårdsbacken: Binghamton vann med 4-1 över Rochester Americans med ex-modoiten Linus Ullmark i mål. I nästa match gick det dock sämre: 1-7 mot Albany Devils, en match där Englund drog på sig 17 utvisningsminuter.
* Jhonas Enroth är ytterligare en svensk spelare som åkt upp och ner mellan AHL och NHL. Efter fyra mediokra insatser i mål för Toronto Maple Leafs sändes han till AHL och Toroto Marlies. För att omedelbart bli uppkallad igen. Och nersänd en gång till och ersatt av Antoine Bibeau. Enroth ska nu försöka hitta formen i Marlies som ligger på fjärde plats i AHL:s North Division. Troligtvis spelar Enroth när Marlies möter St. John's IceCaps på annandagen.
* Eddie Läck, Carolina Hurricanes taco-älskande backup-målvakt, har tagits bort från skadelistan (injured reserve) av klubben. Läck har missat 14 matcher i sviterna efter en hjärnskakning. Med Eddie Läck tillbaka i spelbart skick har klubben beslutat att sända målvakten Michael Leighton tillbaka till Charlotte Checkers i AHL.
* Jacob Josefson, center i New Jersey Devils, har placerats på klubbens skadelista (IR). Josefson, 25, lider av sviterna av en hjärnskakning. Josefson har spelat bara tio minuter (mot Ottawa Senators den 17 december) sedan den 29 november, och har totalt bara gjort 14 matcher den här säsongen.
* Anton Blidh gjorde sitt första NHL-mål när hans Boston Bruins förlorade med 2-4 mot New York Islanders i onsdags. Blidh spelade sin tredje match i NHL och gjorde 1-3-målet i början av sista perioden.
* Carl Hagelin med flickvän firar jul tillsammans med lagkamraten i Pittsburgh Penguins, Patric Hörnqvist och hans familj. Den förträfflige Per Bjurman, som varje år går igenom NHL-svenskarnas julplaner, avslöjar i Sportbladet att Hagelin bett klubbens kock om hjälp med att laga till jul-laxen.

  • Jag tänker säga att jag lagat till den själv, säger Hagelin i tidningen.
    Patric Hörnqvist avslöjar också sina julplaner:
    - Vi ska vara hemma hos oss med Hagelin och hans tjej. Han ska ha lagat egen lax, tydligen. Den ser jag fram emot.
    * Och med denna sedelärande historia ur den svenska NHL-verkligheten önskar denne reporter på NHL.com/sv alla läsare en riktigt God Jul och ett Gott Nytt Hockeyår 2017.