TarasenkoHunch1029

St. Louis Blues får klara sig utan poängmaskinen Vladimir Tarasenko i minst fem månader. På tisdagen opererades den 27-årige ryssen i vänstra axeln efter den skada han ådrog sig i matchen mot Los Angeles Kings den 24 oktober.

Ett mycket tungt avbräck för den regerande Stanley Cup-mästaren. Tarasenko är en spelare som kan ändra ett matchförlopp med ett enda skott, och när han är på isen tvingas motståndaren alltid ta speciell hänsyn till det.
- Det är en mycket tuff förlust för oss. Han är en väldigt viktig spelare för vårt lag, sade Blues center Ryan O'Reilly efter lagets segermatch (5-4 efter förlängning) mot Detroit Red Wings på måndagsmorgonen, svensk tid. Att Tarasenko är borta påverkar oss stort, det kunde man ju se direkt. Alla vi andra måste spela bättre för att ersätta honom; han saknas i laget.
Tarasenko hade gjort poäng i fem raka matcher när han tvingades av redan i första perioden i matchen mot Los Angeles. Detta efter en liten friläges-skärmytsling med Kings försvarare Sean Walker. I matchen före var Tarasenko med ett mål och två målgivande passningar synnerligen inblandad i att bryta Colorados åtta matcher långa poängsvit.
Vladimir Tarasenko har gjort tio poäng (3+7) på de tio matcher han hann spela den här säsongen. Förra säsongen slutade han tvåa i St. Louis interna poängliga (efter O'Reilly) på 68 poäng (33+35) på 76 matcher och året före det var han tvåa efter Brayden Schenn - den gången med 66 poäng (33+33) på 80 matcher. Säsongerna 2016-17 och 2015-16 vann Tarasenko den interna poängligan i Blues: 75 poäng (39+36), respektive 74 poäng (40+34), båda gångerna på 80 matcher.

Tarasenko STL

Vladimir Tarasenko, från Jaroslavl i Ryssland, valdes av St. Louis Blues i första rundan, som 16:e spelare totalt, i draften 2010. Tarasenko är hockeyfostrad i Sibir Novosibirsk i KHL och har varit Blues trogen ända sedan han till säsongen 2012-13 lämnade SKA St. Petersburg och KHL för St. Louis och NHL.
De senaste fem säsongerna har Tarasenko varit den ledande målskytten i St. Louis; sammanlagt har han gjort 182 mål.
Vladimir Tarasenko blir svår att ersätta. Han blir borta i första hand i fem månader. Då, när grundserien i NHL går in i de sista skälvande omgångarna, kommer klubbens medicinska team att göra en ny undersökning för att se om han är spelklar. Blir svaret positivt kan Tarasenko vara tillbaka till slutspelet.
- Alla andra måste ta ett kliv framåt, och självklart är det här en bra chans för de unga spelarna i laget att visa vad de kan, säger lagkamraten David Perron till NHL.com/sv. Och det är ju precis det en ung spelare är ute efter, mer och längre tid på isen, bättre kamrater att spela med, sådana saker. Vi ser fram emot vad som kommer att hända och vilka unga spelare som kommer att ta klivet in de nya rollerna.

DET-STL:Perron gör mål på övertid för Blues

St. Louis Blues har flera spelare i organisationen som väntat på den chans David Perron talar om. 20-årige Robert Thomas, från Aurora i Ontario, är en av dem. Thomas var Blues förstaval i draften 2017 (20:e spelare totalt) och förra säsongen, Thomas premiärår i NHL, gjorde han 33 poäng (9+24) trots en ganska begränsad speltid. Thomas är ett jättelöfte, enormt skicklig med pucken och snabb på skridskorna.
Robby Fabbri har spelat i Blues sedan 2015. Skador har hållit Fabbri tillbaka till bara drygt 80-talet matcher de senaste två säsongerna, men 23-åringen från Mississauga i Ontario anses ha kapacitet för mer. Det har han inte visat, hittills: Fabbri har varit petad av och till, men får han chansen i det trängda läge Blues befinner sig i just nu, är det naturligtvis inte omöjligt att han tar den.
I organisationen finns också Tarasenkos landsman Klim Kostin, 20 år gammal, från Pensa. Kostin kan spela både center och forward. Han tingades av Blues i första rundan (31 spelare totalt) i draften 2017. Så här långt har han dock hållits utanför NHL: Kostin är inne på sin tredje säsong i farmarlaget San Antonio Rampage i AHL.
Som om det inte räckte med Tarasenkos skada, så fick St. Louis också svenske anfallaren Alexander Steen skadad i matchen mot Detroit. Steen, 35, har en skada på undre delen av kroppen. St. Louis har inte lämnat något besked om hur länge Steen blir borta. Tränaren Craig Berube tror dock att läkningen kommer att gå snabbt.