Hedm_111

Varje onsdag under hela säsongen bjuder NHL.com/sv på ett exklusivt möte med en intressant och aktuell NHL-profil. Med frågor om livet både på och utanför isen vill vi ge er ett spännande porträtt av människan innanför matchtröjan.
Den här veckan möter vi Tampa Bays stjärnback Victor Hedman.

Tampa Bay Lightning är ligans hetaste lag. Tio segrar och hela 53 gjorda mål på de första 13 matcherna gör laget bäst och hetast i ligan. Superduon Nikita Kucherov och Steven Stamkos har dominerat i stor stil och dundrat in mål och assist, vilket placerar dem i toppen av NHL:s poängliga.
Blålinjen i Tampa patrulleras av 26-årige svensken Victor Hedman, som förra året nominerades till Norris Trophy och även i år står för en urstark mix av skarp offensiv och tät defensiv. Hedman snittar 25.48 minuter per match och är med det sjua i ligan. Därtill har det blivit ett mål och sju assist på de 13 matcher han spelat.
Vi fick en pratstund med Hedman om hur Tampa studsat tillbaka på bästa möjliga sätt från fjolårets besvikelse.
Victor, ni har vunnit tio av 13 matcher och är ligans hetaste lag just nu. Hur ser du på er start på säsongen?
- De första två matcherna mot Florida var inte så bra, jag tycker de var det absolut bästa laget då. Efter de två matcherna hade vi rätt så mycket möten och gick igenom vad det är som gör oss bra, sen tycker jag vi har fokuserat på rätt saker. Vi spelar bättre defensivt för vi vet att vi har styrkan att göra mål i matcher. Även om förra matchen blev 8-5 så tycker jag inte det var en sådan match. I det stora hela har vår defensiv funkat fantastiskt bra och vi vet att vi har en grym offensiv. Det gäller att hålla puckarna ur egen kasse bara.

Förra året sa du i en intervju att ni började svagt och sedan gick och väntade på att det skulle ordna upp sig, men ni hann aldrig ikapp den svaga starten. Är det något ni dragit lärdom av?
- Ja precis. Du måste vinna matcher och en bra start är oerhört viktig, förra året började vi för svagt och hamnade för långt bak. Sen avslutade vi fruktansvärt starkt och det var inte tillräckligt, vi missade med en poäng. Vår start var inte bra nog och det visste vi när vi kom in i den här säsongen. Så det är absolut något vi lärt oss av.
Du är inne på din nionde säsong i Tampa och har hela tiden varit lagkamrat och god vän med Steven Stamkos. Hur är det att få tillbaka en sådan spelare, efter att han missade nästan hela förra året?
- Det är som dag och natt. Att förlora en sån världsspelare tidigt på en säsong är aldrig bra och inte kul. Speciellt som han har haft några tunga säsonger här med skador och en blodpropp och brutet ben. Han missar sällan en match heller, utan det brukar alltid vara att han antingen spelar eller så åker han på något freaky som håller honom borta under längre tid. Att ha honom tillbaka i den form han är just nu är oerhört viktigt, både som den ledare han är i omklädningsrummet och den spelare han är. Han har verkligen visat de här första 13 matcherna hur otroligt skicklig han är.

bolts_102117a

Ja, han och Nikita Kucherov är ju ligans hetaste duo just nu. Det är väldigt roligt att sitta hemma här i Sverige på nätterna och titta på dem på TV, hur är det för dig som är där ute på isen med dem?
- Ja, det är nog ännu roligare på nära håll tror jag. Skönt att ha dem i sitt lag, det är nog inte så kul att möta dem kan jag tänka mig. Att se dem på nära håll på träningar och matcher är en fröjd för ögat. När man är där ute med dem är det bara att ge dem pucken och låta dem skjuta. Det är väldigt bra för de yngre också spelarna att ha dem runtomkring, de stannar ofta kvar på träningar en halvtimme och skjuter och nöter och sätter tonen för vad som krävs.
Det gick tungt för er förra året, men samtidigt gjorde du din bästa säsong i karriären när du fick ett otroligt stort ansvar i powerplay. Har det blivit skillnad på din roll nu med Stamkos tillbaka och fler offensiva backar i truppen?
- Det har väl kanske blivit lite annorlunda, men samtidigt har jag inlett säsongen med att spela mer minuter än jag gjort någonsin tidigare. Sen vill man alltid producera och nu de senaste fem matcherna har det känts som om jag är mer involverad i offensiven. Men det är svårt att säga, jag vill vinna hockeymatcher och går ut varje kväll för att göra skillnad, oavsett om det är offensivt eller defensivt. Men har man ett record med 10-2-1 är man fruktansvärt nöjd. För mig är det kul att få spela många minuter och möta toppkedjor varje kväll, samtidigt som man vill bidra offensivt i powerplay och fem mot fem. Det börjar komma igång och det känns som om mer och mer sitter, jag känner mig i fruktansvärt bra form och det är bara att gnugga på så kommer allting lossna.

Hedma_111

Även om du var med och vann VM-guld med Tre Kronor så blev det en längre sommar för dig i år. Förra året gick ni till konferensfinal och samlades dessutom för World Cup redan i augusti. Hur kändes det?
Nej, det var inget kul. Jag ville vara borta länge ju. Kort sommar i vår business är en bra sommar, haha. Nä, men det är klart att det var annorlunda. Men när man kollar tillbaka lite och får lite distans så kunde man kanske utvärdera lite mer innan man drog igång sommarträningen efter VM-guldet, man kunde lägga upp det på lite annat sätt och längre sommarträning tror jag var väldigt bra. Också för laget, att alla kunde återhämta sig och vara redo för campen. Det var väl det enda som var positivt, att vi fick några fler veckor att återhämta oss. Men sen vill vi aldrig missa något slutspel igen, det gör vi allt för att undvika. Det är en tuff liga och bara åtta lag som går till slutspel, man måste ha en hög lägstanivå och det är väl också där jag känner att jag personligen har utvecklats mest de senaste åren. Då blir det roligare att spela också.
Många experter var inför säsongen frågande till er GM Steve Yzermans beslut att värva Dan Girardi, som köptes ut av Rangers och sades ha sina bästa år bakom sig. Ni har spelat en del tillsammans, hur ser du på den kritiken?
- Jag tycker det är struntprat. Han är oerhört viktig för vårt lag och spelar i en väldigt defensiv roll med mycket boxplay och fem mot fem mot andra lags toppkedjor. Han spelar verkligen för laget varje kväll, täcker mycket skott och är tuff att möte. Han har bidragit mycket till våra framgångar de första tretton matcherna, så vi är väldigt glada för att han är i vårt lag.
Hur påverkades du och lagkamraterna av orkanen Irma, som drog in över Florida strax innan säsongsupptakten skulle dra igång?
- Det var väldigt osäkert där ett tag, vi stannade hemma i Sverige en vecka till för vi visste den skulle slå till. Men Tampa som stad hade väldig tur, de trodde vi skulle vara i mitten av ögat, men den svängde av innan den nådde oss och det blir inga skador. Men man känner verkligen för de som drabbades på riktigt, framförallt nere i Puerto Rico där det var verkligt illa. Det är inte mycket man kan göra åt saken när naturen har sin gång, bara förbereda sig så bra som möjligt.
Många menar att Tampa är det bästa stället i hela ligan att bo och spela på. Jag antar att du håller med om det, men varför är det så?
- Ja, jag tycker det. Vi har väl 114 raka matcher nu där vi har haft slutsålt. Sedan vi fick in det nya ägarskapet har verkligen hockeyn fått ett uppsving igen. Vi känner oss väldigt uppskattade i staden och har en fantastisk fanbase. Det är bara att kolla förra året, när det ändå gick tungt, då var fansen där och stöttade oss. Vår ägare ger oss alla förutsättningar att lyckas och vi vill vara en organisation som är långt fram. Ett kvitto på det var väl förra året när ESPN rankade alla organisationer i amerikansk sport och vi var nummer ett. Det säger väl en del av hur långt vi har kommit och det är stort och kul att få vara del av en sådan satsning, speciellt när man varit här så pass länge och sett den här utvecklingen. Man är väldigt stolt varje gång man får dra på den där blåa tröjan och kliva ut framför våra fans.