Weight_27

Den 17 januari meddelade New York Islanders att klubben sparkat tränaren Jack Capuano. Då låg Islanders på sista plats i Eastern Conference.
Den 30 januari kom beskedet att Islanders band med Barclays Center och Brooklyn med största sannolikhet inte kommer att hålla längre än till efter säsongen 2018-19.

Under tiden mellan beskedet om Capuano och beskedet om Barclays, och inför torsdagskvällens match mot Philadelphia Flyers, har Islanders under ledning av den assisterande general managern Doug Weight som tillfällig tränare, hunnit med att spela i praktiken tio matcher. Facit: 16 inspelade poäng av 20 möjliga.
Från sista platsen i Eastern är Islanders nu uppe och nosar på ett Wild Card till slutspelet - just nu är det kvällens motståndare Philadelphia som har den sista Wild Card-platsen.
Snacka om att Islanders spelare klarade att ta smällarna på rätt sätt.
- Det var tufft att han skulle få skulden för allt, sade Islanders stjärna John Tavares till Sports New York. Det handlar om hur vi (som lag) har spelat och hur jag har spelat. Med det som bakgrund var det tufft att se honom lämna oss. Han har bidragit med mycket till organisationen.

Capuanos avsked ökade, som alltid när det händer något i eller kring Islanders, på spekulationerna om vad som händer John Tavares. 26-åringen från Mississauga utanför Toronto är ständigt i traderyktenas mitt, och har blivit placerad i många klubbar. Oftast av naturliga skäl i Toronto Maple Leafs.
Och varje gång ryktena går igång går Tavares, som blir en så kallad free agent efter nästa säsong, ut och dementerar:
- Jag har alltid sagt att jag hör hemma här (i Islanders). Jag vill lyckas här och bygga vidare på det vi uppnått hittills. Att vi börjat dåligt är en besvikelse. Men jag tycker att jag tillräckligt många gånger sagt hur mycket jag gillar att vara här, sade Tavares till Newsday i mitten av förra månaden - och det var innan den stora uppryckningen.
För John Tavares har tagit turbulensen i klubben som ren tändvätska: de senaste tolv matcherna har sett Tavares producera 18 poäng (9 mål/9 assister), en som synes väsentlig del av de 43 poäng (20/23) som Tavares gjort på sammanlagt 51 matcher den här säsongen.
Det var alltså den 17 januari som Islanders general manager Garth Snow meddelade Jack Capuano att hans tid i Islanders var över, ett beslut som fattats redan dagen innan. Capuano, 50 år och från Cranston, Rhode Island, har funnits i klubbens organisation sedan säsongen 2005-06. Sedan mitten av säsongen 2010-11 har han jobbat som huvudtränare. Islanders har nått playoff om Stanley Cup tre gånger under Capuanos tid vid rodret, men bara förra säsongen har laget nått längre än första omgången - 2016 nådde Isles andra rundan innan det blev respass mot Tampa Bay Lightning. Det var ändå första gången på 23 år som Islanders nådde längre än till första rundan i slutspelet.
Garth Snow är själv nästan lika omdiskuterad som John Tavares. Inför den här säsongen tradade Snow till sig anfallaren Andrew Ladd, närmast från en kort sejour i Chicago Blackhawks men tidigare från flera år med Winnipeg Jets. Ladd fick ett kontrakt på sju år och 38,5 miljoner dommar för besväret. Hittills har 31-åringen från Maple Ridge i kanadensiska British Columbia inte förmått betala tillbaka: 17 poäng (12/5) på 47 matcher är långt under vad Snow och Isles förväntade sig.
Islanders har också, efter att ha satt ut honom till en misslyckad försäljning, skickat målvakten Jaroslav Halàk till farmarlaget Bridgeport Sound Tigers. Garth Snow litar nu på 31-årige tysken Thomas Greiss och Quebec-bördige 25-åringen J-F Berube, vars NHL-erfarenhet inskränker sig till 14 matcher under tre säsonger.
Lika intensivt som Islanders kvaliteter och Tavares nästa adress har diskuterats, har också Islanders hemmaarena Barclays Center varit i fokus för skymd sikt, usel is - och bristen på en supporterbas i Brooklyn.
Laget flyttade in till Brooklyn från Nassau Veterans Coliseum på Long Island till förra säsongen. Fansen protesterade mot nymodigheten och krävde att laget skulle stanna kvar på Long Island i den urgamla och utdömda arenan. Den som alltid påminner om Islanders storhetstid med fyra raka Stanley Cup-triumfer 1979-83, då bland annat med svenskarna Stefan Persson och Anders Kallur i laget.
Nu måste laget flytta igen. De ryska ägarna till Barclays Center tycker inte att de fått ut det de ekonomiskt vill ha av Islanders, och då är det tack och hej. Islanders har dragit mindre än 13.000 åskådare i snitt på matcherna, och efter säsongsslutet 2019 vill ägarna satsa mer på konserter och andra begivenheter än på 41 matchers NHL-hockey.
Så vart, New York Islanders?
Enligt New York Post funderar klubbens ägare Jonathan Ledecky och Scott Malkin på Belmont Park i Elmont. Det är runt 23 kilometer utanför New Yorks stadskärna, Manhattan.
Politikerna har också åsikter: guvernören Andrew Cuomo gillar Belmont Park, stadsdelen Queens president Melinda Katz vill se Willets Point i Queens som "platsen för en ny hockeyarena eller fotbollsstadion" och New Yorks borgmästare Bill de Blasio hoppas fortfarande på Brooklyn.

seidenberg 2 2817

Fick fansen bestämma så återvänder laget till Long Island där Coliseum nu rustats upp för 130 miljoner dollar. Men arenan har nu bara 13.000 platser och det är för lite för NHL-hockey. Något som går att fixa enligt Long Island-politikern Edward Mangano som säger sig hittat en väg för Islanders att återvända hem.
Debatten om Islanders kommande adress går vidare. Liksom den om John Tavares. Allt medan laget verkar vara på väg uppåt.