lundqvist

Under sommaren satte sig NHL.com/sv ner med några av ligans största stjärnor i samband med Player Media Tour i Europa och Nordamerika. Som upptakt till säsongsstarten presenterar vi under september månad dessa samtal i form av en ny intervju varje dag. Idag, Kungen av Manhattan - Henrik Lundqvist.
Hur upplevde du sommaren för ditt Rangers?

Det var mycket spännande grejer som hände. Det är fortfarande tidigt förstås, men jag ser fram emot training camp och att samla gruppen ordentligt. Efter att ha missat slutspel förra säsongen var det skönt att komma bort lite från allt och ladda om. I mitten av juni visste jag att de kommande veckorna skulle bli viktiga för klubbens framtid och jag tycker vi gjorde ett bra jobb och tog bra beslut. Vi hade en del tur förstås, att hamna så högt upp i draften och liknande. Det ska bli kul att se de nya killarna (Kaapo) Kakko, (Jacob) Trouba och (Artemi) Panarin lira. Vi behövde en knuff i rätt riktning och med tanke på hur det kändes när vi skickade iväg flera av våra mer meriterade killar var det här precis vad vi behövde. För mig som en av klubbens kvarvarande veteraner har de senaste ett och ett halvt, två åren varit tuffa att gå igenom. Det påverkade mig mer än vad jag trodde det skulle göra, men nu ser jag verkligen en ljus framtid och det är spännande.

Topp-10 från 18-19: Lundqvist

Hur svårt var det att se killar som Mats Zuccarello försvinna i bytesaffärer?
Det var så många personer som försvann, killar jag lärt känna väl under min tid här - som var en stor del av vårt lag. Vi har gjort det bra under många år men när du varit på samma ställe i 14 år är det nästan givet att du kommer behöva uppleva något som detta. Det gör det inte enklare att hantera dock. Vi var en tajt grupp som var vana vid framgång och det var jobbigt att se folk lämna. Men det är så det fungerar. Bästa sättet att ladda om är att ha en sommar som den vi haft nu: få in flera spännande spelare och skapa något nytt.
Hur nära följde du första dagarna av free agency?
Klart jag höll ett öga på det. Man är lite inne i semesterläge hemma i Sverige, men jag visste att sommaren skulle bli viktig och att det skulle påverka mig. Efter förra säsongen insåg jag också hur viktigt det var för mig att vinna matcher och det är klart då att besluten som tas under sommaren påverkar vårt lags förmåga att göra just det.
Känner du att din lojalitet till organisationen belönats?
Hela den här processen genomförs ju med ett större perspektiv i åtanke för organisationen. Det har ingenting med mig att göra. Jag är bara en del i pusslet, men visst är det härligt att se vad som hänt senaste månaderna. När vi fick reda på att organisationen skulle bygga om för ett par år sedan blev jag visserligen nervös men jag funderade heller aldrig på att lämna klubben. Jag såg en framtid där jag var kvar när saker och ting började vända igen. Nu är vi nästan där. Det känns speciellt.
Läs också: ["För mig är firandet redan i backspegeln"]
Hur mycket betyder New York för dig?
Allt. Jag har spenderat i princip hela mitt vuxna liv i New York. Det är mitt hem, mina barns hem… de har växt upp här och gått i skolan här. Jag spenderar tre månader per år i Sverige men att komma tillbaka till New York varje år är en fantastisk känsla. Jag är glad att vara tillbaka. Jag älskar staden, organisationen och livet vi skapat här. Organisationen har gett mig en chans att skapa det livet. Jag trivs verkligen med att vara en New York-bo och representera Rangers så jag vill göra det så länge jag bara kan.
Det är mycket enklare att gå på U.S. Open när du är i New York också…
Det är ett tydligt hösttecken. Du kommer tillbaka från sommaruppehållet, börjar träna på is och går på U.S. Open för att kolla tennis. Du träffar vänner och bekanta du inte träffat på månader. Det har varit en rutin för oss i snart 14 år nu. Det är en fantastisk stad och turneringen brukar bjuda på fantastisk tennis.
Reflekterar du ofta över att det är 14 år som förflutit för dig i NHL nu?
Ja och nej. Det är många år. Ibland känns det som det var väldigt länge sedan jag kom in i ligan som rookie och ibland känns det som det var igår. Men det har varit kul hittills.

DET-NYR: Lundqvist rånar Bertuzzi

När du tänker på karriären, tänker du mer framåt eller på det som varit?
Både och. Över sommaren blir det mer reflektion av det som varit men när säsongen börjar försvinner det. Sedan är det klart att det under säsongen kan dyka upp minnen eller ögonblick som tar dig tillbaka i tiden, kanske att du träffar någon du inte sett på länge eller går förbi ett foto vid träningsrinken av en tidigare upplaga av laget.
Att nå slutspel hade sannolikt varit målet oavsett, men med alla förändringar ni gjort i truppen, känns det mer troligt att ni uppnår det nu?
Det är en fråga vi måste ställa och svara på under training camp. Vad är en realistisk målsättning för oss? Du vill kunna sätta rätt förväntningar och press på gruppen för att vi ska kunna växa tillsammans. Just nu vet jag inte riktigt vad som är en realistisk målsättning. Jag tror däremot att det är viktigt att det vi kommer fram till, vad det än är, är något vi alla är ombord med och satsar på fullt ut. Det kommer bli en intressant säsong. New York-lagen och många andra lag i ligan har rustat rejält. Det lär bli en hel del överraskningar skulle jag tro.
Se bara på Blues förra säsongen…
Exakt. Ibland kan det kännas som du är långt borta när du egentligen är närmare än du tror. Ibland räcker det med små justeringar för att få bollen i rullning.
Vi har pratat mycket om nytillkomna spelare, men en spelare som återvänder är Mika Zibanejad. Gav förra säsongen en indikation på hur bra han faktiskt kan bli?
Han har blivit en enormt viktig kugge för vårt lag. Hans största styrka är att han är så duktig över hela banan: defensivt, offensivt och i spel med en man mer, eller mindre, på banan. Han är en fantastisk hockeyspelare och han växer för varje dag som ledare för den här gruppen. Han kommer bli viktig i år.

NYR_SWE824

Har du hunnit prata med Panarin ännu? (reds. anm. - i början av september)
Ja, han har varit på rinken och vi har tränat lite tillsammans. Jag har varit här två veckor nu och han har varit här en vecka. Han är precis som förväntat. Jag visste redan innan att han var skicklig men det har varit ett nöje att se hur skicklig han faktiskt är på en daglig basis. Det är viktigt att våra toppspelare visar vägen för våra unga killar och då vi har några ryska spelare tror jag han kommer bli väldigt viktig där.
Devils är ett lag som förbättrat sig mycket över sommaren… vad kommer det göra för rivaliteten er emellan?
Det är bra storylines med två toppval i draften och stora free agency-värvningar på båda håll. De kommer ha ett bra lag. Fansen i båda läger ser förmodligen fram emot vad som komma skall.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Vad behöver en ung spelare som Kakko veta inför sin första säsong i New York? Hur kan ni veteraner hjälpa honom med övergången?
Vad som talar till hans fördel är att han verkar vara en väldigt lugn och avslappnad kille. Han har spelat på hög nivå i Finland mot stora, starka spelare. Fysiskt tror jag han är redo. När du spelar i New York handlar mycket om att vara fokuserad. Det är mycket som händer, mycket att ta in - speciellt under ditt första år. Alla vi som varit med ett tag har ett ansvar att hjälpa de yngre killarna känna sig bekväma. Man ska komma ihåg att det är en stor förändring att flytta hela sin tillvaro från Sverige eller Finland till en stad som New York. Men från vad jag sett av honom hittills har jag bara gott att säga.
Vad har du för förväntningar på dig själv kommande säsong?
Jag vill nå upp till den nivå jag hade de första månaderna av förra säsongen och sedan bibehålla den. Jag vill starta så många matcher jag kan och hjälpa laget vinna fler matcher än förra säsongen. Det är huvudmålet, hjälpa laget vinna och känna att jag bidrar med min insats. Jag vet att den nivån finns. Jag ska göra allt jag kan för att förbereda mig och förhoppningsvis ha en bra säsong.