Mrazek

Med Washington Capitals Stanley Cup-firande i backspegeln och med draften och de mest intensiva dagarna av free agents-perioden över, gör NHL.com/sv en lägeskoll i de 31 klubbarna. Vi går igenom lag för lag och tittar på de vassaste nyförvärven, de starkaste framtidsnamnen och de bästa kontraktsförlängningarna.
Idag, Carolina Hurricanes.

Carolina Hurricanes har levt upp till sitt namn de senaste månaderna. För det är precis som om en orkan gått fram genom klubben och lämnat en hel del rockader efter sig. Efter att ha gjort sig känd som en klubb som förespråkat tålamod och försiktighet under Ron Francis tid som general manager har det skett en ganska påtaglig kulturförändring sedan nye ägaren Tom Dundon kom in i bilden i våras.
Dundon är en ägare som vill vara "hands on", vara med och påverka de sportsliga besluten. Han var heller inte sen att göra sig av med Francis och ersätta honom med Don Waddell på GM-posten. Även på tränarposten blev det ett skifte när Bill Peters lämnade klubben för Calgary Flames. Han ersattes av tidigare stjärncentern Rod Brind'Amour, lagkapten för Hurricanes när man vann Stanley Cup 2006 - och när laget senast tog sig till slutspel 2009.

Under Dundon/Waddells ledning har det hunnit hända en hel del under sommaren. Att Hurricanes lyfte via draftlotteriet, fick andravalet bakom Buffalo och kunde tillskansa sig den synnerligen spännande ryske forwarden Andrei Svechnikov i Dallas under midsommar var en skänk från ovan.
Svechnikov ser ut att vara redo för NHL efter att ha vräkt in 40 mål på 44 matcher för Barrie Colts i OHL. Tillsammans med den tjeckiske centern Martin Necas, som Hurricanes draftade i första rundan i fjol, har klubben lagt ett himla spännande fundament för framtiden. Det var inte för inte som Hurricanes lagledning valde att låta dem bo tillsammans under klubbens utvecklingsläger nyligen.
- Det var ingen slump. Vi vill bara se hur de skulle funka tillsammans, för ibland får man kemi direkt som människor, sade Brind'Amour till newsobserver.com i slutet av förra månaden.
- De är givetvis två viktiga pusselbitar för vår klubb, så varför inte få ihop dem så tidigt som möjligt och se var det tar vägen? Vi ser verkligen fram emot att få hit båda killarna för att se vad de kan göra.
Relaterat material: [Lindholm bortbytt till Calgary mot Hamilton]
Att Hurricanes draftade Svechnikov kom nästan lite i skymundan av den stora trejd man genomförde under drafthelgen. Den såg Noah Hanifin och Elias Lindholm försvinna till Bill Peters i Calgary medan Dougie Hamilton, Micheal Ferland och rättigheterna till den osajnade collegestjärnan Adam Fox kom till Hurricanes.
Hamilton anses allmänt vara den bästa spelaren i trejden. 25-åringen var tillsammans med Victor Hedman och Ivan Provorov målbäst bland NHL:s backar den gångan säsongen med sina 17 fullträffar. Han gör en redan imponerande backuppsättning ännu bättre. Men det finns också frågetecken på så vis att det här är andra gången han blir bortbytt under sin korta karriär. Det är bara tre år sedan han gick från Boston till Calgary.
[Läs lägeskollen för andra lag]
- Det är definitivt en läropeng, något som även hjälper dig att växa. Man måste gå igenom olika erfarenheter och jag tror man växer av det, sade han under sin presskonferens efter trejden.
I Ferland får man en aggressiv, fysisk spelare som även kan producera. Förra säsongen stod den 26-årige forwarden för personbästa 21 mål och 41 poäng. Då fick han en hel del speltid i toppkedjan med Sean Monahan och Johnny Gaudreau. Han kan antagligen räkna med en framträdande roll även i sin nya klubb.
Trejden skapar en hel del frågetecken kring lagkaptenen Justin Faulks framtid i klubben. Den 26-årige backen har omgärdats av trejdrykten och efter att klubben hämtat in tidigare New York Islanders-backen Calvin de Haan på ett fyraårskontrakt var det många som tolkade det som att Faulks dagar i klubben är räknade. Värvningen av de Haan ger Hurricanes ett helt nytt spännande backpar med honom och Hamilton medan Jacob Slavin och Brett Pesce förväntas få fortsätta spela tillsammans. Det gör Faulk överflödig då han är en back som ska ha en plats plats högt upp i hierarkin. Chicago Blackhawks har nämnts som en intressent.

Det största samtalsämnet kring Carolina Hurricanes har annars berört lagets målvaktsspel. Under flera år har laget sänkts av en dålig räddningsprocent. Klubbledningen hoppades att fjolåret skulle bjuda på ett trendbrott då man värvade Scott Darling från Chicago Blackhawks. Men han hade kort och gott en medioker säsong mellan stolparna och var inte en del av lösningen. Inför nästa säsong har man släppt den åldrande trotjänaren Cam Ward, som ironiskt nog hamnade i Chicago, och ersatt honom med tjecken Petr Mrazek som närmast kommer från Philadelphia Flyers.
- Förhoppningsvis kan någon av Petr eller "Darls" få det att funka och leda oss, sade Rod Brind'Amour till newsobserver.com efter att värvningen tillkännagivits.
Det är en förhoppning som Carolina Hurricanes på sätt och vis står och faller med. Klubben har de flesta pusselbitar på plats för att bli ett slutspelslag i Eastern Conference, men innan man får en målvakt som kan stoppa puckar på regelbunden basis är det svårt att se att de ska ta det klivet. Annars riskerar man att missa slutspel för tionde säsongen i rad.