karlsson 2

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.
Idag analyserar vi Ottawa Senators.

Erik Karlsson?
Eller inte Erik Karlsson?
Tre veckor innan träningscamperna inleds, är frågan om hemvisten för en av ligans bästa backar och Ottawa Senators bäste spelare ännu inte avgjord. Och ingen vet när den blir det.
Grundserien 2017-18: 28-43-11, (67 poäng, sämsta säsongen sedan 1995-96). Sjua (näst sist) i Atlantic Division.
Slutspelet 2018: Missade slutspel.
Tränare: Guy Boucher (tredje säsongen). Assisterande coacher Marc Crawford, Rob Cookson och Martin Raymond (alla tredje säsongen).
Nyförvärv:Mikkel Boedker, fw, (San Jose Sharks). Paul Carey, fw (New York Rangers).
Förluster: Fredrik Claesson, back (New York Rangers), Alexandre Burrows, fw (slutat), Mike Hoffman, fw (San Jose Sharks).
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
Ottawa Senators missade slutspelet förra året, och Erik Karlsson behövs i laget. Men just nu väntar parterna bara ut varandra. Ett stort, för att inte säga avgörande, problem för Ottawa Senators när seriestarten närmar sig allt snabbare.
Problematiken är enkel: Karlsson, som tjänade 6,5 miljoner dollar förra året och har ett år kvar på sitt kontrakt, vill ha bättre betalt i en kontraktsförlängning skriven redan nu. Karlsson blir en så kallad Unrestricted Free Agent (UFA) efter den kommande säsongen. Ottawa Senators erbjöd svensken ett kontraktsförslag, enligt uppgift över åtta år och värt 80 miljoner dollar (cirka 720 miljoner kronor), redan i början av juli. Det är ett förslag Karlsson valde att avböja, vänligt men bestämt.
Flera klubbar är med i budgivningen om Karlsson som gjorde 62 poäng (9+53) på 71 matcher, delad etta med Mark Stone i Senators interna poängliga. Tampa Bay Lightnings general manager Steve Yzerman sägs vara mest på i jakten på Karlsson, men också Dallas Stars, Vegas Golden Knights och San Jose Sharks finns med i friarskaran. Tidigare har också Vancouver Canucks nämnts i diskussionen kring den 28-årige och dubble Norris Trophy-vinnaren från Landsbro i Småland.

Blir det ingen förlängning just nu, och ingen trade, så förutsätter Ottawas ledning att Karlsson kommer till campen och spelar säsongen i Senators.
Men Ottawa har flera problem som sänker stämningen i laget. Mike Hoffman tradades från klubben efter en historia där Hoffmans flickvän anklagades för att ha trakasserat Erik Karlssons fru. Och på tisdagen valde klubbens assisterande general manager sedan många år, Randy Lee, att lämna sin post. Det efter anklagelser om olämpligt uppträdande utanför jobbet och en väntande rättegång. Lee har funnits med i Senators ledning sedan 1993.
Relaterat material: [Snacket om en Karlsson-trejd trappas upp igen]
Under hela sommaren har allt organisationsarbete burits av Senators general manager Pierre Dorion. Den 46-årige kanadensaren - han är född i Ottawa - har varit aktiv. Han förhandlat fram ett ett-årigt kontrakt värt 7,35 miljoner dollar med forwarden Mark Stone, och det bara timmar innan Stone och klubben skulle mötts i skiljenämnd. Backen Cody Ceci hann dock få sina lönekrav prövade i skiljenämnden, och fick ut 4,3 miljoner på det.
När Mike Hoffman fick lämna klubben - först till San Jose Sharks och sedan direkt därifrån till Florida Panthers - ersattes han av forwarden Mikkel Boedker (Bödker) från Sharks i en trade med fyra spelare inblandade. Sens hade då redan i november förra året plockat över Matt Duchene från Colorado Avalanche - Duchene fick ju premiärspela mot sitt gamla lag när Senators mötte Avs i Global Series-matcherna i Globen i Stockholm i början av november.

Duchene (center) gjorde det bra i Senators: 49 poäng (23+26) på 68 matcher och är tillsammans med Mark Stone två av centralgestalterna i Ottawa Senators säsongen 2018-19. Duon kommer att bilda förstakedja nästa säsong, med Mikkel Bödker som tredje länk.
Duchene-traden bjöd dock på mer än "bara" Duchene själv. Senators skickade också med ett förstarundesval i draften 2018 till Colorado, eller samma val 2019. Senators valde att behålla och utyttja draftvalet 2018, och tingade Boston Universitys forward Brady Tkachuk som fjärde spelare totalt i draften.
Ett framtidslöfte av stora mått.
Brady Tkachuk är son till NHL-legendaren Keith Tkachuk och bror till Calgary Flames Matthew Tkachuk.

Brady_Tkachuk_OTT_signs
  • Jag är både fysiskt och psykiskt redo att spela i NHL och för allt det innebär. Jag är beredd och jag kommer att bli bara bättre ju längre säsongen går, sade 18-åringen som senast spelade för Boston University i collegeligan NCAA.
    - Brady Tkachuk exemplifierar allt det vi vill ha för att göra Ottawa Senators bättre, sade Dorion till Ottawa Citizen. Han är ung, men har en exceptionell karaktär. Vi vet hur jobbigt han tyckte det var att lämna Boston University och blir uppmuntrade av att han ändå väljer att komma hit.
    - Vad som än händer och i vilken riktning det här än går, så behöver vi en kärna av spelare, sade Pierre Dorion till NHL.com. Jag kan försäkra våra fans att vårt lag blir mycket bättre nästa säsong. Det blir en bra mix av veteraner och unga talanger. Vi kommer att bli ett bättre, konkurrenskraftigt och snabbare lag.
    De unga spelarna som kommer till träninscampen för att ta en plats är, förutom Brady Tkachuk, också 20-årige anfallaren Logan Brown och 21-årige dito Colin White samt 21-årige backen Thomas Chabot som gjorde 25 poäng (9+16) på 63 matcher redan förra säsongen.
    - Förra säsongen var en besvikelse. Den kommer inte att upprepas, försäkrar Pierre Dorion.