KarlssonShot1212

San Jose Sharks Erik Karlsson fortsätter visa varför han är en av den här generationens bästa spelare. När han under måndagen nådde 600 poäng och ännu en milstolpe, skrev han också in sig i legendariskt sällskap.

Att Erik Karlsson är en av de senaste årtiondes allra bästa spelare är svårt att argumentera emot. När NHL presenterade "Decenniets Bästa" under förra veckan tog den svenske 29-åringen plats i ett av två All Star-lag från det gångna årtiondet. Karlsson fick en av platserna i det andra All Star-laget tillsammans med Patrice Bergeron, Steven Stamkos och Evgeni Malkin, samt Zdeno Chara, och Henrik Lundqvist. Laget röstades fram av skribenter på NHL.com, general managers och TV-personligheter.
*** ***Läs också: [Decenniets All Star-lag: Crosby, Kane, Ovechkin tar plats]
I första matchen efter erkännandet skrev Karlsson ny historia. Assisten till Stefan Noesens 4-1-mål mot Anaheim Ducks innebar inte bara en målgivande passning, eller assist nummer 32 för säsongen. Framspelningen betydde också poäng nummer 600 i Erik Karlssons NHL-karriär.
600 poäng i NHL är stort. Särskilt som back. Och som svensk. Genom tiderna är det 17 svenskar som nått så många poäng. Inklusive Karlsson är det bara tre backar som gjort det. Förutom Karlsson också Nicklas Lidström samt Börje Salming.
Lidström kom upp i totalt 1142 poäng (264+878) på sina 1564 matcher med Detroit Red Wings. Salming gjorde 787 (150+637) på 1148 matcher med Toronto Maple Leafs och Red Wings.
Den offensivt skicklige Karlsson är unik på fler sätt än så.
Matchen mot Anaheim Ducks var Karlssons 730:e i NHL. Att göra 600 poäng på så få matcher är en stor bedrift. Bara tio andra backar har gjort det på lika många matcher eller färre genom tiderna. Bland den legendariska skaran finns bland andra Bobby Orr (461 matcher), Paul Coffey (471) och Raymond Bourque (569) som alla var storheter i sina generationer under sina karriärer. Karlsson uppnår samma bedrifter under sin.

Karlssons karriär började i Ottawa Senators 2009-10. Hans första poäng lät inte vänta på sig utan kom redan i första matchen. Den då 20 år unge Karlsson hade en assist i mötet med New York Rangers. Den matchen blev ett avstamp som på sikt skulle göra honom till en av de största spelarna genom tiderna som dragit på sig en Senators-tröja.
Relationen mellan honom och Senators varade till förra sommaren då han trejdades till San Jose Sharks. Då hade Karlsson varit kapten för Senators sedan 2014 och vunnit Norris Trophy vid två tillfällen (2012, 2015). Han kom med i ligans all star-lag vid fyra tillfällen: 2012, 2015, 2016 och 2017. På 627 grundseriematcher hade han noterats för 518 poäng, den noteringen är bäst av en back i klubbens historia. Wade Redden, som ligger tvåa på den listan, gjorde 410 poäng på 838 matcher.
Det säger en hel del vilka avtryck Karlsson satt i Senators och hockeyvärlden.
Genom sin karriär har Karlsson snittat 0,82 poäng per match. Sedan sin debutsäsong är Karlsson den poängbäst backen i hela NHL före nuvarande lagkamraten Brent Burns som gjort 564 sedan den säsongen.

STL-SJS: Karlsson reducerar i numerärt underläge

Den här säsongen är den första på det kontrakt han skrev med Sharks förra våren. Poängen har visserligen inte trillat in i samma takt som tidigare för backen. Hittills har han gjort 37 på 50 matcher, det är åtta ifrån de 45 han gjorde på 53 matcher ifjol. Men han är fortfarande en vital del av Sharks. General manager Doug Wilson ser Karlsson som en hörnsten i bygget som så småningom ska leda till klubbens första Stanley Cup-titel någonsin.
- Vi kommer ha en bra chans att vinna Cupen, inte bara nästa år, utan i många år framöver. Vid varje säsongstart ska vi ha målsättningen att vinna Stanley Cup. Jag ser fram emot att spela om flera Stanley Cups i framtiden. Jag vill vinna. Jag vill vinna varje år, sa Karlsson till NHL.com/sv i somras.
Erik Karlsson fortsätter jaga det målet. Att cementera sin plats som en av den här generationens absolut bästa och mest betydande spelare har han redan gjort.