5_Pavelski

De kom ett segermål i förlängningen av en sjunde och avgörande match från att gå till konferensfinal. Efter vårens nära-avancemang-upplevelse siktar Dallas Stars på att ta nästa steg - och bli en utmanare på allvar.

Klubbens general manager Jim Nill var aggressiv när free agent-marknaden öppnade på måndagen. Han plockade hem en av de av de mest eftertraktade spelarna som fanns att tillgå i Joe Pavelski. Men fyllde också på med de av Anaheim Ducks respektive Edmonton Oilers utköpta veteranerna Corey Perry och Andrej Sekera. Det är tre veteraner med mängder av erfarenhet som förstärker ett redan starkt lag.
I Pavelski får laget inte bara ledarskap och rutin. Trots att han är på väg att fylla 35 år sköt han så sent som förra säsongen 38 mål för San José Sharks. Även om han inte skulle ha ytterligare en sådan säsong i sig kan han lätt och ledigt slinka in i Stars andrakedja och bidra till att ge laget lite extra offensiv punch intill genombrottscentern Roope Hintz.

SJS-COL, M7: Pavelski styr in 1-0

  • Det är inte varje dag en spelare av Joes kaliber blir tillgänglig och vi är uppspelta över att kunna ta in honom i vår klubba, sade Jim Nill på presskonferensen efter att värvningen tillkännagjorts.
    - Han är en ledare i ordets sanna betydelse och en erkänd målskytt som fortsätter att producera på elitnivå.

Den mångårige San José Sharks-kaptenen skrev ett treårskontrakt med Texasklubben värt 21 miljoner dollar, sju miljoner per säsong. Dallas Stars blir därmed hans blott andra NHL-klubb i karriären. Pavelski draftades av San José i sjunde rundan 2003 och klev in i NHL 2006. Totalt spelade han 963 matcher för laget. Bara Patrick Marleau och Joe Thornton har gjort fler framträdanden för klubben under dess 28-åriga existens.
I backen Sekera och tungt meriterade forwarden Perry får Stars två revanschsugna spelare. Båda två missade stora delar av fjolåret med allvarliga skador.

Corey Perry

Nu måste de bevisa att de fortfarande kan prestera på NHL-nivå. Inte bara för att förlänga sina karriärer i ligan, utan även för att maximera sin inkomst. Bägge spelarna har tilldelats kontrakt med bonusar som utlöses vid framgångar.
Sekera begränsades till 24 NHL-matcher med Oilers på grund av en avsliten hälsena. Innan han började få skadebekymmer var den 33-årige slovaken Oilers toppback.
- Jag vet att jag har mycket att bevisa och det är en av sakerna som driver mig, säger Sekera till NHL.com.
- Jag är fortfarande en ung kille och jag vill spela hockey så länge jag kan. Jag kommer att göra allt i min makt för att se till att jag är 120 procent redo.
Perry drabbades av en knäskada under försäsongen och spelade bara 31 matcher för Ducks. Hans tunga meritlista talar dock om en spelare som om inte annat har en hel del rutin att erbjuda. Han har vunnit det mesta som går att vinna och var under en tid klassad som en av de bästa yttrarna i NHL.
- Personligen kommer jag att komma (till Dallas) med rätt attityd och motivationen att visa människor fel, säger han.
- Jag har gjort det genom hela min karriär och det har fungerat så här långt. Förhoppningsvis fortsätter det att göra det.
Joe Pavelski anser att Dallas Stars har blivit ett bättre lag under de senaste dygnen.
- Jag tycker att vi ger laget mycket och förhoppningsvis kan vi ta ytterligare ett steg som lag, säger han till NHL.com/sv med lagets förstärkningar i åtanke.
- Det här verkar vara en riktigt stark grupp med killar som verkligen vill vinna nu, killar som vill bevisa något. De kommer från en bra säsong där de trodde att de var på väg att slå ut St. Louis, men kom lite till korta.

SJS - STL, M1:Pavelski målar på retur i powerplay

Så är det. Under Stanley Cup-slutspelet var det inget lag som var så nära att slå ut de blivande mästarna från St. Louis som Dallas var. De hade 3-2 i matcher på Blues och chansen att avgöra match sex på hemmais innan det slutligen blev två raka förluster och adjö efter Patrick Maroons övertidsmål i Game 7.
Det faktum att Stars nu kunnat tillskansa sig tre veteraner som suktar efter en sista chans att vinna något har inte bara med pengar att göra. I inte minst Pavelskis fall fanns det flera andra lag med i mixen, men han ville desperat komma till en klubb som han anser har en chans att vinna inom de närmaste åren. Dallas Stars uppfyllde kriterierna.
- Lyckligtvis befinner vi oss i en god position och vårt lag trendar, säger Jim Nill.
- Jag tror alla såg vad vi gjorde i slutspelet och var vi är på väg. På grund av den här kombinationen av saker satt vi här när några stora spelare blev tillgängliga. Vi lyckades blanda in oss i leken och det gick vägen för oss.
Nu ska det bara gå vägen på isen också.