pacific division primary 0928

Med premiären runt hörnet ser NHL.com/sv över läget i ligans fyra divisioner: Atlantic, Metropolitan, Central och Pacific. Vi går på djupet i varje lag, plockar ut nyckelspelare och status inför säsongens första nedsläpp. I dag synar vi Pacific.

Under förra säsongen var det bara tre lag - Calgary Flames, San Jose Sharks och Vegas Golden Knights - som lyckades ta sig till slutspel från Pacific Division. Arizona Coyotes blandade sig i diskussionerna efter en stark push på slutet, men deras 86 poäng räckte inte riktigt till ett wildcard i väst. Fjolårssäsongen var på många sätt och vis tung för lagen i Pacific:
Anaheim Ducks missade slutspel för första gången på sju år. Arizona kom, ännu en gång, bara nära och Connor McDavid gick miste om ännu ett slutspel med sitt Edmonton Oilers. McDavid har gjort fyra år i ligan, men bara fått spela ett slutspel. Men i år kan det bli desto roligare för många av lagen.
Med en ny lagledning på plats i Edmonton är 22-årige McDavid optimistisk till Oilers utveckling.

EDM-CBJ: McDavid sätter sitt 40:e mål för säsongen

 • Det måste man vara, man får inte tappa det. Jag tror Ken (Holland, GM) kommer göra det han måste göra och att Dave (Tippet, coach) kommer göra det han måste. Jag har en bra känsla, sa McDavid i en intervju tidigare i somras.
  McDavid är Edmontons största stjärna. Elias Pettersson har samma status i Vancouver.
  Svensken imponerade och vann titeln som årets rookie förra säsongen. Efter bröderna Sedins avsked på våren 2018 fick Canucks-fansen snabbt en ny svensk att glädjas över. Canucks gick inte till slutspel, men Pettersson har tänt hoppet i British Columbia.
  En ny och lång grundserie står för dörren. Med jämna och ovissa Central Division på andra sidan i konferensen kommer lagen i Pacific för att få slita ordentligt för wildcard-platser. Men räkna med att lag som Anaheim, Arizona, Edmonton och Vancouver kommer vilja ge sig in i matchen på allvar.
  Anaheim Ducks
  Ducks kommer till säsongsstart med ett lite annorlunda utseende. Ny coach är Dallas Eakins, som skrev på den 17 juni. Han har fyra raka säsonger bakom sig i klubbens AHL-lag och därmed ganska bra koll på Ducks framtidsnamn.
  Några av de namnen kommer få kliva fram i år. Ducks har tappat spelare som Corey Perry (Dallas), Ryan Kesler (långtidsskadad) vilket öppnar upp för en kamp om några av lagets forwardplatser. Max Comtois kan ta en av dem. Sam Steel och Isac Lundeström är andra som konkurrerar om speltid.
gibson

Ett annat viktigt moment för Ducks är att målvaktssidan, med John Gibson i spetsen, håller sig hel. Och storspelare. Gibson gjorde det under stora delar av förra säsongen och var rankad tredje bäst med sin räddningsprocent (92,2) i ligan.
För svenske Rickard Rakell väntar ett försök att studsa tillbaka. Forwarden minskade sin målskörd förra säsongen till 18, efter att ha gjort 34 respektive 33 de två säsongerna innan.
Nyckelspelare: Ryan Getzlaf, Rickard Rakell, John Gibson
Håll koll på: Comtois och Steel som vill ta platser och stanna i NHL.
Noterbara värvningar: Michael Del Zotto (St. Louis)
Noterbara förluster:Corey Perry (Dallas)
2018-19:35-37-10 (6 Pacific)
Arizona Coyotes
Coyotes har varit och nosat på slutspelsplatser de senaste åren. Nu gör det en satsning för att till slut gå dit. Sommarens stora värvning heter nämligen Phil Kessel. Penguins-förvärvet har gjort 92 respektive 82 poäng de senaste säsongen och tanken är att han ska få igång Coyotes offensivt.
Coyotes har dessutom värvat in Carl Söderberg från Colorado Avalanche. Söderberg har de senaste åren tillhört Colorado Avalanche där han förra säsongen blev en nyckel i lagets tredjeformation. Skåningen stod för 49 poäng, näst högsta noteringen hittills i karriären, och hans erfarenhet kan bli guld värd för Coyotes.
Offensivt ser det spännande ut, längre bak råder det ett litet frågetecken: Vem är egentligen målvaktsetta? Antti Raanta skadades i november och missade sedan resten av säsongen. I hans ställe började Darcy Kuemper spela bra. Nu är båda två friska och går in till säsongen tillsammans. Det skapar konkurrens på målvaktspositionen. Positiv sådan?
Nyckelspelare: Oliver Ekman-Larsson, Phil Kessel, Antti Raanta
Håll koll på: Draftvalet Victor Söderström - tar han en NHL-plats intill Ekman-Larsson?
Noterbara värvningar:Phil Kessel (Pittsburgh), Carl Söderberg (Colorado)
Noterbara förluster:Alex Galchenyuk (Pittsburgh), Richard Panik (Washington), Mario Kempe (Los Angeles)
2018-19:39-35-8 (4 Pacific)
Calgary Flames
Calgary prickade rätt på flera punkter förra säsongen. Nye tränaren Bill Peters lyfte laget, värvningen av Elias Lindholm slog väl ut och Flames vann Western Conference med sina 107 poäng. Däremot blev det respass redan i första rundan mot Colorado. En förlust som sved.

Johnny Gaudreau 8.10

Flames har möblerat om en del i truppen under sommaren. James Neal, som inte lyckades i Calgary, har bytts mot Milan Lucic från Edmonton. Målvakten Mike Smith har också lämnat för Oilers och in har Cam Talbot kommit för att konkurrera med David Rittich. Lucic och Talbot måste höja sig jämfört med förra säsongen. I så fall kan Flames ha gjort fynd.
Matthew Tkachuk skrev nyligen kontrakt med klubben efter sin perioden som restricted free agent. Det var en viktig signing för Flames. Tkachuk gjorde nämligen 77 poäng på 80 matcher, nu gäller det att han kommer i form lagom till premiären.
Nyckelspelare: Mark Giordano, Johnny Gaudreau, Elias Lindholm, Mikael Backlund
Håll koll på: Rasmus Andersson.Växte fram till en ordinarie back under fjolårssäsongen.
Noterbara värvningar:Milan Lucic (Edmonton), Cam Ward (Philadephia)
Noterbara förluster: James Neal (Edmonton)
2018-19: 50-27-7 (1 Pacific) Ut i slutspelets första runda
Edmonton Oilers
Precis som de senaste åren står Oilers inför frågan: Vem fyller i bakom Connor McDavid? Leon Draisaitl gjorde det ifjol med sina 50 mål och 55 assist, 11 poäng färre än McDavid. Men efter den duon var det inte lika produktivt.
Oilers har en ny lagledning, Dave Tippett som coach och Ken Holland som general manager. Holland har värvat in James Neal till den här säsongen, och kanske kan han få igång sin produktion igen och står för den secondary scoring som Edmonton behöver. Förutom förra säsongen (7 mål) har 32-årige Neal gjort minst 20 under var och av sina elva säsonger i ligan.

CGY-EDM: Draisaitl når 50 mål

Oilers har en del spännande spelare på gång. Evan Bouchard, Ethan Bear och Joel Persson slåss om speltid och kanske kan de sätta lite ungdomlig entusiasm till Oilers backuppsättning.
Nyckelspelare: Connor McDavid, Leon Draisaitl, Ryan Nugent Hopkins, Oscar Klefbom, Adam Larsson
Håll koll på:Joakim Nygård och Joel Persson. Från SHL-NHL?
Noterbara värvningar:James Neal (Calgary), Mikael Granlund (Vancouver) Joakim Nygård (Färjestad), Joel Persson (Växjö)
Noterbara förluster: Andrej Sekera (Dallas)
2018-19: 35-38-9 (7 Pacific)
Los Angeles Kings
Förra säsongen blev ingen fullträff för Kings. Laget slutade sist i Pacific Division med totalt 71 poäng inspelade. Kings lyckades bara göra 202 mål framåt, näst sämst notering i division. Ska laget lyckas är det något som måste förbättras i år.
För att produktionen ska öka måste veteranerna Anze Kopitar och Illa Kovalchuk göra bättre insatser än under 2017-18. Kostar gjorde 60 poäng, hans näst sämsta notering i karriären. Och Kovalchuks återkomst ill NHL blev inte så lyckad han hade hoppats på. Ryssen stod för 34 poäng på 64 matcher. De två européerna måste höja sig, i så fall kan resten av laget ta rygg.
Målvakten Jonathan Quick hade inte heller ett lyckat år. Han gjorde sin sämsta säsong statistiskt med 88,8 i räddningsprocent och 3,38 insläppta mål i snitt per match.
Kings har dock en ny tränare som kanske kan få ordning på lagbygget. Todd McLellan, som sparkades av Edmonton Oilers under fjolåret, har tagit över. Han är känd för att kunna styra upp offensiver och kanske precis vad Kings behöver för att studsa tillbaka.
Nyckelspelare:Anze Kopitar, Drew Doughty, Jonathan Quick
Håll koll på: Draftvalet Tobias Björnfot har lovordats under försäsongen
Noterbara värvningar: Alex Turcotte (draft), Tobias Björnfot (draft),
Noterbara förluster:Dion Phaneuf (okänd)
2018-19: 31-42-9 (8 Pacific)
San Jose Sharks
Efter uttåget mot St. Louis Blues i den västra konferensfinalen har det hänt en hel del i San Jose Sharks. Erik Karlsson skrev på ett åttaårskontrakt och ströp därmed spekulationerna i var han kunde tänkas ha hamnat. Joe Thornton fortsätter även han i Bay Area. Däremot måste Sharks nu anpassa sig till ett liv utan Joe Pavelski.

Erik Karlsson’s top highlights

Pavelski annonserade att han skulle testa den fria marknaden, vilket gjorde att han hamnade i Dallas Stars och därmed lämnar väst kusten efter 13 säsonger. Pavelski bar kaptensrollen i klubben de senaste fyra säsongen. Den rollen har nu övergått till Logan Couture.
Han får nu axla ansvaret i ett lag som förväntas ligga kvar i toppen. Pavelskis avsked ger också utrymme för andra spelare att växa. Timo Meier, Tomas Hertl, Marcus Sörensen är några av spelarna som borde kunna få större roller den här säsongen.
Nyckelspelare:Martin Jones, Erik Karlsson, Brent Burns, Joe Thornton, Logan Couture
Håll koll på:Erik Karlsson - andra hela säsongen i klubben
Noterbara värvningar: -
Noterbara förluster:Joe Pavelski (Dallas), Gustav Nyquist (Columbus), Joonas Donskoi (Colorado)
2018-19:46-27-9 (2 Pacific) Ut i slutspelets tredje runda
Vancouver Canucks
Canucks tog stora kliv framåt under förra säsongen. Anledningen stavas Elias Pettersson som gjorde 66 poäng på 71 matcher som rookie och tände hoppet i British Columbia igen. Pettersson ska nu göra sina andra säsong i ligan och förväntningarna lär inte vara lägre på 20-åringen.
- Förra säsongen gjorde många lag en push mot slutspelet, så matcherna blev lite tuffare mot slutet. Så var det för mig också, jag kände att jag inte hade 100 procent energi inför varje match, det blir en viktig del för mig. Jag måste ha bättre kondition, mer styrka och mer kraft i benen, säger Pettersson till Sportsnet.

Topp 10 höjdpunkter 2018-19: Pettersson

Canucks har missat slutspel det senaste fyra säsongerna. Skulle klubben missa ytterligare ett skulle det bli den längsta negativa sviten i klubbens historia. Men under sommaren har lagledningen gjort förändringar som ska balansera laget. Canucks har offensiva tillgångar i Pettersson, Brock Boeser, och nya J.T. Miller samt Micheal Ferland. Defensiven måste tätas till något och där ska Tyler Myers och Jordie Benn hjälpa till.
Canucks siktar på att bryta sin dystra slutspelssvit. Elias Pettersson blir nyckeln för att nå dit.
Nyckelspelare: Elias Pettersson, Jacob Markström, Brock Boeser
Håll koll på: Quinn Hughes kan bli en joker i backuppsättningen
Noterbara värvningar: J.T. Miller (Tampa Bay), Jordie Benn (Montreal), Tyler Myers (Winnipeg), Oscar Fantenberg (Calgary), Michael Ferland (Calgary)
Noterbara förluster: Markus Granlund (Edmonton), Luke Schenn (Tampa Bay)
2018-19: 35-36-11 (5 Pacific)
Vegas Golden Knights
Stanley Cup-final första säsongen - ut snöpligt i första slutspelsrundan i fjol. Golden Knights gör sig nu redo för sin tredje NHL-säsong. Trots en rad spelartapp under sommaren står lagets redo för att göra push för Stanley Cup ännu en gång.
- Vi har ett bra lag. Ett lag som ska ha chans att vinna, enligt mig. Vi förlorade några killar men mycket är sig likt; vi har offensiven, vi har defensiven och en grym målvakt. Det är allt du behöver för att nå riktigt långt, säger William Karlsson.
Namnen Pettersson syftar till är Mark Stone, Jonathan Marchessault, Marc-Andre Fleury. Det utgör en vass stomme som ska hålla Vegas kvar i topp även den här säsongen.
Nyckelspelare:William Karlsson, Mark Stone, Marc-Andre Fleury
Håll koll på:Vad blir Karlssons målskörd den här säsongen?
Noterbara värvningar: -
Noterbara förluster:Colin Miller (Buffalo), Erik Haula (Carolina), Pierre-Edouard Bellemare (Colorado), Nikita Gusev (New Jersey)
2018-19: 43-32-7 (3 Pacific) Ut i slutspelets första runda