DeliaSeabrook1222

Chicago Blackhawks nye tränare Jeremy Colliton har inte precis fått något drömstart på karriären som huvudtränare i National Hockey League. Colliton tog ju över efter sparkade Joel Quenneville den 6 november. På de 23 matcher Blackhawks spelat sedan dess har Colliton kunnat räkna in bara sju segrar.

Men nu ser svenskbekantingen Colliton - han har både spelat i och tränat Mora - ljuset i tunneln: av de sju segrarna har tre kommit på raken i de tre senaste matcherna mot, i tur och ordning, Nashville Predators (2-1), Dallas Stars (5-2) och Colorado Avalanche (2-1). I kväll väntar Florida Panthers innan Blackhawks spelare får tre dagars julledigt.
Blackhawks släpper av allt att döma fram en debutant: före detta Moraspelaren Jacob Nilsson blir den 88:e svensken att spela i ligan den här säsongen. Nilsson, som är center, tränades av Colliton i Mora och kallades upp från Rockford IceHogs samtidigt som Luke Johnson skickades tillbaka till farmarlaget.
Chicago går för fjärde raka segern, en julklapp väl värd en sista ansträngning för ett hårt prövat lag och en lika hårt prövad tränarrookie.
- Vi hade inte så mycket kraft kvar, det känns som om vi spelar i uppförsbacke, sade Colliton efter segern mot Avalanche i fredags. Så all cred till våra spelare, de hittade ett sätt att överleva och vår målvakt gjorde några räddningar i rättan tid.
Målvakten var NHL-debutanten Collin Delia, som kallades upp från Rockford i American Hockey League i början av veckan. Delia kom in som ersättare för Corey Crawford som rehabar bort sviterna av en hjärnskakning. Delia, 24-åringen från Rancho Cucamonga i Kalifornien, ligger bra till att få chansen även mot Florida.
*** ***Läs också: [Blackhawks mot ljusare tider?]
- Delia var under belägring men han var lugn, ungefär som på en vanlig dag på jobbet, sade Colliton. Han gjorde några stora räddningar, han var lugnet själv och det var bra för vårt lag.
Delia får konkurrens av Cam Ward om målvaktsposten. Delia räddade 35 av 36 skott i sin debut, och Ward har räddat 56 av 59 skott i de två matcherna han vunnit.
Blackhawks har också flyttat upp 25-årige Jacob Nilsson till NHL. Nilsson har spelat 21 matcher för Rockford i sin första nordamerikanska säsong och blir också den förste spelaren med Mörrums GoIS IK som moderklubb, att spela i NHL. Jacob Nilsson, som har ett ett-årskontrakt med Blackhawks, är hockeyfostrad i Tingsryd och har en säsong i SHL på meritlistan, med Mora förra året.
Här är några av snackisarna inför kvällens matcher:
• Islanders Johnny Boychuk missar med stor sannolikhet söndagens bortamatch mot Dallas Stars. Detta på grund av tillökning i familjen. Det öppnar för en NHL-debutant med en välkänt efternamn: Devon Toews går in i backparet med Luca Sbisa. Toews är dock, namnet till trots, inte släkt med mer bekante Jonathan Toews. Devon Toews har varit mycket bra i farmarlaget Bridgeport Sound Tigers i år: 19 poäng (5+14) på 24 matcher.
Taylor Hall, Kyle Palmieri och Nico Hischier i New Jersey Devils förstakedja har gjort tillsammans 34 poäng (14+20) på de senaste tio matcherna. Räknat på 15 matcher för Palmieri och Hischier och 13 för Hall, har kedjan gjort 42 poäng (19+23). Hall själv har gjort 37 poäng på 32 matcher. Förra säsongen när han fick Hart Trophy som ligans mest värdefulle spelare, producerade Hall 36 poäng på de första 36 matcherna. Fortsättning mot Blue Jackets i kväll?

NJD-OTT: Vatanen räddar på mållinjen, sen hänger Hall

• Torontos Mitchell Marner har fått igång målskyttet ordentligt. Marner gjorde två mål mot New York Rangers (5-3) senast och har nu gjort sex mål på fyra matcher. Att jämföra med sex mål på de första 32 matcherna. Marner har chansen att öka på målsviten mot Detroit Red Wings i kväll.

TOR-FLA: Marner till Matthews i powerplay

• Philadelphia Flyers tar emot New York Rangers i ett hett möte i tuffa Metropolitan Division. Båda lagen jagar en slutspelsplats, i första hand ett wild card, och kommer från tunga förluster: Flyers i divisionsmötet mot Columbus Blue Jackets (3-4) och Rangers från matchen mot Toronto (3-5).
• Los Angeles Kings har fått tillbaka Ilya Kovalchuk lagom till de sista matcherna före juluppehållet. Kovalchuk, som missat tio matcher med en vristskada, gjorde avtryck direkt i comebacken: två mål när Kings besegrade San Jose Sharks med 3-2.
William Karlsson fortsätter att göra poäng. Det blev två målgivande passningar när hans Vegas Golden Knights föll i förlängningen (3-4) mot Montreal. Karlsson har nu gjort sju poäng (5+2) på de senaste sju matcherna.

VGK-NYI: Karlsson skickar handledsskott förbi Greiss

• Florida Panthers forward Jonathan Huberdau är på sanslöst poänghumör. Och när 25-åringen från Saint-Jerome i Quebec gör poäng, så gör han ägrna flera när han ändå håller på: tolv flerpoängsmatcher, varav tre med tre poäng, på de 16 senaste har givit 27 poäng (5+22)
Visste du att…
… Det är bara utländskt i toppen av de olika statistiska tabellerna när (Inter)national Hockey League är på väg att ta juluppehåll: Colorados finländare Mikko Rantanen toppar poängligan på 59 poäng (16+43), och Washingtons ryss Alex Ovechkin har gjort flest mål, 29. Med 93,0 har Boston Bruins slovakiske målvakt Jaroslav Halak bästa räddningsprocenten medan Torontos danske målvakt Frederik Andersen har flest segrar, 20.
Gabriel Landeskog toppar den svenska poängligan i NHL just nu med sina 43 poäng (24+19). Tvåa är en spelare som gått lite under mediaradarn, åtminstone hittills: Calgary Flames Elias Lindholm har gjort 39 poäng (17+22). Trea är Vancouvers Elias Pettersson, 36 poäng (17+19). Den trion är i särklass bland svenskarna i NHL.

VAN-EDM: Pettersson stänker in pucken i powerplay

… Pittsburgh Penguins, Los Angeles Kings och Dallas Stars alla spelade sina 4000:e matcher i NHL på lördagskvällen. Alla firade jubiléet genom att vinna. I den interna tabellen lagen emellan har Penguins 1.800 segrar, Stars 1.757 och Kings 1.686.
Här är kvällens och nattens alla matcher:
18.30: New Jersey Devils - Columbus Blue Jackets
23.00: Carolina Hurricanes - Boston Bruins
01.00: Chicago Blackhawks - Florida Panthers
01.00: New York Rangers - Philadelphia Flyers
01.30: Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings
02.00: Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings
02.00: San Jose Sharks - Arizona Coyotes
02.00: Dallas Stars - New York Islanders