Hynes_Preds_bench

Ingen går säker i NHL. Inte ens framgångsrika tränare eller general managers. Den här säsongen har fem coacher fått sparken på grund av bristfälliga resultat. Finns det helt enkelt en tidsram för en tränare att nå framgångar?

De senaste exemplet på att det kan göra det är Vegas Golden Knights, som under onsdagen avskedade Gerard Gallant från hans position som klubbens huvudtränare.
Fyra raka förluster och sex på de senaste tio matcherna fick klubbledningen med GM Kelly McCrimmon i spetsen att tappa tålamodet. Gallant hade fram till igår lett Vegas i två och en halv säsong. Han blev Vegas första huvudtränare någonsin och förde laget till Stanley Cup-final 2018, deras första säsong i NHL.
*** ***Läs också: [Vegas sparkar Gallant, Kelly - DeBoer ersätter]
- För att vårt lag ska nå upp till sin potential kom vi fram till att ett tränarbyte var nödvändigt, säger McCrimmon. Vi vill tacka Gerard och Mike (Kelly) för deras arbete med Vegas Golden Knights. De var båda viktiga kuggar i de framgångar vi uppnått under våra två första säsonger och vi önskar dem all lycka framöver.
Ibland är definitionen mellan framgång och misslyckande hårfin. För vissa lag är framgång att bara ta sig till slutspel. För andra är det att gå hela vägen, att stå med Stanley Cup i juni. Framgång styrs också av förväntningar och för lag som Golden Knights, San Jose Sharks och Nashville Predators, som också bytt tränare den här säsongen, är en placering utanför slutspel eller på den undre halvan av tabellen knappast enligt planerna.
Gallant är bara det senaste exemplet på en tränare som fått sparken på grund av sportsliga resultat den här säsongen. De andra är: Mike Babcock från Toronto Maple Leafs, Peter DeBoer från San Jose Sharks, Peter Laviolette från Nashville Predators och John Hynes från New Jersey Devils.
Babcock, DeBoer, Laviolette och Gallant har alla gjort sina lag till slutspelslag och kandidater att vinna Stanley Cup de senaste åren. De har inte gått hela vägen och när resultaten sviktat den här säsongen har alla fått känna på den hårda vardagen med att vara tränare.
- När man tittar på villkoren för en coach på elitnivå är NHL-coacher bland dem som sitter kortast. Vi vet vad som alltid står på spel. Det är en del av jobbet som vi accepterar, sa DeBoer i en intervju med NHL.com/sv den 17 december.
Att tränare av dessa kalibrer tvingats lämna sina jobb säger en hel del om att ingen sitter säker i NHL och att det inte spelar någon roll hur länge en tränare suttit på sin post. Resultat krävs - oavsett förväntningar.

Gallant DeBoer

Varken Golden Knights, Sharks, Predators, Maple Leafs eller Devils har vunnit Stanley Cup nyligen. Men coacherna har fått god tid på sig att ta laget dit. För de fem sparkade tränarna kom avskedet efter att de varit i sina respektive klubbar en längre tid, i snitt 346 matcher om man räknar till de här fem: Babcock (351), DeBoer (361), Laviolette (451), Hynes (354), Gallant (213). DeBoer tog Sharks till Stanley Cup-final 2016 och konferensfinal förra säsongen. Däremellan gick laget till slutspelets första- respektive andrarunda. Predators gick till final 2017 och till slutspel i resten av Laviolettes säsonger i klubben.
Babcock har "bara" tagit Maple Leafs till slutspel, men tre gånger i rad efter att de innan dess missat fyra år i streck.
Men ingen av dem har fört sina lag till det ultimata priset. Och för klubbar av deras status är det inte godkänt.
- Precis som många lag hade vi väldigt höga förväntningar inför den här säsongen, och det har vi fortfarande. Vi är i en unik situation, vi är med i racet, så det här är inte ett fall där vi inte hade något val. Det är en situation där vi proaktivt tror att det är det bästa för vår organisation, säger McCrimmon.
Men snittet på 346 matcher är en hög siffra i jämförelse. Bara tre andra coacher har i skrivande stund suttit längre än så i sina respektive klubbar: Jon Cooper i Tampa Bay Lightning, Claude Julien i Montreal Canadiens och Paul Maurice i Winnipeg Jets.

Julien-Talks-Bench-MW

Det finns många likheter mellan de namnen och de som fått sparken under säsongen. Cooper har styrt Tampa Bay Lightning till slutspel i alla utom en säsong sedan han tog över 2013. En Stanley Cup-final (2015), två konferensfinaler (2016, 2018) och en överlägsen seger i grundserien (2019-20) är hans peakar under den här tiden. Han har inte vunnit Stanley Cup, och hans lag har haft problem under hösten, men coachen sitter än så länge kvar på sin post.
Maurice har fört Jets till två raka slutspel och kan göra det igen den här säsongen. Julien har påbörjat en resa mot att gå till slutspel med Canadiens - men är ännu inte där.
Maurice, Julien och Cooper går lite emot att det finns en tidsram innan en framgång måste ske. Men de vet att det är resultaten som räknas och som DeBoer säger: allt kan hända i en NHL-tränares verklighet.