TBL-PIT: Hedman gör sent ledningsmål i powerplay

Åtta poäng på nio matcher. Mål i de två senaste. Victor Hedman har fått en flygande start på säsongen 2019-20.

Tampa Bay Lightning har de senaste åren blivit bortskämda med offensiva poängmaskiner som Steven Stamkos, Brayden Point och inte minst Nikita Kucherov som gjorde hela 128 poäng under förra säsongen. På backplats är det däremot Victor Hedman som regerar.
Örnsköldsviks-sonen vann Norris Trophy 2018 och var nominerad igen efter förra säsongen även om utmärkelsen då gick till Calgary Flames Mark Giordano. Något som kännetecknar Hedman är hans förmåga att spela stabilt defensivt, men också leverera framåt. De senaste tre säsongerna har han gjort över 40 poäng i respektive grundserie (56, 46, 42). 2017-18 gjorde var 17 av de 46 pinnarna mål, delat flest i NHL av en back den säsongen.
Om han kommer upp i lika högt antal mål den här säsongen står ännu skrivit i stjärnorna, men efter att ha öppnat sitt målkonto i 2-6-förlusten mot Colorado Avalanche i lördags följde han upp med sitt andra mot Pittsburgh Penguins under natten mot torsdag, svensk tid.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Hedman blev den stora hjälten när Lightning vann med 3-2 efter att ha avgjort i powerplay med bara 57 sekunder kvar. Spelet i numerärt överläge har inte varit Tampas styrka den här säsongen. Det var av därför en nöjd Hedman som mötte media efter matchen.
- Det är lite frustrerande när man går in till den tredje perioden i ett ettmålsunderläge. Men vi är ett uthålligt lag och vi hittade en väg att vinna. I dag levererade powerplay, sa Hedman till NHL.com/sv.
Svensken fick pucken av Steven Stamkos på blå, och även om den började fladdra fick han iväg ett stenhårt slagskott som susade in bakom gästernas målvakt Tristan Jarry.
- Jag såg reprisen. Pucken låg helt platt längst isen, skojade Steven Stamkos.
- Det var inte en helt ren passning, men han skjuter ju hellre, kontrade Hedman.

hedman 1023

"MÅSTE BLI ETT HOT"
Tampa-spelarna kunde kosta på sig några skämtsamma gliringar. De tog trots allt två poäng och förbättrade sin kvot till 5-3-1.
Hedmans mål mot var hans 15:e matchvinnande under karriären och nu har han bara tre upp till Pavel Kubina som är den back med flest i Tampas historia
- Jag måste bli mer av ett hot och skjuta mer i powerplay, tycker Hedman.
- Jag tyckte Stamkos och (Tyler) Johnson gjorde ett bra jobb när vi kom in i zon. Det skapade lite röra och gav mig en fri skottlinje. Bra jobb av Patty framför mål också. Det var skönt att trycka till den där.
Även om Hedmans först mål för säsongen kom via en styrning har pucken hans coach Jon Cooper fått se sin backpjäs skjuta allt mer de senaste två matcherna. Fem av hans totalt elva skott den här säsongen har kommit mot Avalanche och mot Penguins. De tre han sköt mot Penguins var säsongens högsta notering.
- Vi har inte skjutit tillräckligt och "Heddy" är den som måste skjuta. Förhoppningsvis ser han video efter i kväll. Han är ett ständigt hot när han skjuter där i från och som tur var för oss satte han en i dag, sa Cooper.

TBL-COL: Hedman gör sitt första mål för säsongen

EN AV KLUBBENS STÖRSTA
Hedmans storhet i Tampa går inte att ta miste på. Han har under hösten, som enda back i klubbens historia, passerat 700 matcher i Lightning-tröjan. Han har fjärde flest matcher någonsin i klubben. Bara Stamkos (755 i skrivande stund), Martin St. Louis (972) och Vincent Lecavalier (1037). Ändå är draft-tvåan från 2009 bara hunnit fylla 28 år.
- Förhoppningsvis har jag många år kvar, men samtidigt, vad som helst kan hända i hockey på många sätt. Skador och sånt kan inträffa. Jag försöker bara komma till jobbet varje dag, sa han till NHL.com/sv i somras.
- Jag är priviligerad att få spela i NHL, att få vara så nära 700 matcher, att ha fått spela med samma lag som draftade mig, att få spela bredvid "Stammer" (Steven Stamkos) under så lång tid.
Victor Hedman och hans Tampa Bay Lightning har nu en dryg vecka kvar och fyra matcher på Nordamerikansk mark. Sedan väntar en resa till Stockholm och Sverige för Global Series 2019 mot Buffalo Sabres. Backens tidiga formtopp kommer lägligt till matcherna inför svensk publik.
- Jag är superladdad. Jag gillar att vi är 10-15 matcher in i säsongen när vi kommer dit. Det är två lag som kommer att ha spelat några matcher och är igång med säsongen.
Kanske behåller Victor Hedman sitt mål- och poängstim över matcherna i Sverige. Den svenska publiken kan bara hoppas.