dahlin draft

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.

Idag analyserar vi Buffalo Sabres:
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
Buffalo Sabres har varit ett av NHL:s bottengäng de senaste säsongerna, men efter dragen av Rasmus Dahlin i somras har det hänt saker. Dahlin ses som en spelare som kan förändra en hel organisation, men general manager Jason Botterill har sett till att han kommer få god hjälp att göra det.
Dahlin är inte den enda anledningen till att Sabres känns som ett lag under nystart den här säsongen. Flera andra namn, stora som mindre, kan mycket väl lyfta klubben till en ny nivå, därav en hel del svenskar.
Nyckelspelarna
Jack Eichel och Sam Reinhart har båda spelat NHL-hockey i ett par år nu, och med positiva vindar i klubben är det dags för dem att lyfta ordentligt. Båda två har kapaciteten att bära varsin kedja vilket gör att Sabres den här säsongen kan sätta ihop två vassa toppkedjor. Flera av Botterills värvningar i sommar: forwarden Jeff Skinner, Carolina Hurricanes, forwarden Patrik Berglund St. Louis Blues och målvakten Carter Hutton, dito, kommer såklart också bli otroligt värdefulla när de unga nya ska skolas in ordentligt.
Även Dahlin kommer få stämpeln som nyckelspelare, även om det inte behöver bli i just spelet per omgående. Även om han säkerligen kommer göra avtryck på isen, kommer han bära en stor roll utanför, som lagets framtidshopp och blivande storstjärna. Det är också en nyckel till hur Sabres fans och laget kommer uppfatta sig själva under kommande säsong, som blir något av en nystart.

Svenskarna
Vad har inte sagts om Dahlin redan? Draftetta, kommande storstjärna och redan enorma förväntningar på sig. Tränare Phil Housley försöker däremot tona ner dem lite, vilket förmodligen är smart både för klubben och Rasmus skull. Förutom Dahlin har Sabres flera blågula inslag i truppen. Berglund lämnar efter många år St. Louis för en ny hemort och kommer med sin rutin, arbetskapacitet och ledarskapsförmåga säkert passa utmärkt i unga Sabres.
- Det blir en nystart i karriären och det ser jag fram emot. Det ska bli otroligt roligt att se Dahlins start och utveckling i NHL, säger Patrik Berglund till expressen.
25-årige Johan Larsson finns kvar i klubben, där han blivit något av en veteran och kan leda både en tredje- och fjärdekedja med sitt grovjobb och ansvar bakåt. Linus Ullmark kommer förmodligen få en av målvaktsplatserna den här säsongen efter att han stått på tillväxt i AHL och Rochester Americans de senaste tre säsongerna. Buffalo har dock trott på den nu 25-årige keepern och det ska bli spännande att se hur mycket han kan ta för sig under sin första "riktiga" NHL-säsong.
Men det är fler svenskar som kan dyka upp i Sabres under säsongen: Alexander Nylander, Jonathan Davidsson, Lawrence Pilut och Rasmus Asplund är några av dem.

Alexander Nylander

Talangerna
Dahlin är det största namnet, men det är fler som aspirerar på att vara klubbens stora talang. Främst kanske amerikanen Casey Mittelstadt som gjorde sex matcher i NHL redan ifjol, men som mestadels höll till i NCAA och Univ. Of Minnesota. Förutom spel i USA:s högsta college-liga var han en av JVM:s bästa spelare och förväntas kunna göra avtryck i NHL redan i år.
Nylander tillhör givetvis också klubbens talangpool, precis som Tage Thompson som kom från St. Louis Blues i bytesaffären som skickade centern Ryan O'Reilly i motsatt riktning.
Styrkor
Talangen är numera en av Sabres största tillgångar. Det finns massvis med skills att laborera med och nog borde Housley och Company ha ganska roliga och spännande möten inne i tränarrummet. Men ett lag behöver också rutin, och det har Sabres i Berglund, Kyle Okposo, Larsson med flera. Mixen av det här kan mycket väl resultera i ett kittlande slutresultat.
Relaterat material: [Sabres har renoverat - siktar uppåt]
Förbättringspotential
Sett till förra säsongen är det mycket som behöver förbättras. Målvaktsspelet behöver bli jämnare, laget måste släppa till mindre chanser och göra fler mål framåt. Sett till lagbygget borde samtliga tre gå att genomföra. Är det något som saknas är det kanske ändå en ledande back. Dahlin i all ära, men att en rookie-back ska dominera lagets defensiv hör inte till vanligheterna och visst hade en läromästare/"pappa" varit väl till pass för bland andra Dahlin.
Buffalo går till slutspel om…
…att gå från sistaplats till slutspel är kanske ett för stort steg, men får Buffalo ihop allt är det ingen omöjlighet. En nystart kan gå snabbt, fråga bara spelarna i Colorado Avalanche…