FLA Barkov with cup

CV:t är komplett för “Mr Florida Panthers”.

Den spelare som har varit längst tid i klubben och redan är innehavare av alla tänkbara klubbrekord, har nu genom att leda sitt lag till den första Stanley Cup-titeln befäst sin position som Panthers bästa spelare genom tiderna. 

Under slutspelet har 28-åringen från Tammerfors varit sitt lags klarast lysande stjärna vilket belönades med att han som förste finske kapten fick lyfta Stanley Cup-pokalen efter att Panthers vann den sjunde och avgörande finalmatchen mot Edmonton Oilers med 2-1.

Barkov lyfter Stanley Cup för första gången

– Om inte han är bäst i Panthers genom tiderna kan jag inte se vem som skulle vara det istället, säger Gustav Forsling om Panthers-kaptenen till NHL.com/sv. Han har varit overkligt bra hela året och det känns som att han bär upp hela organisationen. Han är vår ledare. 

– Det var fantastiskt att se honom lyfta pokalen som första finska kapten. Han är den bästa spelaren i klubbens historia, säger lagkamraten Niko Mikkola.

”Sasha” Barkov valdes som nummer två av Panthers i NHL-draften 2013 efter Nathan MacKinnon. Sedan dess har det blivit elva säsonger i Florida. 

– Det är otaliga gånger sedan jag valdes i draften som jag under min karriär drömt och hoppats på att en dag kunna vinna Stanley Cup med Panthers, säger Barkov. Nu är drömmen sann. Det var en overklig känsla att få lyfta pokalen. 

– Jag blev överväldigad av känslor när Barkov lyfte pokalen, säger Carter Verhaeghe. Han har varit så länge i Florida och kämpat för att hjälpa laget komma till den här positionen. Han är värd den här framgången och vi är otroligt glada över att ha honom som vår kapten. Han bör ha cementerat positionen som Panthers främsta genom tiderna efter det här.  

Barkov har gjort 711 poäng (266+445) på 737 spelade matcher i grundserien och därtill 59 poäng (19+40) på 71 slutspelsmatcher. Med det är han bäst genom tiderna vad gäller både mål och poäng.

Panthers vinner Stanley Cup för första gången i klubbens historia.

– ”Barkys” ledarskap är unikt och det var häftigt att se honom spela under det här slutspelet, säger Panthers center Eetu Luostarinen. Han är verkligen Panthers bästa spelare genom tiderna. Jag tycker inte att det är någon diskussion. 

Två gånger (2021 och 2024) har han tilldelats Selke Trophy och en gång fått Lady Byng Memorial Trophy som ligans mest sportsliga spelare. Nu kan han också lägga till titeln Stanley Cup-mästare till sin resumé. 

När Barkov anslöt till Panthers var laget i en 24 år lång svit där man antingen misslyckades med att ta sig till slutspel eller blev utslaget i den första rundan. Nu är laget en förebild för många organisationer i ligan och de tre senaste åren slutat som grundseriens bästa lag, förlorat en finalserie mot Vegas Golden Knights och har nu alltså även vunnit klubbens första Stanley Cup. 

– Barkov har under hela sin tid i NHL varit en bra spelare, men han har blivit bättre för varje år som gått, säger Panthers assisterande tränare Tuomo Ruutu. Han pressar sig hela tiden för att bli bättre. Det är sådan han är. Han är aldrig nöjd och höjer hela tiden ribban för sig själv. Han är vår kapten och vår ledare både på och vid sidan av isen.

– Han är helt fenomenal, säger Floridas forward Kyle Okposo som anslöt till Panthers före slutspelet. Han har en fysik som gör att han klarar av att göra de där extra sakerna på isen samtidigt som han ser spelet på ett unikt sätt. Det är inte ofta man ser så talangfulla spelare ha den ansvarstagande sidan i sitt spel. Det är det jag beundrar mest med honom. Han var väldigt jobbig att möta för han tog bort all tid och yta genom sitt försvarsspel.

SCF, M7: Höjdpunkter från Panthers-Oilers

Under slutspelet var Barkov, som den här säsongen tilldelats Frank J.Selke Trophy som ligans bästa defensiva forward, ledde fortsatt Panthers under slutspelet med sitt ansvarstagande spel i defensiven samtidigt som han anförde lagets offensiv. Han svarade för 22 poäng (8+14) på 24 spelade matcher vilket innebär delad vinst i Floridas interna poängliga under slutspelet tillsammans med Matthew Tkachuk (6+16). 

– Han är den bästa spelaren jag någonsin spelat med och en fantastisk lagkamrat, säger Tkachuk om Barkov. Jag är verkligen tacksam över att få spela tillsammans med honom. Han förtjänar verkligen den här segern. Han har varit länge i vårt lag och har upplevt både upp- och nedgångar. Han är värd det här mästerskapet.

Relaterat Material