Hokejisti tímu Washington Capitals rýchlo zabudli na úvodnú porážku z ľadu Vegas Golden Knights 4:6 a v druhom dueli finále Stanley Cupu tesne zvíťazili 3:2, vďaka čomu preklopili výhodu domáceho prostredia na svoju stranu.

Český bek Michal Kempný sa na úspechu podieľal výstavnou asistenciou a pomohol naštartovať obrat z 0:1 na 3:1. Jeho dánsky spoluhráč Lars Eller sa blysol troma bodmi za gól a dve prihrávky. Domáci opäť hrali bez slovenského útočníka Tomáša Tatara.
Najväčšou hviezdou zápasu bol brankár hostí Braden Holtby, ktorý si pripísal 37 zákrokov. Hostia uspeli aj napriek tomu, že už počas prvej tretiny odstúpil z hry zranený ťahúň ofenzívy Evgeny Kuznetsov.
Vegas Golden Knights - Washington Capitals 2:3 (stav série: 1:1)
Shea Theodore urobil hneď v zahrievacích minútach chybu, puk sa dostal k T.J. Oshiemu, ale Marc-Andre Fleury mu na zakončenie bekhendovým blafákom nenechal veľa priestoru a Oshie zamieril mimo.
Holtby zastavil tečované nahodenie maskou, ale v závere ôsmej minúty bol úplne bezmocný. Dmitry Orlov si chcel Sbisov oblúčik spracovať rukavicou, ale James Neal mu plachtiaci puk ukradol čepeľou hokejky a vzápätí dokonale presne trafil horný roh bránky.
Golden Knights tak aj v deviatom domácom zápase tohtoročného play off skórovali ako prví. Vždy sa navyše presadili už v priebehu prvej tretiny a šesť z týchto zásahov vtesnali už do úvodných ôsmich minút.
V 15. minúte dohral Kuznetsov - centra elitnej formácie pri mantineli tvrdo trafil Brayden McNabb a najproduktívnejší hráč play off si po jeho zákroku držal ruku a zamieril rovno do kabíny.
"To bola pre nás ťažká chvíľa, ale mal som pocit, akoby sme sa potom zomkli a naozaj hrali ako tím," všimol si center hostí Nicklas Backstrom. "Snažili sme sa hrať lepšie ako v tých prvých desiatich minútach. A aj jednoduchšie. Je to celé o prístupe. Zablokovali sme veľa striel a hrali sme jeden za druhého."
Capitals to však nezlomilo a už v čase 17:27 dokázali vyrovnať: Eller vyhral buly, Andre Burakovsky výbornou krížnou prihrávkou v páde našiel Kempného, ktorý celú akciu ešte vylepšil, keď namiesto avizovanej strely našiel voľného Ellera a ten s prehľadom zakončil do odkrytej bránky.
"Eller je hráčom, ktorý je niečo ako naša tajná zbraň," vyhlásil kapitán Washingtonu Alex Ovechkin.
Vegas po prestávke nevyužili úvodnú presilovku zápasu napriek veľkej príležitosti Williama Karlssona, ktorý pálil z prvej. Po chvíli mali početnú výhodu aj hostia a darilo sa im v nej oveľa lepšie. Eller našiel zabudnutého Ovechkina a Tomáš Nosek sa už po ruskom ostrostrelcovi naťahoval márne.
Tesne pred polovicou riadneho hracieho času sa prvýkrát v tohtoročnom play off presadil Brooks Orpik, ktorého pokusu na ceste do siete veľmi pomohlo aj to, že puk ešte pred Fleurym tečoval Alex Tuch.
Tridsaťsedemročný Orpik sa radoval z gólu po dlhých 220 zápasoch, prvýkrát od 20. februára 2016. Len pre zaujímavosť - Ovechkin za toho obdobie vrátane play off stihol 116 gólov. Orpikovo čakanie na presný zásah vo vyraďovacích bojoch bolo ešte o dva roky dlhšie - v bitkách o Stanley Cup sa naposledy zapísal medzi strelcov ešte ako hráč Pittsburgh Penguins 21. apríla 2014.
Golden Knights sa napriek tomu vrátili do hry, keď Theodore počas presilovky v 38. minúte využil úplne zakrytý výhľad Holtbyho, ktorý lapačkou siahol úplne do prázdna.
Hostia po chvíli mohli mať späť dvojgólové vedenie, lenže tvrdá strela Jakuba Vránu po prihrávke Ellera v prečíslení dvoch na jedného hlasno zahrala len o tyčku.
Golden Knights mali v úvode tretej tretiny jedinečnú príležitosť vyrovnať, keď po vylúčení Ellera hostia museli hrať dlhých 69 sekúnd s troma hráčmi, ale Holtby aj v následnej presilovke piatich na troch predviedol seriál dobrých zákrokov a napriek niekoľkým ťažkým strelám nedal domácim šancu na dorážky.
"Musíme byť občas viac sebeckí a strieľať," mal jasno domáci forvard Jonathan Marchessault, prečo sa Golden Knights nepodarilo ponúknutú šancu pretaviť na vyrovnanie. "Až príliš sme si tam prihrávali."
Holtby tak predznamenal svoje fantastické predstavenie počas záverečného dejstva, v ktorom pochytal celkovo 15 striel domácich, ktorí sa hnali za vyrovnaním a stále viac tlačili na pílu.
Holtby všetko korunoval dve minúty pred koncom, keď Tuch zakončoval do odkrytej bránky a vzduchom už preletelo niekoľko výkrikov nadšenia, lenže Holtby v poslednej chvíli zastavil puk hokejkou a vyrážačkou, v ktorej hokejku držal. Navyše tak dokonale, že puk mu ostal prilepený pod vyrážačkou. Kým ostatní na striedačke Capitals vzdali hold svojmu gólmanovi búchaním hokejkami o mantinel, kapitán Ovechkin si neveriacky schoval hlavu do rukavíc.
"Vďaka bohu, že je naším gólmanom práve on," pochvaľoval si Ovechkin.
"Bol to úžasný zákrok," rozplýval sa kouč víťazov Barry Trotz. "Mohli ste vidieť, koľko emócií vyvolal na našej striedačke... Hneď ako Holtby predviedol tento zákrok, vedel som, že tento zápas už nepustíme a vyhráme."
Domáci to vzápätí skúsili s hrou bez gólmana a Holtbyho po pár sekundách zachránila ľavá tyčka, keď Reilly Smith strieľal a puk ešte tečoval Orpik.
"Nehrali sme náš úplne najlepší hokej, ale mali sme 39 striel medzi tyče a myslím si, že sme si vytvorili aj dosť šancí. Ale dnes to bol jeden z tých zápasov, keď Holtby chytal naozaj dobre. A asi práve on bol asi dnes tým rozdielom medzi tímami," podotkol domáci kouč Gerard Gallant.
Washington vybojoval prvé víťazstvo vo finálovej sérii v histórii. Keď doteraz prvýkrát a naposledy hrali finále, Detroit Red Wings im v roku 1998 nenechali ani jeden zápas a zvíťazili 4:0.
"Nikto nepovedal, že toto bude séria s výsledkom 4:0. Bude to hore a dole," vytušil domáci útočník Erik Haula. "Už sme v takejto situácii boli. V arénach súperov hráme dobre. Musíme dnešný zápas hodiť za hlavu, poučiť sa z chýb a len sa snažiť robiť niektoré veci lepšie, o tom to celé je."
Ďalší zápas: Sobota 2. júna (nedeľa 3. júna od 2:00 SELČ) v Capital One Arene vo Washingtone.