Tím Washington Capitals urobil dôležitý krok smerom k postupu do konferenčného finále, keď vyhral na pôde tímu Pittsburgh Penguins 4:3 a v sérii 2. kola play off sa ujal vedenia 2:1 na zápasy.

Pittsburgh Penguins - Washington Capitals 3:4 (stav série 1:2)
Keď ho jeho tím najviac potreboval, elitný strelec celej ligy bol pripravený. Dramatickú bitku dvoch veľkých rivalov rozsekol v čase 58:53 útočník Alex Ovechkin, pre ktorého to bol už ôsmy zásah v tohtoročných vyraďovacích bojoch. Tentoraz mal navyše aj víťazný punc.
"Najprv som trafil tyčku a dobre, že som sa predčasne neradoval a celú akciu som dohral," opísal svoj gól Alex Ovechkin. "Je to náramne dôležitý gól. Hrali sme veľmi tvrdo, obetovali sme sa. Toto je odmena."
Duel začal z oboch strán veľmi opatrne, v úvodných 20 minútach sa diváci gólu nedočkali. Ale od druhej časti oba tímy usporiadali strelecké dostihy.
Skóre otvoril v čase 20:48 obranca John Carlson, ktorý zužitkoval presilovú hru. Penguins však bleskovo otočili skóre, postarali sa o to Jake Guentzel a Patric Hornqvist. Na druhej strane v čase 31:14 skóroval Chandler Stephenson, ale po druhej časti do kabín odchádzali spokojnejší domáci.
Necelé štyri minúty pred sirénou totiž Guentzel našiel Sidneyho Crosbyho, ktorý prestrelil Bradena Holtbyho. Kapitán Penguins pridal už svoj 65. gól v play off, vďaka čomu sa v histórii klubu vyrovnal Jaromírovi Jágrovi. Lepšie je na tom len Mario Lemieux s 76 gólmi.
Guentzel sa naopak vďaka gólu a asistencii uvelebil na pozícii najproduktívnejšieho hráča vyraďovacích bojov, na konte má už osem gólov a 11 prihrávok.
"Hrali sme dobre, súperovi sme toho veľa nedovolili," konštatoval Sidney Crosby. "Bohužiaľ sme boli príliš často vylučovaní, s tým musíme niečo urobiť."
Nedisciplinovanosť v podaní Penguins bola cítiť predovšetkým v úvodných 40 minútach. Záverečnú časť odohrali domáci bez trestu, ale napriek tomu dvakrát inkasovali a zápas nakoniec stratili.
Najprv v čase 45:06 vyrovnal obranca Matt Niskanen a v úplnom závere riadneho hracieho času potom Ovechkin rozhodol svojím ôsmym gólom v tohtoročnom play off. Útočník Nicklas Backstrom sa na úspechu Washingtonu podieľal troma asistenciami.
"Bolo to duel dvoch výborných tímov, ktoré sa navyše výborne poznajú," uviedol tréner Capitals Barry Trotz. "Hlavne v úvodných dvoch tretinách nebolo veľa striel na bránku. Bola to obojstranne veľká bitka."
Ďalší zápas: Štvrtok 3. mája (Piatok 4. mája v 1:00 SELČ) v PPG Paints Arene v Pittsburghu.