Hokejisti tímu Washington Capitals nadviazali na predchádzajúce víťazstvo z ľadu Vegas Golden Knights a vyhrali tretí duel finále Stanley Cupu pred svojimi divákmi 3:1. V celej sérii tak vedú 2:1 na zápasy a nasledujúci duel tiež odohrajú vo svojej Capital One Arene.

Najväčšou hviezdou zápasu bol ťahúň ofenzívy Washingtonu Evgeny Kuznetsov. Návrat do zostavy po zranení, ktoré mu zabránilo dohrať druhý duel, ozdobil gólom a prihrávkou, Jay Beagle mal na konte dve asistencie. O jediný gól porazených v celkovo 100. súťažnom zápase ich existencie sa postaral český útočník Tomáš Nosek. Jeho slovenský kolega Tomáš Tatar nenastúpil ani v treťom finálovom súboji.
Kým Capitals prežili prvé finálové víťazstvo v domácej hale v histórii klubu, hosťujúci Golden Knights museli prvýkrát vo vyraďovacích bojoch prehryznúť dve porážky za sebou.
Washington Capitals - Vegas Golden Knights 3:1 (stav série: 2:1)
Metropola Spojených štátov amerických zažila finále Stanley Cupu po 20 rokoch. Ale kým v roku 1998 Capitals prehrali obidva domáce zápasy s Detroit Red Wings a séria sa aj preto jednoznačne skončila 0:4, teraz je všetko inak. Washington doprial fanúšikom radosť z výhry.
"Celé mesto je nadšené, fanúšikovia sú unesení, ale stále máme na konte len dve výhry," vyhlásil Alex Ovechkin. "Samozrejme, že sme sa posunuli zase o kus dopredu, ale zbytočne veľa o tom nepremýšľame."
Úvodné dejstvo síce prinieslo spolu len 12 striel medzi tyče, ale hralo sa v pekelnom tempe a nebola núdza o zaujímavé momenty. Marc-Andre Fluery hneď v úvode zastavil Kuznetsova po prečíslení dvoch na jedného s Alexom Ovechkinom.
Brankár domácich Braden Holtby mal šťastie, keď mu po strele, ktorú vyslal Reilly Smith, pomohla tyčka. A do prvej prestávky mu zvonilo v ušiach ešte raz, keď pálil Jonathan Marchessault.
Treba však povedať, že Capitals inak z pohľadu defenzívy odohrali najlepšiu tretinu v doterajšom priebehu série. Zablokovali v nej 15 striel, z toho John Carlson štyri a Ovechkin dve. Okrem toho sa im darilo aj na vhadzovaní, keď uspeli trinásťkrát z 18.
Hostia naopak cítili, že do optimálneho výkonu im niečo chýba. "Môžete žiť s porážkami za predpokladu, že sa k vám tie puky skrátka len neodrážajú, lenže toto nebol ten prípad," vyhlásil útočník Ryan Reaves. "Na toto obdobie sezóny sme nehrali dostatočne dobre."
Po rovnakom čase ako v úvodnom dejstve, teda po 70 sekundách, došlo na súboj Fleury vs. Ovechkin aj v druhej tretine. A tentoraz sa radoval kapitán domácich. Fleury predviedol v bleskovom slede tri skvelé zákroky, ale proti bekhendovej dorážke Ovechkina v páde už nemal možnosť zasiahnuť.
Ovechkin tak dal Fleurymu už dvanásty gól v play off. V tohtoročných vyraďovacích bojoch dal celkovo štrnásty gól a zaokrúhlil počet zásahov v play off za celú kariéru v NHL na 60. Dostal sa tak pred Stana Mikitu na šieste miesto hráčov narodených v Európe s najvyšším počtom gólov v play off.
"Bola v tom akási poetická spravodlivosť za všetky tie predchádzajúce ťažké časy," podotkol kouč domácich Barry Trotz a narážal pri tom na márnu snahu Capitals o úspech. "Naša prvá výhra vo finále doma a práve Alex dal ten prvý gól."
Capitals boli v druhej tretine o niečo lepším tímom. Svoju prevahu nakoniec premietli aj do skóre. T.J. Oshie síce v polovici zápasu trafil po dobrom teči len tyčku, ale potom Kuznetsov prestrelil Fleuryho presnou strelou pod ruku a z prečíslenia zvýšil na 2:0.
Oshie mohol na začiatku tretej časti rozhodnúť, lenže jeho pokus znova zazvonil len o tyčku. Po chvíli nastal slabší okamih Holtbyho, ktorého rozohrávku spoza bránky spomalil dobrým napádaním Pierre-Edouard Bellemare a Nosek bez problémov zakončil do prázdnej bránky.
Kontaktný gól Vegas nalial do žíl nový príval energie a v niektorých momentoch Capitals tlačili. Lenže potom vstúpil do deja Devante Smith-Pelly a upokojil domácich gólom na 3:1. Tí sa ubránili aj pri dlhej hre Vegas bez gólmana a mohli sa radovať, že k Stanley Cupu im už ostáva urobiť už len posledné dva kroky.
Golden Knights zažili pocity prehrávajúceho mužstva v sérii len raz, keď stratili otvárací duel s Winnipeg Jets vo finále Západnej konferencie. Ale odpovedali štyrmi výhrami v rade. "Toto skrátka neznamená, že sme vonku z hry," zdôraznil Fleury. "Stále je pred nami veľa minút hokeja, ostáva odohrať veľa tretín. Ešte je dosť času na to, aby sme sa vrátili do série."
Od roku 1939 a zavedenia formátu na štyri víťazstvá sa víťaz zápasu číslo 3 pri vyrovnanom stave 1:1 následne radoval zo Stanley Cupu takmer v 78 percentách (v 21 z 27) takýchto prípadov. "Myslím si, že ako séria postupuje, sme v nej stále silnejší," vyhlásil Trotz.
Teraz sú na ťahu Golden Knights. "Musíme sa viac držať na puku a robiť tie správne veci. Pomôcť jeden druhému a zároveň sa trochu upokojiť," uviedol útočník James Neal. "Skrátka sa potrebujeme vrátiť k tomu, vďaka čomu sa z nás stal úspešný tím."
Ďalší zápas: Pondelok 4. júna (utorok 5. júna od 2:00 SELČ) v Capital One Arene vo Washingtone.