Súhrn: Vegas vynulovalo L.A. a postúpilo do 2. kola

Golden Knights vyhrali sériu proti Kings 4:0, Jets vedú 3:1 nad Wild a Capitals po dráme prvýkrát zdolali Columbus

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Zostrih: VGK vs. LAK 1:0

Golden Knights vyradili Kings a postúpili

Brayden McNabb skóroval, Marc-Andre Fleury vychytal čisté konto a Golden Knights bez prehry zvládli svoju prvú sériu v play off

• 04:27 •

Hokejisti nováčika súťaže Vegas Golden Knights sú prvým tímom, ktorý si zaistil postup do 2. kola play off. Úvodnú sériu bojov o Stanley Cup zavŕšili tesnou výhrou na ľade Los Angeles Kings 1:0. Víťazný gól dal v čase 24:04 obranca Brayden McNabb.

Washington Capitals sa po dvoch porážkach doma dočkali úspechu na ľade Columbus Blue Jackets a znížili stav série na 1:2. Lars Eller zariadil víťazstvo až v druhom predĺžení. Minnesota Wild delí jediná výhra od historického postupu do druhého kola play off. Brankár Connor Hellebuyck im pomohol premiérovým čistým kontom v bojoch o Stanley Cup a Mark Scheifele strelil obidva góly.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 0:1 (konečný stav série: 0:4)

Rovnako ako v úvodnom zápase celej série v Las Vegas stačil Golden Knights na výhru jeden jediný gól. Toho sa 18.422 divákov dočkalo v 25. minúte, lenže väčšinu z nich nepotešil, pretože puk skončil v bránke domácich.

Kľúčový okamih zápasu, ktorý nakoniec uzavrel aj celú sériu, prišiel po skvelo odohranom prečíslení troch na dvoch v podaní hostí. Reilly Smith dostal do dobrej pozície na kruh puk od Williama Karlssona, ale namiesto strely ešte nabil McNabbovi a ten nekompromisne vypálil do odkrytej bránky Jonathana Quicka.

Golman Kings inak predviedol výborný výkon a pripísal si 20 úspešných zákrokov, lenže skvelý Marc-Andre Fleury v bránke víťazov bol ešte lepší. Trojnásobný víťaz Stanley Cupu s Pittsburghom z rokov 2009, 2016 a 2017 si 31 zákrokmi pripísal druhú nulu v sérii.

Tridsaťtriročný gólman sa vyrovnal Dominikovi Haškovi a Tomovi Barrassovi na 11. mieste v histórii v počte odchytaných zápasov v play off (119), predbehol Haška na 11. mieste v počte výhier (66) a dotiahol sa na ďalšiu legendu Terryho Sawchuka na 10. priečke s 12 čistými kontami v bitkách o Stanley Cup.

"K tomuto úspechu prispel každý člen tímu," ocenil spoluhráčov Fleury, ktorý bol v sérii famózny. Odchytal ju s priemerom inkasovaných gólov 0,65 na zápas a s úspešnosťou zákrokov 97,7 percenta. "Stále striedame štyri lajny, hrá šesť bekov. Myslím si, že v tom je naša sila - každý prispieva k úspechu v každom zápase."

"Síce nás nijako nespláchli, ale práve o tom je play off," uviedol kapitán Kings Anze Kopitar. "Ako sa im (Vegas) to podarilo? Ideme na jeden z tímov ligy, v ktorého zápasoch padá veľa gólov, ale zrazu bránia tak dobre, že sa im nedá dať gól. A oni ich dali sedem za štyri zápasy, čo to bolo?"

Golden Knights nasledovali príklad hráčov Pittsburgh Penguins, ktorým sa v roku 1970 rovnako podarilo vyhrať ich prvú sériu v play off bez jedinej porážky, ale ako jediní to zvládli v premiérovej sezóne po vstupe do ligy.

Tomáš Tatar sa druhýkrát ocitol mimo zostavy, chýbal na ľade už pri nedeľnom triumfe Vegas 3:2.

Minnesota Wild - Winnipeg Jets 0:2 (stav série 1:3)

Hellebuyck bol krátko pred zápasom zaradený medzi finalistov na Vezina Trophy pre najlepšieho brankára NHL spolu s Pekkom Rinnem z Nashville Predators a Andreiom Vasilevskiym z Tampa Bay Lightning. V nedeľu síce inkasoval šesť gólov z 22 striel pri porážke 2:6 po druhej tretine striedal, ale vo štvrtom dueli bol opäť oporou Jets. Pochytal všetkých 30 pokusov súpera.

"Kedykoľvek človek dostane nálož, tak je nabudúce lepší. My sme sa z toho otriasli a pripravovali sme sa rovnako. Nie je v tom u mňa žiadny rozdiel bez ohľadu na to, či dostanem desať gólov, alebo vychytám nulu," povedal Hellebuyck, ktorý si pripísal prvé čisté konto v play off v klubovej histórii.

Winnipeg sa dostal do vedenia v čase 19:32, keď si Scheifele vymenil puk s Kyleom Connorom a z pozície medzi kruhmi prestrelil Devana Dubnyka. V závere 11 sekúnd pred koncom pri hre Minnesoty bez brankára aj spečatil výsledok. Scheifele sa tak stal prvým autorom dvoch gólov v jednom zápase play off v dejinách Atlanta Thrashers/Winnipeg Jets. Tím totiž hrá v play off len druhýkrát a obe jeho predchádzajúce vystúpenia boli veľmi krátke.

Jets sa teraz môžu v piatok po prípadnom úspechu radovať z postupu na domácom ľade. Wild im v tom však budú chcieť zabrániť. "Musíme sa sústrediť len na to, aby sme vyhrali ďalší zápas. Máme pár dní na to, aby sme sa pripravili. Táto séria sa ešte určite nekončí," vyhlásil útočník Minnesoty Mikael Granlund.

Wild sa museli zaobísť bez útočníka Zacha Pariseho, ktorý sa zranil v tretej tretine nedeľného tretieho duelu. S tromi góly najlepší strelec Wild utrpel zlomeninu hrudnej kosti a jeho absencia sa odhaduje na týždne.

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 2:3 po druhom predl. (stav série 2:1)

Capitals, ktorí v oboch domácich dueloch naopak po nadstavení prehrali, v zápase v Columbuse dvakrát stratili vedenie, ale nakoniec boli úspešní. Rozhodol okamih, keď po strele Bretta Connollyho Zach Werenski pri snahe odpáliť puk trafil dorážajúceho Larsa Ellera a puk sa odrazil do odkrytej bránky.

"Bol to taký zvláštny víťazný gól v predĺžení. Ale myslel som si, že rozhodne niečo také. Výhra kvôli tomu určite nie je menej sladká," povedal Eller, ktorý strelil gól v predĺžení v play off ako druhý Dán v histórii. V roku 2012 sa to dvakrát podarilo Mikkelovi Boedkerovi v drese Phoenix Coyotes.

Kapitán Alex Ovechkin pomohol k úspechu vo svojom jubilejnom stom zápase v play off dvoma asistenciami. Vďaka 33 úspešným zákrokom mal veľký podiel na výhre aj gólman Braden Holtby, ktorý prvýkrát v sérii od začiatku dostal prednosť pred Philippom Grubauerom.

Bezgólový stav prelomil v 26. minúte Tom Wilson, ktorý tečoval strelu Matta Niskanena od modrej čiary. Krátko po polovici druhého dejstva vyrovnal Pierre-Luc Dubois, ktorý trafil nad ľavé rameno Holtbyho.

Capitals v 35. minúte využili presilovku piatich na troch, ktorú hrali po fauloch Brandona Dubinskyho a Ryana Murrayho. Tí putovali na trestnú lavicu v rozmedzí 67 sekúnd obaja po fauloch na Jakuba Vránu. Ich chyby potrestal John Carlson.

Artemi Panarin v čase 44:12 vymazal stratu po parádnej kombinácii v prečíslení dvoch na jedného s Camom Atkinsonom a 75 sekúnd pred koncom mohol autor vyrovnávajúceho gólu rozhodnúť, ale Holtbymu pomohla tyčka.

"Myslím, že sme hrali lepšie ako v minulom zápase, ktorý sme vyhrali. To je NHL, taký je hokej v play off," komentoval porážku kouč Blue Jackets John Tortorella.