VGK clinch playoffs 4-12

Do tretice všetko dobré.

Presne to platilo aj v prípade českého útočníka Tomáša Hertla. V piatok hral svoj tretí zápas vo farbách Vegas Golden Knights po výmene zo San Jose Sharks a rehabilitácii po operácii kolena.

V predchádzajúcich dvoch si veľa radosti neužil. V premiére na ľade Vancouver Canucks síce hneď bodoval vďaka asistencii, lenže tím z Nevady prehral 3:4. Ešte horšie to bolo v aréne Edmonton Oilers - dva mínusové body v hodnotení účasti na ľade a porážka 1:5.

Mohol sa tešiť aspoň z toho, že celkovo 37 odohraných minút koleno držalo a zvládlo všetko, čo si vyžaduje zápas NHL. Tridsaťročný center tak mohol netrpezlivo čakať na piatkové vystúpenie proti Minnesota Wild, keď sa prvýkrát predstavil na ľade domácej T-Mobile Areny pred fanúšikmi Golden Knights.

Táto premiéra vyšla na jednotku s hviezdičkou. Hertl prvýkrát skóroval na novej adrese, pomohol k vysokej výhre 7:2 a spoločne sa môže tešiť na vyraďovacie bitky o Stanley Cup. Teraz už s istotou, pretože tím Vegas (bilancia 43-28-8) už z osmičky postupujúcich nikto nemôže vyhodiť.

Hertl sa premiérovo presadil vo farbách Golden Knights

"Myslím si, že to bolo zaslúžené víťazstvo, odohrali sme dobrý zápas," tešil sa Hertl. "Všetky štyri útoky hrali dobre, brankár chytal výborne, darilo sa aj špeciálnym formáciám na presilovky a oslabenia, čo je pred play off veľmi dôležité."

Zverenci trénera Brucea Cassidyho teraz majú na pozícii druhej divokej karty päťbodový náskok pred St. Louis Blues, ktorým ostávajú do konca základnej časti už len dva zápasy. Prvý krok k možnej obhajobe Stanley Cupu Golden Knights splnili.

Pokým klub ako taký si zaistil play off šiestykrát zo siedmich sezón od vstupu do ligy, Hertl si ho zahrá po dlhých piatich rokoch. Práve preto sa rozhodol pre zmenu aj napriek väzbám, ktoré mal k Sharks. Práve preto vymazal klauzulu o nemožnosti výmeny a dal k nej súhlas.

A jeho gól? Hertlova klasika v najlepšom balení. Najprv chytil puk pri ľavom mantineli a ustrážil ho pred tlačiacim sa súperom. Keď ho potom posunul na Chandlera Stephensona, tak ihneď zaparkoval pred bránkoviskom. Nasledovala strela Zacha Whiteclouda, po zákroku Marca-Andreho Fleuryho sa rodák z Prahy rýchlo zorientoval, našiel si voľný puk a strelou z uhla na bližšiu tyčku ho dostal do bránky.

Ruky mu vystrelili nad hlavu, jeho tvár ozdobil typický úsmev. Tak ma tu máte...

"Bol to úžasný pocit," vyhlásil Hertl. "Každý mal radosť, hlavne fanúšikovia. Ešte viac sa teším na to, že sme to dnes zvládli a zaistili sme si účasť v play off. Som šťastný, že som v tejto hale dal prvý gól za Golden Knights, pretože je veľká zábava tu hrať."

Ak hostia počas druhej prestávky uvažovali o tom, či sa vrátia do zápasu, tak im Hertl zobral aj poslednú nádej. Gólom v 43. minúte zvýšil na 5:1 a definitívne tak zlomil odpor Wild. Za svoj výkon bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu.

Prvou sa stal Stephenson, autor štyroch prihrávok, druhou obranca Noah Hanifin. Ten oslávil novú osemročnú zmluvu až do roku 2032, ktorá mu zaisťuje celkový príjem 58,8 milióna dolárov dvomi asistenciami.

V drese víťazov sa presadili až sedem rôznych strelcov. Vrátane hviezd Jacka Eichela, ktorý v deviatej minúte zvýšil na 3:0, Jonathana Marchessaulta či Williama Karlssona. Brankár Logan Thompson pomohol k úspechu 25 zákrokmi.

"Tri strelené góly v prvej tretine sú vždy pozitívna vec," pochvaľoval si Karlsson. "Všetci chlapci ukázali, ako túžia víťaziť."

Trojzápasová séria Vegas bez bodového zisku je preč. "Nechcete si to pripúšťať a stresovať sa tým, ale vedeli sme, že jeden zápas ešte musíme vyhrať. Verili sme, že to bude ten dnešný," povedal Stephenson.

Golden Knights ostávajú posledné tri duely dlhodobej fázy, v ktorých si môžu vylepšiť postavenie. V Pacifickej divízii sú totiž na treťom mieste Los Angeles Kings, ktorí majú len o jeden bod viac.

"Počas sezóny sme zažili vzostupy aj pády, ale toto je odolná partia, ktorá sa s tým vyrovnala," ocenil tréner Cassidy. "Niet najmenších pochýb o tom, že túžia po play off. Veľmi chcú mať šancu hrať o Stanley Cup a mať príležitosti znova sa stať šampiónmi."

"Budú to pre nás dôležité tri zápasy. Chceme stále stavať momentum pred play off," uviedol Hertl. "Túžime vyhrať na budúci týždeň, aby sme mohli mať dobrý pocit z našej hry, pretože play off je už za rohom. Treba posunúť našu hru na ešte vyššiu úroveň, pretože vyraďovacie bitky sú predsa len niečo iné. Ďalej budeme pracovať na tom, aby sme boli pripravení."

Pre Hertla to budú zároveň posledné tri štarty, v ktorých sa môže z podobného hľadiska pripraviť na to, na čo v posledných sezónach márne čakal v drese Sharks.