Tatar

V utorkovom dueli na ľade Boston Bruins sa proti sebe postavili Tomáš Tatar a Zdeno Chára. Detroitský útočník si pripísal svoj jedenásty gól v sezóne, víťazstvo po predĺžení však brali domáci. Zápas v nadstavení rozuzlil český kanonier David Pastrňák, ktorý trafil po 17 dueloch bez gólu.
Peter Budaj sa po jednozápasovej pauze opäť objavil v bránke Los Angeles, ktorí dominovali na ľade New Jersey 3:1. Rodák z Banskej Bystrice prispel k víťazstvu 24 zákrokmi a pomohol Kings ukončiť sériu štyroch prehier v rade. Asistenciou prispel aj Marián Gáborík. Prihrávku zaznamenal aj Richard Pánik, Chicagu to však nebolo nič platné a výhru 5:2 oslávila Tampa Bay.

Boston Bruins - Detroit Red Wings 4:3 po predl.
David Pastrňák ešte pred mesiacom atakoval čelo tabuľky strelcov, ale od gólu na ľade Pittsburghu z 14. decembra sa mu v koncovke nedarilo. Dlhé čakanie ukončil až proti Red Wings. Krajan David Krejčí mu nabil na ľavý kruh a Pastrňák nekompromisnou strelou z prvej na lapačku Jareda Coreaua prerušil sériu štyroch prehier Bruins.
Hranicu 20 gólov dosiahol Pastrňák vo svojej tretej sezóne v NHL prvýkrát a podľa svojich slov nepociťoval pri dlhom čakaní zvýšený tlak. "Ale samozrejme to niekde v hlave je. Chlapci mi však pomohli a celý čas ma podporovali. Už v období, kedy som dával veľa gólov, som hovoril, že sa to môže stať. Že prídu zápasy bez gólu. Bolo ich veľa, ale je pekné sa nakoniec dočkať gólu takto pri výhre," povedal Pastrňák.
Asistenciu si Pastrňák pripísal v 18. minúte v presilovej hre, kedy sa po jeho strele od modrej čiary presadil z dorážky Brad Marchand a získal vedenie 2:1. V druhej tretine otočili stav Mike Green a slovenský útočník Tomáš Tatar. Bostonu sa ale podarilo uspieť ešte len druhýkrát z 21 zápasov, v ktorých po druhej tretine prehrával. Predĺženie vynútil v 49. minúte svojím druhým gólom v zápase Marchand.

Montreal Canadiens - Calgary Flames 5:1
Tomáš Plekanec v 25. minúte vo vlastnom oslabení zvýšil na 2:0, keď v obrannom pásme na modrej čiare vystihol prihrávku Johnnyho Gaudreaua a po brejku prestrelil z pravého kruhu Chada Johnsona medzi betóny. Pre tridsaťštyriročného odchovanca z Kladna to bol jubilejný 20. gól v oslabení vo farbách Montrealu, ktorých háji celú svoju kariéru v NHL.
V klubových historických tabuľkách Canadiens sa vďaka tomu vyrovnal na druhom mieste Bobovi Gaineymu. Rekordérom je s 27 zásahmi v oslabení Guy Carbonneau. Plekanec aj asistoval v 57. minúte v presilovej hre pri góle Alexandera Radulova, ktorý svojím druhých zásahom v zápase upravil na 5:0. Brankár Carey Price si pripísal 30 úspešných zákrokov a o nulu ho pripravil Sam Bennett.

Winnipeg Jets - San Jose Sharks 3:4
V bránke Jets nastúpil aj štvrtýkrát za sebou Ondřej Pavelec, ktorý až do 17. januára trávil celú sezónu na farme v Manitobe v American Hockey League. Po úvodných dvoch víťazstvách musel stráviť druhú prehru za sebou, ktorej nezabránil 22 úspešnými zákrokmi.
Jets síce viedli 3:2, keď svojím druhým gólom v zápase otočil v 44. minúte stav Bryan Little, ale zápas potom stratili. Víťazný gól zaznamenal v 56. minúte Patrick Marleau, ktorý v pondelok zažiaril štyrmi gólmi v tretej tretine na ľade celku Colorado Avalanche (5:2).

Winnipeg síce 17 sekúnd pred koncom pri power play dostal puk do bránky San Jose, ale aj po preskúmaní videa sa ukázalo, že rozhodcovia predtým prerušil hru. Do zostavy Jets sa vrátil po osemzápasovej absencii spôsobenej otrasom mozgu osemnásťročný fínsky kanonier Patrik Laine a pripísal si jednu asistenciu.
New Jersey Devils - Los Angeles Kings 1:3
Kings ukončili sériu štyroch porážok za sebou aj vďaka výkonu slovenského brankára Petra Budaja, ktorý si pripísal 24 úspešných zákrokov. Bola to preňho prvý vychytaná výhra z posledných štyroch štartov. Tridsaťštyriročný Budaj sa posunul do úlohy jednotky Kings potom, čo si v úvodnom zápase sezóny 12. októbra poranil triesla Jonathan Quick.

Los Angeles ťažilo v Prudential Center zo skvelého štartu do zápasu a v čase po 106 sekundách viedlo po góloch Anzeho Kopitara a Tannera Pearsona 2:0. V 18. minúte ešte zvýšil náskok po prihrávke slovenského útočníka Mariána Gáboríka Alec Martinez. Čisté konto zobral Budajovi v 48. minúte Kyle Quincey.
Ottawa Senators - Washington Capitals 3:0
Líder NHL vyšiel po 14 zápasoch prvýkrát bodovo naprázdno. Capitals prehrali v riadnom hracom čase prvýkrát od 27. decembra, kedy podľahli na ľade New York Islanders. Odvtedy si pripísali 12 výhier a len dve porážky v predĺžení.
Brankár Mike Condon si vďaka 31 zásahom pripísal štvrté čisté konto v sezóne a celkovo piate v NHL. Skóre otvoril už po 106 sekundách hry vo vlastnom oslabení Chris Kelly a v piatej minúte zvýšil Bobby Ryan. V druhej tretine trafil v presilovej hre ešte Zack Smith.

Pittsburgh Penguins - St. Louis Blues 0:3
Druhou nulou v sezóne pomohol k úspechu Blues gólman Carter Hutton, ktorý pochytal všetkých 34 pokusov Penguins. Bolo to preňho celkovo šieste čisté konto v 97 zápasoch v NHL. Hutton si tak napravil chuť potom, čo v štvrtkovom zápase s tímom Washington Capitals (3:7) inkasoval tri góly z ôsmich striel.
"Je to úžasná výhra. Tu sa ťažko vyhráva," radoval sa Hutton z úspechu na ľade Pittsburghu. Blues, ktorí zabrali po troch prehrách, sa strelecky presadili v každej tretine. Trafili Colton Parayko, Ryan Reaves a Scottie Upshall. Penguins neuspeli prvýkrát po štyroch víťazstvách za sebou.
Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:5
Lightning vďaka štyrom gólom streleným v tretej tretine otočili zápas a radovali sa prvýkrát po troch porážkach. Dvoma gólmi v priebehu 30 sekúnd rozhodol útočník Tyler Johnson, ktorý v 47. minúte bleskovo zariadil náskok 4:2.

Pri prvom góle Chicaga asistoval slovenský útočník Richard Pánik, s ktorým si v 11. minúte vymenil puk Jonathan Toews a otvoril skóre.
Ďalšie utorkové výsledky:
New York Islanders - Columbus Blue Jackets 4:2
Nashville Predators - Buffalo Sabres 4:5 po predl.
Dallas Stars - Minnesota Wild 2:3 po nájazdoch
1. Pastrňákovo strelecké prebudenie
David Pastrňák čakal 17 zápasov na svoj 20. gól v sezóne a lepšie prelomenie streleckej smoly si český mladík nemohol želať. V čase 64:13 rozhodol o víťazstve Bostonu nad Detroitom 4:3 po predĺžení.
2. Capitals bez bodu
Prvýkrát po 14 zápasoch vyšiel naprázdno líder NHL Washington. V Ottawe prehral 0:3 a bez bodu je prvýkrát od 27. decembra, kedy podľahol na ľade New York Islanders (3:4).
3. Špecialista na oslabenia
Tomáš Plekanec opäť ukázal, ako veľmi je aj v menej vydarenej sezóne pre Montreal dôležitý. Pri víťazstve Canadiens nad Calgary 5:1 si pripísal svoj 20. gól v oslabení a v klubových tabuľkách sa vyrovnal druhému Bobovi Gaineymu.
1. Jack Eichel (BUF): 2 body, 2 góly, 4 strely
2. Mike Condon (OTT): 31 úspešných zákrokov, 4. nula v sezóne
3. Brad Marchand (BOS): 2 body, 2 góly, 5 striel
Na čo sa tešiť:
Hrajú sa štyri zápasy. Detroit Red Wings privítajú ďalší tradičný celok Toronto Maple Leafs a New York Rangers budú hostiť tím Philadelphia Flyers.