CanadaCzech528

Sen o českom zlate je preč, rozplynul sa v záplave javorových listov. Česká reprezentácia bude na majstrovstvách sveta IIHF hrať o bronz s Američanmi. Do finále proti domácemu Fínsku postúpila Kanada po jasnej výhre 6:1. Tá odzrkadľovala aj hru, v ktorej mal zámorský tím proti Česku vo veľkej väčšine semifinálového duelu navrch.

Jediný český gól dal David Krejčí, ktorý v čase 7:07 využil presilovku a dostal národný tím do vedenia 1:0. Lenže ďalšie možnosti už Česi nevyužili. Kanada zložená prevažne z mladých hráčov NHL postupne preberala iniciatívu a miestami dominovala. Pomohli jej dve využité presilovky v polovici druhej tretiny, keď v priebehu necelých štyroch minút dala tri góly ta sebou.
Inokedy veľmi spoľahlivý Karel Vejmelka (Arizona Coyotes) v českej bránke dostal šesť gólov z 35 striel, jeho náprotivok Chris Driedger (Seattle Kraken) inkasoval len raz z 26 pokusov. Pilierom kanadského úspechu bol aj útočník Dylan Cozens (Buffalo Sabres), ktorý k dvom gólom pridal aj asistenciu. Kent Johnson (Columbus Blue Jackets) mal bilanciu 1+1, Drake Batherson (Ottawa Senators) 0+2.
Slušne rozohraný zápas Česi stratili preto, že nedokázali pridať druhý gól. Ešte pred prvou sirénou nechali vyrovnať Cozensa a nepomohla im ani spackaná druhá tretina.
V tej sa najprv zbytočne dal vyprovokovať a vylúčiť David Pastrnak (Boston Bruins) a potom v presilovke po šikovnej otočke dostal súpera do vedenia Adam Lowry (Winnipeg Jets). O minútu neskôr sa z dorážky presadil Johnson a tretí gól v priebehu 200 sekúnd skóroval Mathew Barzal (New York Islanders), ktorý až príliš veľa času v presilovke využil na parádnu strelu do horného rohu. Kanada se tak v polovici zápasu dostala do trojgólového vedenia a zvyšok duelu ovládla.
Kanaďania, ktorí Čechov prekonali aj v sobotných súbojoch, celkovou súhrou i vyspelosťou, v pohode zvýšili vedenie. Cole Sillinger (Columbus) a Cozens v tretej časti upravili skóre na konečných 6:1.
Watch: Youtube Video
Zápas o tretie miesto Čechov čaká v nedeľu od 14:20 SELČ proti Spojeným štátom. Česko čaká na medailu od roku 2012, keď získalo bronz práve na fínskom ľade v Helsinkách.
Fíni idú znova do finále
O zlato si s Kanadou zahrajú Fíni, ktorí si v prvom semifinále poradili s Američanmi v pomere 4:3. Úplne prvýkrát v histórii majstrovstiev sveta sa vo finále stretnú rovnaké tímy tretíkrát v rade: Fínsko vyhralo nad Kanadou v Bratislave 2019 a zámorský súper mu to vrátil minulý rok v Rige.
Výber trénera Jukku Jalonena je aj tohtoročným olympijským šampiónom z Pekingu a zažíva tak najlepšie obdobie v histórii.
Účasť v poslednom dueli turnaja v Tampere si Fínsko vybojovalo vďaka zvládnutému duelu s USA, v ktorom vládol obranca Miro Heiskanen (Dallas Stars), ktorý bol pri troch zo štyroch gólov domácich: jeden dal a na dva prihral.
"Všetci nám držia palce a my sa snažíme využiť tú energiu, ktorú nám diváci dávajú. (V nedeľu) si to užijeme, ale musíme sa na to dobre pripraviť," povedal útočník Mikael Granlund (Nashville Predators).
Joel Armia (Montreal Canadiens) mal v zápase dva body za gól a prihrávku, brankár Jussi Olkinuora chytil 25 z 28 amerických striel. Jeremy Swayman (Boston) inkasoval štyrikrát z 26 pokusov.
Fínsko získa na MS prvýkrát na domácom ľade medailu, aj keď organizuje už deviaty svetový šampionát. Finále je na programe v nedeľu od 19:20 SELČ.