Blues sú jednu výhru od finále Stanley Cupu

St. Louis vyhralo v San Jose 5:0 a vo finále Západnej konferencie vedie 3:2 na zápasy, Schwartz dal hetrik

Autor Michael Langr @NHLsvk / NHL.com/sk

Súhrn: STL 5, SJS 0

Schwartz dal hetrik a Blues vynulovali Sharks

Jaden Schwartz nastrieľal druhý hetrik v play off a Blues po výhre 5:0 na ľade Sharks vedú vo finále Západnej konferencie 3:2 na zápasy

• 04:52 •

St. Louis delí jediná výhra od postupu do finále Stanley Cupu, v ktorom neboli od roku 1970. Blues vyhrali piaty duel 3. kola play off na ľade San Jose 5:0, otočili stav série na 3:2 a v súboji o víťaza Západnej konferencie prvýkrát vedú.

Jaden Schwartz zažiaril v drese klubu z Missouri hetrikom a brankár Jordan Binnington vďaka 21 úspešným zákrokom prvýkrát v play off udržal čisté konto.

San Jose Sharks - St. Louis Blues 0:5 (stav série: 2:3)

Už v 12. sekunde mohol skórovať Evander Kane, ktorému prihral Tomáš Hertl, ale nakoniec trafil tyčku Binningtonovej bránky a český center sa tak bodovo nepresadil vo štvrtom dueli v rade.

Tyčka na druhej strane pomohla aj Martinovi Jonesovi po pokuse Braydena Schenna a v čase 5:50 sa Blues ujali vedenia. Erik Karlsson chybne rozohral spoza bránky o ľavý mantinel a puk sa odrazil za pravý kruh pred Oskara Sundqvista, ktorý strelou o tyčku nedal Jonesovi šancu.

[Kompletné pokrytie série San Jose vs. St. Louis]

Na začiatku druhého dejstva Kane opäť zamieril do tyčky a v 24. minúte Blues po Jonesovom zaváhaní zvýšili na 2:0. Gólman Sharks hokejkou odpálil pokus Vladimira Tarasenka priamo na hokejku Schwartza a ten skóroval do odkrytej bránky. V čase 26:53 Brent Burns podrazil unikajúceho Tarasenka a ruský strelec prekonal Jonesa strelou na lapačku.

"Stratili sme príliš veľa pukov a príliš často sme hrali v našom obrannom pásme. Predlžovali sme striedania a naši hráči tak boli unavení. Oni sa dostávali k odrazeným pukom," povedal útočník San Jose Logan Couture.

V záverečnej tretine Schwartz ďalšími dvomi gólmi pripravil Sharks debakel. V 43. minúte v presilovej hre piatich proti trom z bekhendu dorazil puk do bránky a štyri minúty pred koncom potom zblízka premenil Tarasenkovu ideálnu prihrávku.

"Človek o niečom takom pred zápasom nepremýšľa. Snažíte sa byť pripravený rovnako ako vždy, sústredíte sa na zápas a chcete pomôcť tímu. Niekedy je to tak, že puky sa k vám odrážajú. Človek nikdy nedá gól bez pomoc ostatných," ocenil Schwartz spoluhráčov.

Vo farbách domácich nedohrali zápas Erik Karlsson a kapitán Joe Pavelski, ktorí utrpeli zranenia. Karlsson, ktorý mal problémy počas sezóny, strávil na lavičke väčšiu časť tretej tretiny. Pavelski odstúpil v 42. minúte po hite obrancu Blues Alexa Pietrangela.

Pavelski bol v play off mimo hry so zranením hlavy už od 7. zápasu prvého kola proti Vegas Golden Knights a do akcie sa vrátil až v siedmej bitke 2. kola proti Colorado Avalanche.

Do záverečnej časti navyše nezasiahol ani Tomáš Hertl.

Blues môžu v utorok rozhodnúť na domácom ľade. "Držali sme sa našej hry. Vedeli sme, že oni na nás vybehnú. Súper mal dobrú prvú tretinu, ale nám sa podarilo ich tlak utlmiť. V druhej a tretej tretine sme hrali naozaj dobre," vyhlásil obranca víťazného tímu Joel Edmundson.

San Jose sa pokúsia vybojovať si tretiu sedemzápasovú sériu v tohtoročnom play off. "Už sme v tejto situácii boli, museli sme vyhrať vonku vo Vegas a uhrať siedmy zápas. Nikdy nie je príjemné byť takto pritlačení k múru, ale už sme z toho dokázali nájsť cestu von. Verím, že to môžeme dokázať znova," povedal kouč Sharks Peter DeBoer.

Ďalší zápas: Utorok 21.mája (streda 22. mája 3:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis.