gabby-2217

Strojcami výhry Los Angeles nad Coloradom 5:0 boli slovenskí hokejisti. Brankár Peter Budaj pochytal všetkých 22 striel Avalanche a so šiestimi čistými kontami vyrovnal na čele štatistiky Bradena Holtbyho z Washingtonu. Víťazný gól dal už v 47. sekunde Marián Gáborík. Bodová séria rodáka z Trenčína už trvá presne toľko, ako víťazná šnúra jeho tímu - štyri zápasy.

Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 5:0
Tridsaťštyriročný Budaj prežíva najlepšiu sezónu v kariére v NHL a pripísal si druhé čisté konto za posledné tri zápasy. Pre gólmana, ktorý minulé dve sezóny pôsobil v American Hockey League a v drese Kings dostal príležitosť po zranení Jonathana Quicka z úvodu sezóny, to bola celkovo 17. nula v 341 zápasoch základnej časti.
Gáborík potvrdil rastúcu formu a bodoval vo štvrtom zápase za sebou. Po prieniku Dustina Browna dorazil puk za chrbát Spencera Martina a polepšil si na šesť gólov a 13 bodov z 29 zápasov v sezóne.
Dvoma gólmi zvýšil náskok Kings v prvej tretine už na 3:0 Jeff Carter, ktorý dosiahol už 26 zásahov a o na čele tabuľky strelcov zaostáva za vedúcim Sidneym Crosbym z Pittsburgh Penguins už len o dva góly. V záverečnej tretine ešte zavŕšili debakel Avalanche Dustin Brown a Dwight King.

Washington Capitals - Boston Bruins 5:3
David Pastrňák bodoval vo štvrtom z posledných piatich zápasov, v ktorých zaznamenal gól a sedem asistencií. Tri a viac bodov si pripísal tretíkrát v sezóne, ale Bruins to tentoraz nebolo nič platné. Dvadsaťročný útočník má na konte zo 47 zápasov 41 bodov za 20 gólov a 21 prihrávok a na pozícii druhého najproduktívnejšieho českého hráča sezóny sa priblížil k Jakubovi Voráčkovi z tímu Philadelphia Flyers na tri body.
Capitals získali v úvodnom dejstve najskôr dvojgólový náskok T.J. Oshie a Nicklas Backstrom a potom sa ukázal Marchand, ktorý predviedol už siedmy viacgólový zápas v sezóne, čím vládne súťaži. Prvýkrát sa presadil 74 sekúnd pred koncom úvodného dejstva z mezikružia potom, čo puk do útočného pásma zaviezol Pastrňák a kanonierovi Bruins nabil Patrice Bergeron.

V 23. minúte pri ďalšej presilovej hre Pastrňák z dobrej pozície minul a neprelomil streleckú smolu, pri ktorej dal jediný gól v posledných 21 dueloch. A tak sa v pokračujúcej akcii vrátil do úlohy asistenta. V krásnej kombinácii posunul puk na Ryana Spoonera a Marchand ho následne doklepol do prázdnej bránky.
Lenže Washington udrel 15 sekúnd pred koncom druhej dvadsaťminútovky tiež v početnej výhode, keď si pripísal 25. gól v sezóne Alex Ovechkin. Brett Connolly a Evgeny Kuznetsov potom upravili už na 5:2. V čase 58:29 sa svojím 13. gólom v ročníku presadil David Krejčí, ktorý dorazil puk do prázdnej bránky potom, čo Braden Holtby najskôr znemožnil Marchandovi hetrik a stlmil aj Pastrňákovu bekhendovú dorážku.
Bruins dohrávali bez Marchandovho a Bergeronovho spoluhráča z útoku Bergerona, ktorý si v 43. minúte pri blokovaní strely obrancu Matta Niskanena poranil nohu a vrátil sa už len na jedno striedanie. Slovenský obranca Zdeno Chára v dueli nebodoval.

Calgary Flames - Minnesota Wild 5:1
Wild prvýkrát po 14 zápasoch vyšli vonku bodovo naprázdno a zastavila sa tak ich rekordná klubová séria. Na víťazstve Calgary mal veľký podiel útočník Sean Monahan, ktorý strelil dva góly. Gólman Brian Elliott pomohol k úspechu Flames 28 úspešnými zákrokmi.

Momenty večera:
1. Budaj žiari
Slovenský brankár Peter Budaj sa skvelo popasoval so šancou, ktorú dostal v Los Angeles po zranení Jonathana Quicka. Pri výhre nad Coloradom (5:0) si pripísal už šiestu nulu v sezóne a na čele štatistík vyrovnal Bradena Holtbyho z Washingtonu.
2. Carter a Ovechkin doháňajú Crosbyho
Náskok Sidneyho Crosbyho na čele tabuľky strelcov sa stenčuje. Líder má na konte 28 gólov a opäť sa k nemu priblížili Jeff Carter z Los Angeles a Alex Ovechkin z Los Angeles. Carter si polepšil na 26 zásahov a Oveckhin má na konte 25 gólov.
3. Pastrňákov príspevok nepomohol
David Pastrňák asistoval pri všetkých troch góloch Bostonu, ale ani jeho body k úspechu nepomohli. Bruins podľahli na ľade najlepšieho tímu súťaže Washingtonu 3:5.
Hviezdy večera:
1. Nicklas Backstrom (WSH): 1 gól, 2 asistencie, 3 strely
2. Dustin Brown (LAK): 1 gól, 1 asistencia, 6 striel
3. Peter Budaj (LAK): 22 úspešných zákrokov, 6. nula v sezóne
Na čo sa tešiť:
Na programe je osem zápasov. Nový dočasný kouč Mike Yeo povedie po odvolaní Kena Hitchcocka prvýkrát St. Louis Blues v dueli proti celku Toronto Maple Leafs.