AP24136685143265

Slovenská reprezentácia na majstrovstvách sveta IIHF v Česku ovládla tretí duel za sebou. Po výhre 4:0 nad Poľskom má v tabuľke osem bodov a patrí jej druhá priečka v skupine B tesne za Švédskom.

Najvýraznejšou postavou víťazného tímu bol kapitán Tomáš Tatar (Seattle Kraken), ktorý skóroval a dvakrát asistoval. Dva góly strelil útočník Lukáš Cingel a brankár Samuel Hlavaj (so zmluvou s Minnesota Wild) vychytal vo svojom druhom štarte na turnaji vďaka 20 úspešným zákrokom čisté konto. Prihrávku si pripísal aj Libor Hudáček, ktorý je s bilanciou 3+3 na piatom mieste v produktivite turnaja.

"Zahrali sme to, čo sme mali. Brankár nás podržal a Tatarova formácia (s Hudáčkom a Cingelom) potiahla," uvedomoval si útočník Pavol Regenda (Anaheim Ducks). "Je ťažko udržať výkon proti ľahšiemu súperovi, no nepustili sme ich do žiadnej šance. Sme radi za víťazstvo."

Bezgólový stav trval len do času 2:03, keď sa prvýkrát v zápase predstavil Cingel. Do odkrytej bránky trafil po asistenciách Tatara a Patrika Kocha (Arizona Coyotes/Utah). Ešte do konca úvodnej časti Tatar strelil svoj prvý gól na svojich siedmich majstrovstvách sveta, keď poľského brankára Tomáša Fučíka prekonal po skvelej prihrávke obrancu Šimona Nemca (New Jersey Devils).

"Začali sme dobre, potom sme išli klasicky na Slovákov, že sme si skomplikovali a chceli sme vyrobiť drámu. Ale našťastie sa nám to nepodarilo. Najpodstatnejšie je, že sme zvíťazili," zhodnotil obranca Martin Fehérváry (Washington Capitals) pre TV JOJ.

Od Tatarovho zásahu v čase 11:46 sa začalo dlhé čakanie na gól, ktoré trvalo do úplného konca. Stav 2:0 vydržal až do 58. minúty, keď Slovensko skórovalo dvakrát v priebehu 12 sekúnd. Najprv po prihrávke Juraja Slafkovského (Montreal Canadiens) premiérovo na šampionáte trafil Peter Cehlárik a vzápätí ho svojím druhým gólom nasledoval Cingel. Opäť skóroval po spolupráci s Tatarom a Kochom, čo ocenila aj celá ostravská aréna.

"Fanúšikovia pre nás vytvárajú domáce prostredie a je úžasné nastupovať pred takým publikom," nadšene povedal Tatar pre web IIHF. "Prišli nás podporiť zo všetkých kútov Slovenska, z mnohých miest. Je to veľký zážitok a dúfam, že si to užívajú rovnako ako my."

Slováci začali tohtoročné majstrovstvá piatkovou prehrou 4:6 s Nemeckom, ale potom nazbieralo tri výhry v rade. V nedeľu zdolali Kazachstan 6:2 a v pondelok senzačne porazili 5:4 po predĺžení favoritov zo Spojených štátov.

Tím trénera Craiga Ramsayho má po stredajšom triumfe dva dni voľna. Najbližšie sa predstaví v sobotu, keď o 20:20 nastúpi proti Francúzsku. Presne o 24 hodín neskôr reprezentáciu čaká Lotyšsko a posledným súperom Slovákov v základnej skupine budú v utorok večer Švédi.

Česi po prestrelke zdolali Dánsko

Domáce Česko nevyužilo dvojminútovú presilovku piatich proti trom a potom sledovalo, ako súper naopak ladne premenil svoju početnú výhodu. Ani zlý úvod Čechov nezastavil, proti Dánsku otočili vývoj a po divokom výsledku 7:4 pridali druhú trojbodovú výhru na šampionáte.

Česi majú po štyroch zápasoch na konte spolu deväť bodov, v ďalšom strete ich v piatok od 20:20 čaká Rakúsko.

Na 1:1 vyrovnal obranca Jan Rutta (San Jose Sharks). Tretia tretina sa začala za stavu 3:2 a za Česko skórovali aj Dominik Kubalík (Ottawa Senators) a Ondřej Palát (New Jersey Devils).

Kanada skolabovala, napriek tomu vyhrala

Utorkový program priniesol jeden z najpozoruhodnejších duelov MS. Kanada, za ktorú aj vo svojom treťom štarte na turnaji skóroval Connor Bedard (Chicago Blackhawks) a vylepšil svoje konto už na päť gólov, viedla proti outsiderovi z Veľkej Británie ešte v 44. minúte 6:1.

Potom však favorit totálne poľavil a začala sa veľká rakúska šou, ktorú v čase 59:11 dokonal Marco Rossi (Minnesota Wild) gólom na 6:6! Kanadu následne až v predĺžení spasil John Tavares (Toronto Maple Leafs), takže zámorský tím ostáva neporazený.

"Toto je pre nás dobrá lekcia v tom, že sa musíme neustále držať svojej hry a nedať sa uniesť emóciami," priznal pred novinármi Tavares. "Aj keď sa protivník dostane do eufórie, tak to musíme byť schopní zvládnuť."