USA_SLO_1

Druhé vystúpenie slovenských juniorov na majstrovstvách sveta do dvadsať rokov prinieslo zlepšenie, na body to však stále nestačilo. Tímu trénera Ernesta Bokroša sa tento raz postavil do cesty výber USA. Slovenskí reprezentanti predviedli lepší pohyb i ofenzívu než v stredu proti Kanade, stále však boli na ľade horším tímom. "Dôkladne sme sa na tento zápas pripravili. Sústredili sme sa na to, aby sme začali dobre a dali nejaký gól. Na víťazstve sa podieľali všetci hráči tímu." uviedol pre oficiálny web juniorských majstrovstiev sveta útočník USA Luke Kunin.

V bránke dostal pred Adamom Húskom prednosť Matej Tomek, ktorý čelil 50 strelám. Americký brankár Joseph Woll mal podstatne menej práce, na jeho bránku mierilo 20 pukov.
Skóre otvoril v 11. minúte Tanner Laczynski, ktorý Tomeka prekonal až na tretí pokus. Na úvodný gól nadviazal v 17. minúte Colin White, ktorý využil prečíslenie po páde Andreja Hatalu na modrej čiare. Následné vylúčenie Jordana Greenwaya padlo po dvoch inkasovaných góloch vhod. Boris Sádecký prihral pred bránu Oliverovi Patakymu, ten poslal puk Martinovi Fehérvárymu a Slováci sa mohli tešiť z prvého gólu. V závere prvej tretiny ešte nevyužili niekoľko šancí na vyrovnanie.
Druhá tretina však už bola v réžii Američanov. Najskôr sa po krásnej kombinácii presadil Tage Thompson, o pár minút ho nasledoval aj Charlie McAvoy a na 5:1 zvýšil Troy Terry. Američania si v druhej časti pripísali 19 striel na bránku, kým Slováci mali na konte len 2 neúspešné pokusy. Do záverečnej časti nastúpil súper vďaka štvorgólovému náskoku vo veľkej pohode. Jediný gól poslednej tretiny strelil 36.5 sekundy pred koncom duelu Michal Roman, ktorý však už len skorigoval stav na konečných 5:2.

"Musím podotknúť, že v dnešnom stretnutí sa chlapci zlepšili. Prehrali sme 2:5 a nemáme sa z čoho tešiť, ale z týchto dvoch náročných zápasov si musíme vytiahnuť dobré veci" hodnotil po zápase Bokroš podľa agentúry TASR.
Po dvoch porážkach za dva dni majú Slováci deň voľna a v noci na sobotu o 1:30 SEČ ich čaká kľúčový duel proti Lotyšsku. Posledný zápas skupinovej časti odohrajú 1. januára proti Rusku. "Dobre vieme, že druhá časť majstrovstiev sveta je pre nás rozhodujúca, a to sú zápasy s Lotyšskom a Ruskom." dodal Bokroš.
Kľúčový moment: Tretí gól USA
Prvá tretina sa skončila pre Slovákov nádejne, prehrávali len o gól. Po dvoch minútach druhej časti však Tage Thompson zvýšil na 3:1 a ďalšie dva góly Američanov na seba nenechali dlho čakať.
Hviezda zápasu: Jack Roslovic
Za najlepšieho hráča víťazov bol vyhlásený útočník draftovaný Winnipeg Jets, ktorý momentálne hrá za ich farmársky tím Manitoba Moose. Roslovic si pripísal asistenciu pri víťaznom góle Američanov a pravidelne ohrozoval Tomekovu bránku.