NYR Kreider 3-4

Ako deň a noc. Dvaja hlavní rivali sa nachádzajú v úplne odlišnej situácii.

New York Rangers porazili New Jersey Devils aj štvrtýkrát v sezóne, tentoraz 4:3 v domácej Madison Square Garden. Tím z Manhattanu vyhral šesť z posledných siedmich zápasov a poistil si vedenie vo Východnej konferencii.

Súper je na tom oveľa horšie. Prehral tretíkrát v rade a boj o play off sa zdá byť stratený. Devils delí od postupového miesta šesť bodov a do konca základnej časti im ostáva odohrať už len šesť duelov.

"Prehrávali sme 2:3 a pred treťou tretinou sme na tom boli zle, ale páčilo sa mi, ako sme odpovedali," uviedol Peter Laviolette, tréner Rangers.

Tretíkrát v histórii sa im stalo, že porazili protivníka vo všetkých vzájomných bitkách v základnej časti. Predtým to bolo v sezónach 1993-94 a 2014-15. Je to aj odveta za minulý ročník, keď Devils vyradili Rangers v prvom kole v siedmich zápasoch.

Táto sezóna je však úplne iný príbeh.

Rangers sa darí a Devils sa trápia. Na začiatku marca prepustili skúseného trénera Lindyho Ruffa a tím odvtedy vedie Travis Green. Žiadny posun sa však nekonal, mužstvo z Newarku sa stále drží na spodku Metropolitnej divízie.

Konkurent si už naopak s predstihom zaistil účasť v boji o Stanley Cup a zaznamenal výhru č. 51. Rozhodol o nej útočník Chris Kreider, ktorý sa presadil v presilovke päť minút pred koncom. Uťal tak nádeje Devils na predĺženie a možnosť vybojovať aspoň bod.

"Ale aj tak to bola z našej strany dobrá snaha," reagoval tréner Green, ktorý upozornil, že hlavne bekovia, ktorí bránili oslabenia, boli preťažení, ale odviedli dobrú prácu a súper sa v početnej výhode presadil len raz.

Už po úvodnom vhadzovaní sa odohrala hromadná bitka, v dôsledku ktorej dostalo všetkých desať hráčov päťminútové tresty, osem z nich dokonca do konca zápasu. Na oboch stranách tak ostalo len štrnásť hráčov v poli.

"Hráči dnes držali spolu. Chlapci v tretej tretine tvrdo bojovali za tých, ktorí bojovali na začiatku zápasu. Takže to pre nás bol pozitívny večer," povedal tréner domácich Laviolette.

"Navzájom sme si kryli chrbát, takže všetci odviedli dobrú prácu. Postavili sme sa jeden za druhého," doplnil ho kľúčový obranca Adam Fox, ktorý si pripísal dve asistencie a na ľade strávil takmer tridsať minút. Ako následok trestov pre spoluhráčov. Slovenský obranca Šimon Nemec za Devils odohral čas 26:23, najviac od vstupu do NHL.

Aj tento moment z úvodu zápasu ilustroval rivalitu, ktorá vládne medzi oboma mužstvami.

Rangers prestrieľali súpera v pomere 41:20. Strelecky sa presadil aj Artemij Panarin, ktorý bodoval sedemkrát v rade a počas tejto série získal 16 bodov (7+9). Celkovo má už na konte 110 bodov (45+65) v 76 zápasoch a v bodovaní NHL mu patrí štvrté miesto. Za ním je český kanonier David Pastrňák, hviezda Boston Bruins, ktorý získal 104 bodov.

Panarin nekompromisne otvoril skóre

Devils nezachránil ani skvelý brankár Kaapo Kähkönen, ktorý pochytal 37 striel. Gól si pripísal aj Ondřej Palát, ktorý po strele z prvého dotyku v úvode druhej tretiny znížil na 1:2.

Stredné dejstvo Devils vyšlo úžasne, otočili z 0:2 na 3:2, ale nakoniec to bol márny boj. Partiu ovládli Rangers.

"V tretej časti sme mali trochu smolu. Boli sme v útočnom pásme a už to vyzeralo, že môžeme dať gól, ale zlomili sme hokejku a súper potom skóroval v presilovke," ľutoval tréner Green.

"Mám pocit, že sme sa v druhej tretine nechali uspať, nehrali sme tak, ako sme chceli," uznal domáci útočník Kreider. "Ale potom sme našťastie boli schopní naskočiť späť."

Súper naopak od začiatku sezóny márne čaká na to, aby sa dostal do víťaznej kondície. Na rozdiel od precízne zohratých Rangers.