Haula dorazil do bránky vlastnú strelu

Carolina Hurricanes v piatok porazili New York Islanders 5:2 a dosiahli nový klubový rekord - päťkrát v úvode sezóny doteraz v minulosti nezvíťazili ani ako Hartford Whalers. Z bránky tímu pomohol český gólman Petr Mrázek.
V ďalších dvoch dueloch Anaheim Ducks zdolali Columbus Blue Jackets a Buffalo Sabres porazili Florida Panthers až po nájazdoch.

Rekordný triumf Hurricanes
Hurricanes v novej sezóne stále nezažili porážku. Tréner Hurricanes Rod Brind'Amour opäť po jednom zápase vystriedal brankárov, takže namiesto Jamesa Reimera dostal priestor Mrázek a prispel tak k novému klubovému rekordu.
Nerodil sa ľahko. Na rýchly gól, ktorý dal Teuvo Teravainen už vo štvrtej minúte, onedlho odpovedal v presilovke Brock Nelson. A hoci Brett Pesce ešte do prihrávky vrátil domácim vedenie, v úvode druhej tretiny udrel opäť v početnej výhode Johnny Boychuk.
Hurricanes utiekli svojmu súperovi až v poslednej päťminútovke druhého dejstva. Najprv využil priestor Erik Haula a úspešnou dorážkou vrátil svoj tím do vedenia. Na Haulov víťazný gól prihral Martin Nečas. V čase 39:01 zvýšil Dougie Hamilton a Andrei Svechnikov potom v závere uzavrel stav gólom do prázdnej bránky.
Mrázek si v bránke Hurricanes pripísal 17 úspešných zákrokov. Hosťom nijako nepomohlo, že Thomas Greiss ich na druhej strane mal dokonca 35.
Brind'Amour rekordný zápis nepreceňoval. "Tých 5-0-0 je dosť irelevantné," konštatoval kouč Hurricanes. "Snažíme sa uspieť a vyhrať každý deň, to je mentalita týchto chlapcov. Ale potrebujeme v tom pokračovať aj naďalej. To tu ponúkame a zatiaľ sa to vypláca."
Len 19 striel Islanders, ktorí sa museli zaobísť bez zraneného obrancu Nicka Leddyho a útočníka Caseyho Cizikasa, bolo najmenej v sezóne.
"Ich rýchlosť robí problémy každému," pripustil tréner hostí Barry Trotz. "Ich obrana sa zlepšuje a stále tlačí. Keďže vytvárajú tento tlak a majú takéto štyri lajny, musíme hrať jednoducho a rýchlo."
Ducks štvrtýkrát v sezóne uspeli
Anaheim sa po tesnej porážke 1:2 v Pittsburghu vrátili na víťaznú vlnu a tentoraz to boli oni, kto získal vďaka rovnakému výsledku v Nationwide Arene body.
Výhra v Columbuse bola pre Anaheim štvrtá z piatich vystúpení od štartu sezóny.
Všetky tri góly zápasu sa zmestili do troch minút a 17 sekúnd druhej tretiny. Ducks absolvovali tretí zápas vonku za štyri dni, na konci 33. minúty ich poslal do vedenia vo vlastnom oslabení Jakob Silfverberg.

Fowler skóroval po prihrávke Kašeho

"Vždy hovoríme o tom, aké dôležité môžu byť tie dva body na konci marca alebo na začiatku apríla," uviedol Silfverberg. "Sú rovnako dôležité, ako budú potom. Dva body sú dva body. Takže sú pre nás samozrejme veľmi cenné."
Už po 117 sekundách po góle Silfverberga padol rozhodujúci gól zápasu. Ondřej Kaše ťahal prečíslenie Anaheimu, na kruhu prenechal puk Camovi Fowlerovi a ten následne premenil strelu zápästím.
Pierre-Luc Dubois síce rýchlo znížil, ale bol to aj jediný pokus domácich, ktorý Ryan Miller vo svojom prvom štarte v sezóne pustil za svoj chrbát. Okrem toho predviedol 26 úspešných zákrokov.
Blue Jackets pribudli ďalšie starosti, pretože na prahu novej sezóny vyhrali len jeden zo štyroch zápasov. "Mali sme šance skórovať, ale neuspeli sme v nich," podotkol kouč John Tortorella. "Myslím si, že v mnohých situáciách sme dnes neboli dostatočne dôslední a hrali sme pomaly."
Kapitán víťazov Ryan Getzlaf odohral za Anaheim 989. zápas, vďaka čomu sa odpútal od svojho bývalého spoluhráča z lajny Coreyho Perryho, ktorý odišiel do Dallasu. Getzlaf je tak po novom jediným rekordérom Ducks.
Ďalšie body pre Buffalo
Brankár Linus Ullmark bol hlavným strojcom ďalšieho úspechu Sabres, ktorí zatiaľ vybojovali výborných deväť bodov z desiatich možných a vo Východnej konferencii sú len o jeden bod za Carolinou.
Dvadsaťšesťročný Švéd si s proti Floride pripísal 41 zákrokov a pomohol k výhre 3:2. Po nájazdoch bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Víťazný gól strelil Jack Eichel.
Za domácich skórovali Johan Larsson a Marco Scandella. Kyle Okposo a Zemgus Girgensons si pripísali dve prihrávky. Sabres bodovali v piatich dueloch od štartu sezóny prvýkrát od ročníka 2009-10, keď mali rovnakú bilanciu štyri výhry a jednu porážku po predĺžení.

Hosťujúcich Panthers mohli byť radi aspoň za vybojovaný bod, aj keď bol ešte len tretí v štyroch zápasoch. Do novej sezóny určite túžili vykročiť lepšie. V zápase totiž prehrávali už 0:2 a potom, ako znížil Evgenii Dadonov, Mike Hoffman v čase 59:49 vyrovnal svojím druhým gólom v ročníku.
"Ale my sa nikdy nedáme rozhodiť," uistil Ullmark. "Ostali sme na striedačke úplne pokojní. Nikto nebol sklamaný alebo niečo podobné. Len sme sa zmierili s tým, čo sa stalo, ale vrátili sme sa tam s cieľom, aby boli dva body naše."
"Myslím si, že sme mali dobrú tretiu tretinu, rovnako ako prvú," pripomenul tréner porazených Joel Quenneville. "V druhej mal súper puk častejšie ako my, ale inak si myslím, že to bol dobrý bojovný výkon."