sloval2

Dvojica slovenských útočníkov vo farbách Chicago Blackhawks má za sebou ďalší úspešný večer. Richard Pánik aj Marián Hossa zaznamenali v súboji s Arizona Coyotes po jednej asistencii a podieľali sa na výhre svojho tímu v pomere 6:3.

Vo vzájomnom dueli sa proti sebe postavili Peter Budaj a Zdeno Chára, Kings doma podľahli Bruins 4:1. Spokojný tak mohol byť len bostonský kapitán, hoci sa bodovo nepresadil. Budaj porážke nezabránil 21 úspešnými zákrokmi a pustil za svoj chrbát dva puky. Posledné dva góly hostí padli do prázdnej bránky. Bruins tak oslávili prvé víťazstvo na ľade Kings od marca 2012.
Chicago Blackhawks - Arizona Coyotes 6:3
Vydarený návrat do zostavy Chicaga si užil český obranca Michal Rozsíval, ktorý strelil víťazný gól zápasu. Na ľad sa dostal po dlhom pobyte na tribúne vďaka tomu, že tréner Joel Quenneville sa rozhodol hrať na sedem obrancov, z ktorých potom v prvej tretine z nešpecifikovaných dôvodov odstúpil Niklas Hjalmarsson. Skúsený český zadák, ktorý s Blackhawks získal dvakrát Stanley Cup v rokoch 2013 a 2015, sa za dôveru odvďačil v 23. minúte.
Po rýchlom protiútoku Blackhawks si Rozsíval nakorčuľoval na spätnú prihrávku Nicka Schmaltza od ľavého mantinelu, mal medzi kruhmi čas presne zamieriť a gólman Mike Smith nemal na jeho parádnu strelu zápästím šancu dosiahnuť. Pre Rozsívala to bol prvý gól a druhý bod z celkových 15 vystúpení v tejto sezóne.
Odpovedal gól Radima Vrbatu, ktorý 81 sekúnd pred koncom prvej tretiny vyrovnal na 3:3. Tretí najproduktívnejší český hráč tejto sezóny NHL po kombinácii Coyotes zakončil po ideálnej krížnej prihrávke Martina Hanzala do odkrytej bránky. Vylepšil tak svoju bilanciu na 13 gólov a 42 bodov z 59 zápasov.
Hlavným hrdinom stretnutia bol Patrick Kane, ktorý sa pod výhru Blackhawks podpísal hetrikom. Najskôr v 17. minúte strelou z ľavého kruhu zvýšil na 3:1, potom v druhej tretine upravil na 5:3 gólom medzi Smithove betóny a v polovici tretej tretiny dovŕšil výsledok ďalšou vydarenou strelou zápästím.
Po jednej asistencii si v drese víťazov pripísali slovenskí útočníci Richard Pánik a Marián Hossa. Pánik bol pri úvodnom góle, ktorý strelil v 37. sekunde stretnutia Schmaltz. Po Hossovej prihrávke v 11. minúte Ryan Hartman odpovedal na vyrovnávací gól Jakoba Chychruna.

Los Angeles Kings - Boston Bruins 1:4
Dvadsaťročný kanonier David Pastrňák trafil po troch zápasoch a pripísal si svoj 26. gól v sezóne. V 25. minúte v presilovej hre dostal Bruins do vedenia 2:1. Ryan Spooner ho od pravého mantinelu našiel za ľavým kruhom a Pastrňák strelou z prvej, pri ktorej zlomil hokejku, prepálil slovenského gólmana Petra Budaja.
Pastrňák si tak vylepšil bilanciu na 49 bodov z 54 zápasov a posunul sa na pozíciu najproduktívnejšieho Čecha v ročníku. Prekonal Jakuba Voráčka z celku Philadelphia Flyers, ktorý má na konte z 60 zápasov rovnako 49 bodov za 15 gólov a 34 prihrávok.
Boston poistil v závere výsledok dvoma gólmi pri power play do prázdnej bránky. Najskôr ju trafil Dominic Moore a potom osem sekúnd pred koncom z vlastného obranného pásma David Krejčí, ktorý dal svoj 15. gól v sezóne. Bruins vyhrali piaty z posledných šiestich zápasov. Budaj nezabránil prehre Kings 21 úspešnými zákrokmi.

Montreal Canadiens - New York Islanders 0:3
Islanders pokazili jubilejný 1000. zápas v NHL koučovi Claudeovi Julienovi, ktorý prevzal Canadiens 14. februára po odvolanom Michelovi Therrienovi. V treťom vystúpení po návrate na lavičku Montrealu po 11 rokoch si päťdesiatšesťročný bývalý tréner aj New Jersey Devils a Bostonu pripísal druhú porážku.
Brankár Thomas Greiss zaznamenal v drese víťazov vďaka 24 úspešným zákrokom tretie čisté konto v sezóne. Montreal ho síce dvakrát v tretej tretine za stavu 2:0 prekonal, ale ani v jednom prípade gól neplatil. V 47. minúte videozáznam ukázal, že Tomáš Plekanec tečoval puk vysokou hokejkou. O 56 sekúnd neskôr dostal puk za Greissov chrbát Artturi Lehkonen rukou.
Montreal tak neskóroval štvrtýkrát z posledných ôsmich zápasov a vyhral len dva z desiatich duelov. Islanders zvíťazili v prvých dvoch stretnutiach z celkovo deväťzápasovej šnúry vonkajších vystúpení. O ich góly sa postarali Anthony Beauvillier, Anders Lee a John Tavares.

Tampa Bay Lightning - Calgary Flames 2:3
Michael Frolík asistoval pri góle Flames na 3:1, ktorý v čase 57:02 strelil v presilovej hre Dougie Hamilton. Český útočník zaviezol puk do útočného pásma, kde ho prenechal Mikaelovi Backlundovi, po ktorého prihrávke Hamilton prestrelil z ľavého kruhu Andreia Vasilevskiyho.
Tampa Bay síce viedla od siedmej minúty po góle Vladislava Namestnikova, ale v druhom dejstve otočili stav trefami v priebehu 81 sekúnd Backlund a Sean Monahan, pre ktorého to bol v 298. zápase v NHL jubilejný 100. gól. Podarilo sa mu to ako najmladšiemu hráčovi v histórii Flames (vo veku 22 rokov a 134 dní).
Po Hamintonovej poistke Calgary siedmu výhru z posledných desiatich zápasov udržalo, napriek tomu že 73 sekúnd pred koncom ešte v početnej výhode znížil Nikita Kucherov.

Nashville Predators - Colorado Avalanche 4:2
Čistým hetrikom zariadil obrat Predators z 1:2 útočník Filip Forsberg a tri gólmi zaznamenal v druhom zápase za sebou. Dvadsaťdvaročný Švéd rovnako zažiaril aj v utorkovom dueli pri domácej porážke s Calgary 5:6 po predĺžení.
Hetriky v dvoch za sebou idúcich zápasoch pred Forsbergem naposledy zaznamenal 5. a 7. januára 2010 forvard Alexandre Burrows v drese Vancouver Canucks. Pre Forsberga, ktorý má na konte 242 zápasov v NHL, to bol štvrtý hetrik v kariére.
Forsberg sa proti Avalanche prvýkrát presadil v 26. minúte, keď po zásahu gólmana Jeremyho Smitha nedokázal odvrátiť puk Blake Comeau a hrdina večera z pravej strany z uhla vyrovnal na 2:2. V polovici druhého dejstva po vyhranom vhadzovaní Ryana Johansena uspel so strelou na Smithovu lapačku a 37 sekúnd pred koncom pri power play Colorada z vlastného obranného pásma trafil prázdnu bránku.

Toronto Maple Leafs - New York Rangers 1:2 po nájazdoch
Brankár Henrik Lundqvist prispel k víťazstvu Rangers 32 úspešnými zákrokmi a v rozstreli sa oň svojimi gólmi postarali Mats Zuccarello a Mika Zibanejad. Za Toronto sa proti Lunqvistovi presadil len Auston Matthews.
Maple Leafs dlho držal gólman Frederik Andersen, ktorý si pripísal 37 zákrokov. Od polovice úvodného dejstva viedli po góle Connora Browna, ale v 51. minúte Rangers vyrovnali vďaka ich 32. strele na bránku v zápase z hokejky J.T. Millera.
Momenty večera:
1. Rozsívalov parádny návrat
Obranca Michal Rozsíval sa dočkal prvého zápasu od 15. januára a odvďačil sa trénerovi Joelovi Quennevilleovi víťazným gólom. V čase 22:56 dostal Chicago do vedenia 4:3 a Blackhawks nakoniec porazili Arizonu 6:3.
2. Kanonier Forsberg
Švédsky útočník Filip Forsberg sa zaskvel druhým hetrikom v priebehu dvoch zápasov. Kým v utorok jeho tri góly nezabránili porážke Nashvillu 5:6 po predĺžení s Calgary, proti Coloradu rozhodol o víťazstve 4:2.
3. Julien si 1000. zápas neužil
Tréner Claude Julien musel vo svojom jubilejnom zápase prehryznúť porážku Montrealu s New York Islanders 0:3. Pre Juliena to bol tretí zápas na lavičke Canadiens potom, ako nahradil odvolaného Michela Therriena, a oslávil zatiaľ len jednu výhru.

Hviezdy večera:
1. Patrick Kane (CHI): 3 góly, 2 plusové body, 5 striel
2. Filip Forsberg (NSH): 3 góly, 2 plusové body, 5 striel
3. David Pastrňák (BOS): 1 bod, 1 gól, 4 strely
Na čo sa tešiť:
Na programe sú štyri zápasy. Florida Panthers s Jaromírom Jágrom sa pokúsi zaútočiť na šiestu výhru z posledných siedmich zápasov proti Calgary Flames. Líder súťaže Washington Capitals privíta Edmonton Oilers.