kemps

Český obranca Chicago Blackhawks Michal Kempný konečne oslávil prvý gól zámorskej kariéry. Stalo sa tak na ľade Carolina Hurricanes, kde v 7. minúte prvej tretiny otvoril skóre a pripísal si aj asistenciu pri druhom góle hostí. Výhru 3:2 ale oslavovali domáci.

Carolina Hurricanes - Chicago Blackhawks 3:2
Konečne, vydýchol si dvadsaťšesťročný bek, ktorý do zámoria prišiel s vizitkou slušného strelca od modrej. Dočkal sa až v 25. zápase v NHL. Puk mu ideálne predložil kapitán Jonathan Toews a Kempný od ľavého kruhu prepálil Cama Warda.
"Tá akcia sa mi veľmi páčila," chválil Kempného kouč Joel Quenneville. "Bohužiaľ sme potom okolo našej bránky začali hrať trochu laxne."
Carolina ale ukázala, že v PNC Arene ukrytej uprostred lesov momentálne nehodlá rozdávať. Bodovala totiž v jedenástom domácom zápase za sebou, desiatykrát naplno. Za minulých sedem stretnutí majú Hurricanes bilanciu 5-1-1 a proti Blackhawks vyhrali tretí duel v rade.
"Spomínam na rok 2006, kedy sme vyhrali Stanley Cup, ale to už je dávno. Radi by sme niečo dokázali tu a teraz," povedal brankár Ward, ktorý mal celkovo 27 zásahov.
Richard Pánik odohral za Chicago viac ako 16 minút, Marián Hossa zo zdravotných dôvodov absentuje od 20. decembra. Nasledujúcim zápasom Blackhawks už bude pondelkové Bridgestone NHL Winter Classic na Busch Stadium proti St. Louis Blues.

St. Louis Blues - Nashville Predators 0:4
Premiérovú nulu v NHL vychytal v piatok fínsky gólman Nashville Predators Juuse Saros. Proti strelcom St. Louis Blues na ňu v Scottrade Center potreboval 25 úspešných zákrokov.
Hostia rozhodli v druhej tretine, kedy postupne trafili Yannick Weber, Filip Forsberg a Viktor Arvidsson, Predators tak ukončili trojzápasovú sériu porážok.
Konečné skóre na 4:0 pre hostí potom stanovil Colin Wilson a Saros sa ešte stihol vyznamenať pri úniku Kylea Brodziaka.
Domáci gólman Jake Allen predviedol len 11 zákrokov a v tretej tretine ho nahradil Carter Hutton.

San Jose Sharks - Philadelphia Flyers 2:0
Obávaná ofenzíva Philadelphia Flyers sa v piatok rozbila o konsolidovanú obranu San Jose Sharks a spoľahlivého gólmana Aarona Della, ktorý 21 zákrokmi vychytal svoju prvú nulu v NHL.
Domáci vyslali 34 striel a išli do vedenia zásluhou desiateho gólu veterána Patricka Marleaua, ktorý asistoval aj na druhý gól Justina Brauna.
Za hostí sa nepresadil ani Jakub Voráček, ani najusilovnejší strelec Sean Couturier, ktorý vypálil štyrikrát. Dell má z piatich štartov, kedy nahradil Martina Jonesa bilanciu 4-1-0.

Vancouver Canucks - Anaheim Ducks 3:2 po predĺžení
V 21. minúte prehrávali Vancouver Canucks už o dva góly, ale proti Anaheim Ducks predviedli obrat na 3:2, ktorý v predĺžení zavŕšil Henrik Sedin.
V tabuľke Pacifickej divízie sú však Canucks naďalej predposlední a pod čiarou oddeľujúcou tímy pre play off, pokým Ducks patrí postupová tretia priečka.
Momenty večera:
1. Aktéri Winter Classic prehrali
Možno už boli myšlienkami pri pondelku, kedy sa stretnú pod šírym nebom na Busch Stadium. Generálka na zápas Winter Classic ale nevyšla ani Chicagu, ani St. Louis.
2. Premiérové nuly
Prvé čisté kontá v NHL vychytali dvadsaťjedenročný Fín Juuse Saros z Nashvillu i o šesť rokov starší Aaron Dell zo San Jose.
3. Veteránom Ducks zmena prospela
V Anaheime boli nerozlučnou dvojicou, ale ich poslední výkony vôbec nepôsobili presvedčivo a tak ich kouč Randy Carlyle od sebe odtrhol. Proti Vancouveru to prinieslo ovocie: Ryan Getzlaf si v oslabení pripísal piaty gól sezóny, Corey Perry asistoval pri druhom zásahu hostí.
Hviezdy večera:
1. Juuse Saros (NSH): 25 zákrokov, prvé čisté konto v kariére
2. Aaron Dell (SJS): 21 zákrokov, prvá nula v kariére
3. Michal Kempný (CHI): 1 gól, 1 asistencia, 2 strely, 16:57 na ľade
Na čo sa tešiť:
Silvestrovské menu je bohaté, hrá sa hneď jedenásť zápasov. Tým najsledovanejším asi bude duel tímov, ktoré držia víťaznú sériu. Columbus Blue Jackets, ktorí vyhrali štrnásťkrát za sebou, sa predstavia na ľade Minnesota Wild, ktorí sa pýšia dvanástimi výhrami v rade. Montrealský gólman Carey Price bude pre zmenu čeliť Sidneymu Crosbymu v Pittsburghu.