TOR Matthews

Každý deň počas play off vám prinášame rubriku Hity dňa, ktorá zahŕňa päť zaujímavostí pred aktuálnymi zápasmi. Pozrite si s nami tie najnovšie pred ďalším hracím dňom vyraďovacej časti.

-------

Matthewsov štart je znova neistý

V piatok Auston Matthews znova trénoval samostatne, ale stav hviezdneho útočníka Toronto Maple Leafs pred siedmym zápasom prvého kola Východnej konferencie na ľade Boston Bruins (nedeľa 02:00 SELČ, Nova Sport 1, NHL.tv) je stále neistý.

"Áno, nastal pokrok, Auston bol na ľade, ale žiadne rozhodnutie o jeho štarte v siedmom zápase zatiaľ nepadlo," povedal tréner  Maple Leafs Sheldon Keefe.

Americký center, ktorý v základnej časti so 69 gólmi v 81 zápasoch ovládol streleckú tabuľku, už nehral v zápasoch číslo päť a šesť, v ktorých Maple Leafs vyrovnali stav série na 3:3.

Matthews premeneným brejkom rozhodol zápas

"Sme v pozícii, že keď vyhráme, tak sme nažive a keď nie, tak sme mŕtvi. Tak to však bolo aj v posledných dvoch zápasoch a myslím si, že sme za týchto okolností podali dobrý výkon," myslí si obranca Toronta Morgan Rielly.

Matthews bol na ľade na rannom rozkorčuľovaní pred piatym zápasom asi štyri minúty a v stredu sa sám pripravoval na ľade v tréningovom centre. Pred šiestym zápasom tiež vyrazil na ľad, ale odišiel ešte pred začiatkom dopoludňajšieho tréningu.

V play off Matthews zaznamenal tri body (1+2) v štyroch zápasoch, nedohral už štvrtý zápas, keď mu v pokračovaní zabránili lekári. Zatiaľ nie je jasné, či sa je problém choroba, zranenie alebo oboje.

Tréner chce viac od Pastrňáka aj od jadra Bruins

Po šiestom zápase, ktorý Bruins prehrali (1:2 po predĺžení), sa ich tréner Jim Montgomery adresne oprel do Davida Pastrňáka.

Zostrih: Toronto - Boston 2:1

"V tejto fáze sezóny potrebujeme od najlepších hráčov ich najlepšie výkony. 'Pasta' sa musí zlepšiť," apeloval na najproduktívnejšieho hráča Bostonu v základnej časti, ktorý má v šiestich zápasoch play off bilanciu 2+2.

Montgomery verí, že odkaz pred siedmym zápasom správne pochopí aj jadro Bruins, od ktorého členov chce v noci na nedeľu vidieť top výkony, ktoré nasmerujú zvyšok tímu.

"Voľa, práca, súťaživosť a srdce. To v siedmych zápasoch rozhoduje," nabáda Montgomery.

"Ale nie, necítime sa deprimovaní," povedal bostonský útočník Charlie Coyle. "Keby ste sa kohokoľvek z nás spýtali, či chce hrať siedmy zápas v prvom kole, tak by sme po takej príležitosti skočili. Skrátka musíme viac chcieť," dodal Coyle o snahe Bostonu presadiť sa proti nečakanej opore Toronta Josephovi Wollovi a omladenému tímu Maple Leafs.

"Sme napumpovaní, nadšení a využijeme túto príležitosť. Potrebujeme sa však viac dostávať pred bránku. Spýtajte sa akéhokoľvek brankára, nikto nemá rád premávku," sľúbil Wollovi očistec.

Brankár Toronta, ktorý nahradil jednotku Iľju Samsonova, má za 140 minút pobytu medzi tyčami v sérii úspešnosť zákrokov 96,4 percenta a gólový priemer 0,86. Ale ani Bruins nedajú dopustiť na Jeremyho Swaymana (94,7; 1,60).

"Potrebujeme, aby všetci boli viac ako Jeremy. On vždy ostáva v prítomnosti a vychutnáva si, že je rozdielový hráč," hovorí tréner Bostonu. "To potrebujeme od čo najväčšej skupiny našich hráčov."

Na čele s Pastrňákom.

Spoločná história hrá pre Boston

Od roku 2013 všetky štyri série medzi Maple Leafs a Bruins dospeli do siedmeho zápasu a v predchádzajúcich troch sa radoval Boston, ktorý má znova výhodu domáceho ľadu v TD Garden.

Pred jedenástimi rokmi sa radoval po bláznivom obrate z 1:4 na 5:4 po predĺžení. V roku 2018 Bruins vyhrali siedmy zápas 7:4 aj vďaka Pastrňákovi (1+1), o rok neskôr 5:1.

Ale je tu ešte jedna štatistika, ktorá v Bostone vyvoláva trpké spomienky na minulý rok, keď v úvodnom kole s Florida Panthers favorit skolaboval, aj keď viedol už 3:1 na zápasy.

Boston má totiž pod Montgomerym v domácich zápasoch play off chabú bilanciu 2-5 a posledné tri sedemzápasové série nevyhral (finále 2019 so St. Louis Blues, 1. kolo 2022 s Carolina Hurricanes a minulý rok s Panthers).