Sweden

Kanadskú túžbu po zlatom hetriku z majstrovstiev sveta IIHF zastavili nájazdy a v nich neprekonateľný velikán Henrik Lundqvist. Brankár New York Rangers vychytal všetkých štyroch strelcov a postaral sa tak o to, že novým majstrom sveta sa stalo Švédsko.
V penaltovom rozstrele finálového duelu o tom rozhodli aj dvaja úspešní strelci Nicklas Backstrom a Oliver Ekman-Larsson.

Historicky najdlhšie finále na svetových šampionátoch sa skončilo po troch tretinách a dvadsaťminútovom predĺžení nerozhodne 1:1. Skóre otvoril vo vlastnom oslabení len 21 sekúnd pred druhou prestávkou švédsky obranca Victor Hedman, za Kanadu vyrovnal v čase 41:58 v presilovke Ryan O'Reilly.
V strhujúcom závere už kraľovali obaja gólmani, takže skóre sa nezmenilo. Calvin Pickard pochytal celkovo 40 striel, Lundqvist ešte o dve viac a k tomu potom zlikvidoval nájazdy Nathana MacKinnona, Braydena Pointa, O'Reillyho aj Mitcha Marnera. Na švédskej strane sa nepresadili William Nylander ani Gabriel Landeskog, ale Backstromov gól bol víťazný a poistku pridal obranca Ekman-Larsson.
Kanada tak nedorovnala Rusko (vrátane ZSSR) v rekordnom počte 27 titulov a zostala o jeden za ním. Švédi získali svoje desiate zlato z majstrovstiev sveta a pritiahli sa tak na dva triumfy od Česka (vrátane Československa). Vyhrali prvýkrát od roku 2013, keď oslavovali na domácom ľade. A prvýkrát zo štyroch pokusov porazili vo finále Kanadu - v rokoch 1997, 2003 a 2004 proti nej neuspeli (v posledných dvoch prípadoch pri tom bol dvakrát strieborný gólman Lundqvist).
Jeho brat Joel Lundqvist, kapitán tímu, získal svoje tretie zlato z MS ako jediný Švéd po legendárnom Svenovi 'Tumbovi' Johanssonovi.
"Je to naozaj veľké. Pre Švédsko aj pre nás. Splnil sa mi sen. Veľmi sa teším domov, oslavy budú fantastické," citovali stránky IIHF.com obrancu Jonasa Brodina z Minnesota Wild.
"Pre mňa je to prvý veľký triumf so švédskou reprezentáciou," povedal podľa tohto webu útočník Marcus Kruger, ktorý s Chicago Blackhawks vyhral v rokoch 2013 a 2015 dva Stanley Cupy. "Viem, ako veľmi je to dôležité pre všetkých chlapcov v tíme aj pre celý švédsky hokej. Teším sa domov, kam privezieme medaily a podelíme sa o tú radosť s fanúšikmi."
Kanadský tím bol s výnimkou neskôr dopísaného beka Chrisa Leeho zložený výhradne z hráčov NHL, Švédi ich mali 19. A podľa toho vyzeral aj zápas. Hral sa takticky dokonalý hokej s obrovským nasadením, rýchlym korčuľovaním a množstvom osobných súbojov i prejazdov hore-dole. Brankári však boli až na gólové výnimky veľmi istí a dorážky pozornej obrany veľmi nedovoľovali.
"Henrik chytal fantasticky. Vieme, čo dokázal v minulosti. Je to rodený víťaz a dnes to znovu ukázal. Chlapec, ktorý rastie s veľkými zápasmi. Pozrite sa na jeho bilanciu siedmych zápasov (v play off NHL) aj tých v národnom tíme," chválil Kruger olympijského víťaza z roku 2006.
"Mali sme šance, mohli sme to ukončiť v predĺžení, ale dopadlo to inak," ľutoval podľa IIHF.com kanadský útočník Travis Konecny. "Náš gólman robil nemožné veci, chytal parádne. Predĺženie bolo o nervy. Je ťažké to prehryznúť, ale myslím, že sme podali vynikajúci výkon. Veľmi to bolí, keď si uvedomíme, ako blízko lietal puk od ich bránky a ako blízko sme boli od víťazstva my."
V súboji o bronz porazilo Rusko tím Fínska 5:3 a získalo tak štvrtú medailu z posledných štyroch MS. Slovensko skončilo 14., jednu pozíciu nad zostupovou priečkou.
Za najužitočnejšieho hráča turnaja bol vyhlásený švédsky útočník Nylander, najlepším gólmanom sa stal Rus Andrei Vasilevskiy, obrancom Nemec Dennis Seidenberg a útočníkom Artemi Panarin. Aj do All-Star tímu turnaja sa dostali len hráči z NHL.
Budúce majstrovstvá sveta IIHF organizuje v máji 2018 Dánsko. V roku 2019 sa bude šampionát konať na Slovensku.