jagr

Štyridsaťštyriročný český fenomén Jaromír Jágr sa vďaka 1136. asistencii v kariére posunul na piate miesto historickej tabuľky pred Paula Coffeyho, ale ďalší historický míľnik si veľmi neužil. Jeho Florida totiž prehrala doma s Winnipegom 1:4.

V akcii boli aj traja Slováci, Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo ale ostali sklamaní po prehre Detroitu 0:2 na ľade Anaheimu. Z výhry sa mohol tešiť len Marek Hrivík, ktorého Rangers zdolali Flyers 5:2. Domácim nepomohli ani dva góly českého kanoniera Jakuba Voráčka.
Florida Panthers - Winnipeg Jets 1:4
Jágr v 39. minúte v strednom pásme vysunul do úniku po pravom krídle Grega McKegga, ktorý z kruhu prestrelil na vyrážačku Connora Hellebuycka. Český útočník sa dostal na métu 1136 prihrávok v 1668. zápase NHL v kariére. Coffey nazbieral 1135 asistencií v 1409 dueloch. Na štvrtého Raya Bourquea teraz Jágr stráca 33 prihrávok.
Pre McKegga, ktorý bol nedávno povolaný z farmy zo Springfieldu z American Hockey League, to bol prvý gól v sezóne. Florida vďaka tejto akcii znížila na 1:2, ale piatu porážku z posledných šiestich duelov neodvrátila. McKegg sa ale prihlásil o miesto v zostave. "Makal, aby dostal ďalšiu šancu. Dal krásny gól, takže nabudúce bude určite hrať," povedal tréner Tom Rowe.
Winnipegu získali v druhej tretine dvojgólový náskok Shawn Matthias a osemnásťročný fínsky kanonier Patrik Laine. Pre dvojku minuloročného draftu to bol 21. gól v sezóne a na druhom mieste tabuľky strelcov stráca päť zásahov na Sidneyho Crosbyho z Pittsburgh Penguins.
"Som šťastný, že mi to tam padá. Teším sa, že moje góly pomáhajú tímu k víťazstvám, ako sa to podarilo dnes," vyhlásil Laine. Výhru Jets ešte v záverečnom dejstve spečatili Nikolaj Ehlers a Mark Scheifele.
Philadelphia Flyers - New York Rangers 2:5
Najproduktívnejší český hráč sezóny Voráček strelil dva góly v jednom zápase tretíkrát v sezóne, ale rovnako ako naposledy 29. októbra pri domácej prehre s Pittsburghom 4:5 to k bodovému zisku Flyers nepomohlo. Najskôr v 53. minúte v presilovej hre znížil na 1:3 a v 58. minúte tvrdou strelou za pravým kruhom skorigoval stav na 2:4.
Pre Flyers to bola siedma prehra z posledných ôsmich zápasov a po predchádzajúcej sérii desiatich výhier za sebou prežívajú nevydarené obdobie. "Vieme, že musíme nájsť cestu k tomu, aby sme začali vyhrávať, pretože nechceme znovu chýbať v play off," podotkol Voráček.
"Keď budeme venovať veľa energie na boj o play off vo februári, v marci a v apríli, bude nám potom chýbať. Tá séria desiatich zápasov sa nám vydarila, ale je to minulosť. Musíme sa sústrediť na duely, ktoré sú pred nami," dodal odchovanec z Kladna, ktorý má na konte zo 40 zápasov 37 bodov za 13 gólov a 24 asistencií.
Za Rangers si pripísal tri body za dva góly a jednu asistenciu Michael Grabner a dvakrát skóroval aj Kevin Hayes.
Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 2:0
Nováčik Ondřej Kaše prežil prvýkrát v NHL dvojbodový zápas. V 14. minúte po jeho prihrávke ešte gólmana Petra Mrázka neprekonal Antoine Vermette, ale Nick Ritchie už otvoril skóre. V čase 57:06 dvadsaťjedenročný odchovanec Kadane takisto z dorážky bekhendom poistil výsledok.
Kaše si vylepšil svoju bilanciu v 24. zápase v súťaži na deväť bodov za tri góly a šesť prihrávok a bol zvolený za tretiu hviezdu zápasu. Prekonali ho len brankár John Gibson a útočník Ritchie. Gibson vďaka 23 úspešným zákrokom vychytal druhýkrát v ročníku čisté konto a Ritchie dal víťazný gól.
Mrázek pochytal 22 striel Ducks, ale z posledných piatich štartov má na konte jedinú výhru a štyri porážky. Red Wings dohrávali kvôli zraneniam Brendana Smitha a Niklasa Kronwalla od druhej tretiny len so štyrmi obrancami.
Dallas Stars - Montreal Canadiens 3:4 po predl.
Zápas rozuzlil po 19 sekundách nadstavenia svojím druhým gólom v zápase kapitán Canadiens Max Pacioretty. Kanonier Montrealu sa stal hrdinom predĺženia rovnako ako v utorok na ľade Nashville Predators, kde rozhodol o víťazstve 2:1. Gólman Al Montoya prispel k víťazstvu 39 úspešnými zákrokmi.
Montreal najskôr v zápase viedol vďaka trefe Nathana Beaulieua, ale potom otočili stav v prospech Stars Tyler Seguin a v presilovke John Klingberg. Vďaka využitým početným výhodám strhli vedenie na stranu Montrealu Alexander Radulov s Paciorettym, ale predĺženie vynútil v 58. minúte Esa Lindell.
Vancouver Canucks - Arizona Coyotes 3:0
Prvým čistým kontom v sezóne pomohol k víťazstvu Canucks brankár Ryan Miller a pripísal si 22 zákrokov. V závere mu pri strele Radima Vrbatu pomohla aj tyč. Gólmi sa o piatu výhru Vancouveru za sebou postarali Sven Baertschi, Brandon Sutter a Bo Horvat. Coyotes prehrali ôsmykrát za sebou.
Calgary Flames - Colorado Avalanche 4:1
Útočník Mikael Backlund sa strelecky presadil v piatom stretnutí v rade a pod víťazstvo nad Avalanche sa podpísal víťazným gólom. V 38. minúte zvýšil na 2:0 a Colorado sa presadilo až 85 sekúnd pred koncom za stavu 0:4. Avalanche prehrali piaty raz za sebou a desiatykrát z posledných 11 duelov.
1. Jágr predstihol Coffeyho
Jaromír Jágr sa vďaka 1136. asistencii osamostatnil na piatom mieste historickej tabuľky nahrávačov a prekonal bývalého spoluhráča z Pittsburghu Paula Coffeyho. Radosť mu ale pokazila prehra, pretože Florida Winnipegu podľahla 1:4.
2. Pacioretty znovu rozhodol
Kapitán Max Pacioretty dva dni po sebe zaistil Montrealu výhru víťazným gólom v predĺžení. V utorok rozhodol v Nashville (2:1) a v stredu na ľade Dallasu (4:3).
3. Trápenie Arizony
Coyotes prehrali vo Vancouveri 0:3 a ôsmykrát za sebou nebodovali. Druhý najhorší tím súťaže sa naposledy radoval 15. decembra, kedy zvíťazil na ľade celku Toronto Maple Leafs 3:2 po samostatných nájazdoch.
1. Kevin Hayes (NYR): 2 góly, 3 plusové body, 3 strely
2. Nathan Beaulieu (MTL): 1 gól, 2 asistencie, 2 strely
3. John Gibson (ANA): 23 úspešných zákrokov, 2. nula v sezóne
Na čo sa tešiť:
Na programe je sedem zápasov. Columbus Blue Jackets sa na ľade celku Washington Capitals budú snažiť predĺžiť víťaznú sériu na 17 zápasov a vyrovnať rekord Pittsburgh Penguins zo sezóny 1992-93.