Hurricanes vyradili Islanders a sú vo finále Východu

Carolina sa prvýkrát od roku 2009 raduje z postupu do finále Východnej konferencie. Hurricanes v piatok doma v PNC Arene v Raleighu porazili New York Islanders rovnako ako pred dvoma dňami 5:2 a prvýkrát v histórii klubu ovládli sériu 4:0. Teraz sa môžu tešiť na súboj s úspešnejším zo série medzi Boston Bruins a Columbus Blue Jackets, ktorej stav je aktuálne 2:2 na zápasy.

Carolina postúpila vďaka šiestemu víťazstvu v rade a druhýkrát za sebou sa musela zaobísť bez zraneného českého brankára Petra Mrázka. Curtis McElhinney prispel k úspechu 26 zákrokmi a bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu.
Carolina Hurricanes - New York Islanders 5:2 (konečný stav série: 4:0)
Carolina útočí na druhý zisk Stanley Cupu v dejinách Hurricanes/Hartford Whalers po triumfe z roku 2006 a v 3. kole je štvrtýkrát (predtým v rokoch 2002, 2006 a 2009). Islanders v úvodnom kole zmietli Pittsburgh Penguins 4:0 na zápasy, ale proti Caroline naopak neuhrali ani jednu výhru.
"Vždy, keď sme sa v tejto sérii dostali na koňa, oni dokázali odpovedať. Mali sme nejaké šance, ale nedokázali sme ich využiť. V porovnaní s prvým kolom to bol taký kotrmelec. Súper odviedol skvelú prácu," uznal kouč Islanders Barry Trotz, ktorý minulý rok priviedol Washington Capitals k zisku Stanley Cupu.
Islanders sa dostali do vedenia v 3. minúte, keď Mathew Barzal v presilovej hre prekonal McElhinneyho z dorážky. Po 74 sekundách sa domáci rovnako v početnej výkone dočkali vyrovnania. Pokus Sebastiana Aha Robin Lehner ešte zlikvidoval, ale obranca Adam Pelech nešťastne zamietol puk do vlastnej bránky.
V druhom dejstve Carolina rozhodla o osude duelu tromi gólmi. Najskôr v 23. minúte otočil skóre Teuvo Teravainen, ktorý po ideálnej prihrávke Warrena Foegeleho z pravého kruhu zamieril do odkrytej bránky.

Teravainen premenil úžasnú prihrávku Foegeleho

Po 66 sekúnd po strele Bretta Pesceho doťukol puk za Lehnera Greg McKegg a strelil svoj premiérový gól v play off. Švédskeho brankára, ktorý inkasoval tri góly z 11 striel, nahradil Thomas Greiss. Ten kapituloval po necelých piatich minútach.
Justin Williams strelou z bekhendu premenil prihrávku Jordana Staala a pripísal si jubilejný 100. bod v bojoch o Stanley Cup. "Vleteli sme na nich (v druhej tretine) a našu snahu sme rýchlo vyjadrili aj gólmi. Nebolo žiadnym prekvapením, že McElhinney ako vždy predviedol skvelé zákroky, keď sme to potrebovali," pochvaľoval si Williams.
Tridsaťsedemročný kapitán Hurricanes v 151. dueli v play off vylepšil svoju bilanciu na 39 gólov a 61 asistencií. Je jediným hráčom v kádri Caroliny, ktorý bol pri triumfe v roku 2006. Stanley Cup získal aj v rokoch 2012 a 2014 s Los Angeles Kings.
V 56. minúte Andrei Svechnikov zvýšil už na 5:1 a Brock Nelson ešte 69 sekúnd pred koncom skorigoval výsledok. Lehner ani na piaty pokus v kariére nedokázal proti Caroline vychytať výhru. "Myslím si, že pred zápasom sme sa všetci cítili dobre. Lenže oni v druhej tretine začali lietať po ľade a to rozhodlo," vyhlásil Lehner.
[Kompletné pokrytie série New Yorku s Carolinou]
McElhinney priviedol do víťazného konca aj tretí duel potom, ako musel v 27. minúte nedeľného duelu zastúpiť Mrázka. Český gólman je stále mimo hry so zranením v dolnej časti tela. "Tušili sme, že to bude vyrovnaný zápas. Je skvelé, že sa nám navyše podarilo dať nejaké góly a na tretiu tretinu sme nastupovali s náskokom," podotkol McElhinney.
Williams pauzu pred ďalšími bojmi privítal. "Oddych bude veľmi dôležitý. V tejto časti sezóny to bude zbraň. My sme sa už nechceli vracať do New Yorku, to je jasné," dodal kapitán víťazov.