GettyImages-1133224138

Boston Bruins vďaka stredajšej výhre nad New York Rangers zvýšili svoj náskok na druhom mieste v Atlantickej divízii. A ruku k dielu priložili aj Slováci. Brankár Jaroslav Halák zastavil 20 striel súpera a kapitán Zdeno Chára si pripísal asistenciu. Hlavnou hviezdou večera sa stal český útočník David Pastrňák, ktorý nastrieľal hetrik a pripojil k nemu aj dve asistencie. Toronto s Martinom Marinčinom si z Phialdelphie odnieslo len bod, keď prehralo 4:5 po nájazdoch.

Boston zažil skvelý návrat domov
Boston sa radoval už z dvanástej domácej výhry v rade a upevnil si druhé miesto v Atlantickej divízii, kde má šesťbodový náskok pred tretím Torontom, pričom obidva tímy ešte čaká päť zápasov.
V bránke dostal dôveru Halák, ktorý si v domácej TD Garden poradil s 20 streleckými pokusmi Rangers a vychytal tretie víťazstvo v rade. Na úspechu sa podieľal aj Chára, ktorý v záverečnej tretine pripravil gól na 6:2 pre Charlieho McAvoya.
Duel si však ukradol pre seba strelec Pastrňák, ktorý predviedol päťbodové predstavenie. Český forvard zažil bodovo najvydarenejší zápas v základnej časti. Pri piatom zápase po návrate po zranení sa im totiž prvýkrát predstavil doma.
Dvadsaťdvaročný útočník si pripísal tretí hetrik v sezóne a celkovo štvrtý v dlhodobej časti súťaže. Ešte lepší zápas zažil v play off, keď pri minuloročnom víťazstve v druhom zápase 1. kola proti Torontu nazbieral dokonca šesť bodov.
"Na začiatku to bolo ťažké. Návrat na domáci ľad som si veľmi užil," žiaril Pastrňák spokojnosťou.
Bol pri prvých piatich góloch Bruins v zápase. V tretej minúte v presilovej hre po prihrávke Brada Marchanda z ľavého kruhu prestrelil Henrika Lundqvista a otvoril skóre. V polovici zápasu získal Bostonu vedenie 2:1, keď ho v prečíslení našiel jeho krajan David Krejčí.
V 44. minúte spolu s Krejčím asistovali pri góle na 3:1 Jakea DeBruska, ktorý po prihrávke jasnej prvej hviezdy večera zakončoval do prázdnej bránky. V čase 52:52 Pastrňák využil ďalšiu početnú výhodu presnou strelou z pozície za ľavým kruhom a za stavu 4:2 tak lietali na ľad čiapky. A o tri a pol minúty v presilovke piatich proti trom opäť vystrelil z parkety za ľavým kruhom a tentoraz puk usmernil do bránky Patrice Bergeron.
McAvoy potom ešte v závere po Chárovej prihrávke zvýšil na 6:2 a na dvoch bodoch pre Boston už nič nezmenil ani fakt, že Mika Zibanejad niekoľko sekúnd pred koncom prekonal Haláka v presilovke.

Pastrňákov tretí hetrik v sezóne

Flyers živia teoretickú nádej
Philadelphia zabrala po dvoch prehrách a po ešte len tretej výhre z posledných ôsmich zápasov teoreticky ešte stále ostáva v hre o play off. Z desiatej pozície vo východnej konferencii stráca s piatimi zápasmi do konca osem bodov na Montreal Canadiens, ktorí držia druhú divokú kartu.
Duel dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých rozhodol Sean Couturier. Ten sa navyše presadil aj v trojgólovej druhej tretine Flyers. Brankár Carter Hart si poradil s 38 šancami strelcov Toronta.
Jedným gólom Flyers prispel aj Radko Gudas, ktorý v polovici zápasu vyrovnal na 2:2, keď dokonale využil clonu pred Frederikom Andersenom.
Obranca Toronta Martin Marinčin skončil s jedným kladným bodom v bilancii plus/mínus a nepremenil tri strelecké pokusy.
Jakub Voráček odohral jubilejný 600. zápas za Philadelphiu, ale bodovo sa v ňom nepresadil.

Dallas zdolal Calgary
Dallas druhou výhrou v rade vonku vylepšil svoju pozíciu v boji o play off, hoci predtým vybojoval zo série piatich domácich zápasov len tri body. Rozhodujúci gól v Calgary strelil obranca Miro Heiskanen, ktorému asistoval Radek Faksa.
David Rittich nezabránil porážke Calgary 21 zákrokmi. Český gólman sa dostal do bránky prvýkrát od 19. marca a v ďalších troch dueloch dostal prednosť Mike Smith.
Ako prvý ho Alexander Radulov, ktorý v presilovej hre predviedol úžasné sólo cez celé klzisko a po blafáku do bekhendu zasunul puk medzi Rittichove betóny. 92 sekúnd pred koncom ešte skorigoval výsledok TJ Brodie.
Dallas zvýšil svoj náskok na pozícii s prvou divokou kartou v Západnej konferencii, pred deviatimi Arizona Coyotes má o päť bodov viac.
Dôležitý úspech Avalanche
Colorado vybojovalo víťazstvo nad Vegas 4:3 a v dostihoch o play of na Západe drží druhú divokú kartu, aktuálne s dvojbodovým náskokom pred Arizonou. Avalanche bodovali šiestykrát za sebou a piatykrát vyhrali. Tyson Barrie pomohol k ďalšiemu úspechu tromi bodmi za gól a dve asistencie a gólman Philipp Grubauer prispel 34 úspešnými zákrokmi.
Minuloročnému nováčikovi a finalistovi Stanley Cupu Vegas play off už neunikne, pretože má pred Coyotes deväťbodový náskok. Po tretej prehre v rade si však na definitívnu poistku ešte musí počkať.