Cehlarik_Prov_21317

Parádny vstup do NHL zažil slovenský útočník Peter Cehlárik - ale jeho eufória zatiaľ netrvala veľmi dlho.
V sobotu si dvadsaťjedenročný odchovanec Žiliny odkrútil premiéru v druhom útoku po boku českého dua David Krejčí, David Pastrňák a mohol si vychutnať výhru nad Vancouver Canucks 4:3. V nedeľu k víťazstvu 4:0 nad Montreal Canadiens pomohol dvoma asistenciami a pripísal si svoje prvé body v NHL.

V pondelok už ale z Bruins prišla správa, že musí ísť späť do AHL hájiť farby Providence. Možno aj preto, že Boston teraz čaká týždenná zápasová pauza.
Kratučký debut bol pomerne plodný. Na úvod strávil Cehlárik na ľade 13 minút a 50 sekúnd a mal na konte jeden kladný bod v bilancii plus/mínus.
"Snažil som sa byť pokojný, nezbavovať sa puku a hrať trpezlivo. Nastúpil som so skvelými ofenzívnymi hráčmi a chcel som medzi nich čo najlepšie zapadnúť," povedal Cehlárik denníku Boston Herald.
Bruins ho draftovali v roku 2013 v treťom kole na 90. pozícii. V tom období už mal za sebou debut vo švédskej najvyššej súťaži v drese celku Lulea HF. Ten ho získal zo Žiliny v šestnástich rokoch a Cehlárik si jeho dres obliekal ešte v minulom ročníku.
Bronzový medailista z juniorských majstrovstiev sveta z roku 2015 sa minulý rok v Rusku dočkal premiérového štartu na svetovom šampionáte IIHF a potom 16. júna podpísal trojročný nováčikovský kontrakt s Bruins. Od začiatku sezóny pôsobil na farme v Providence v American Hockey League a v 40 zápasoch nazbieral 33 bodov za 18 gólov a 15 asistencií.

Pozvánka z farmy prišla Cehlárikovi v utorok po zaradení Austina Czarnika na maródku. Štvrtkovú výhru nad San Jose Sharks 6:3 v dueli, v ktorom po odvolaní Claudea Juliena debutoval na pozícii hlavného kouča Bruce Cassidy, ešte sledoval ako divák.
"Je dobré vidieť zápas aj z tribúny a pozorovať, aké rozostavenie majú spoluhráči. Sú to chytrí hokejisti. Nie je to hokej hore-dole. Treba byť na ľade v dobrom postavení a robiť správne veci," vyhlásil Cehlárik.
Hneď vo jeho prvom dueli v NHL ho bolo vidieť, hoci nebodoval. Svoje umenie naznačil napríklad v prvej tretine krásnou prihrávkou na Pastrňáka, ktorý išiel sám na gólmana Ryana Millera, ale neuspel.
"Myslím, že si viedol veľmi dobre. Predviedol niekoľko pekných akcií. Hralo sa s ním dobre a v ďalších zápasoch sa bude zlepšovať. Boli sme blízko gólu a dúfajme, že na to nadviažeme a budeme v ofenzíve ešte lepší," chválil Cehlárika po jeho premiére český ťahúň Krejčí.
"Páči sa mi jeho hra. Skvele doplnil túto lajnu a odviedol dobrú prácu. Keď sa dostal k puku, ukázal niekoľko dobrých akcií. Samozrejme bolo vidieť nejakú nervozitu, ale hneď ako sa rozhliadne, bude len lepší," hodnotil vystúpenie nováčika tréner Cassidy.
Ich slová sa naplnili v dueli proti Montrealu. Cehlárik sa dočkal premiérového bodu v deviatej minúte: z pravého rohu krásne uvoľnil Adama McQuaida na ľavom kruhu, ktorý prekonal presúvajúceho sa Careyho Pricea. Mal tak výrazný podiel na úvodnom a nakoniec aj na víťaznom góle.

Cehlarik_21317

V 36. minúte pridal v presilovej hre druhý bod. V kombinácii posunul puk na Davida Backesa, po ktorého ideálnej prihrávke zvýšil Krejčí do odkrytej bránky na 3:0. Na ľade pobudol rovných 17 minút, z toho 5:46 v presilových hrách.
"Niet pochýb, že má dobré hokejové myslenie i parametre a je šikovný. Skvelo sa vyrovnal s tempom, tlakom i s pozičnou hrou. Zatiaľ je z jeho strany všetko dobré. Som spokojný s tým, ako sme ho zaradili do zostavy. Sedí si s hráčom typu Krejčí. Nemusí byť pri puku v strednom pásme, kde exceluje Krejčí. Zatiaľ to funguje výborne," dodal Cassidy.
Aj napriek chvále sa nový Slovák v NHL zase musí sťahovať do nižšej súťaže. Na ako dlho? Svojimi dvoma premiérovými štartmi naznačil, že za Boston môže v budúcnosti pridať ešte veľa zápasov.