NYR vs CAR

Ako sa to mohlo stať?

Otázka, ktorá bude ešte dlho zamestnávať hlavy hráčov aj fanúšikov Carolina Hurricanes.

Tím totiž v šiestom zápase po dvoch tretinách viedol nad New York Rangers 3:1 a bol na najlepšej ceste k bitke číslo sedem. Navyše ho hnala zaplnená domáca aréna. Potom však prišiel totálny kolaps.

Hurricanes v tretej časti inkasovali štyri góly a nakoniec prehrali 3:5. To bolí... Takže majú po sezóne.

"Súperovi treba vyjadriť uznanie. Keď bolo treba, tak ich najlepší hráči povstali," uviedol Rod Brind'Amour, tréner Hurricanes.

Mal tým na mysli predovšetkým Chrisa Kreidera, ktorý v záverečnej časti zažiaril hetrikom. Ten zavelil k obratu v 47. minúte, keď sa presadil zblízka. Bol to gól, ktorý domáci nemali dopustiť. A dobre to vedeli.

"To sa skrátka nesmie stávať. Vieme to. Nie je možné umožniť takému mužstvu podobný gól," hneval sa tréner, ktorý síce s Hurricanes pravidelne patrí medzi favoritov na Stanley Cup, ale v posledných šiestich rokoch to dotiahli maximálne do finále Východnej konferencie. Síce dvakrát, ale pre ambiciózny klub je to aj tak málo.

Ďalší pokus nevyšiel.

"Ich najlepší hráči v poslednej časti zabrali," pripustil Brind'Amour, bývalý kapitán, ktorý s klubom v roku 2006 získal Stanley Cup. Carolina naňho odvtedy čaká.

Kreider nastrieľal tri góly za sebou

O najslávnejšiu športovú trofej naozaj zabojujú Rangers. Buď s Florida Panthers, alebo s Boston Bruins.

"Veľmi to bolí. Nechcete dať súperovi život," smútil brankár Frederik Andersen, ktorý si pripísal 19 zákrokov, ale pri kľúčovom góle na 2:3 zaváhal. Puk mal pokryť a nevyšlo mu to. "Myslel som si, že som to urobil, ale nedal som dolu rukavicu. Chyba. Bolo to zlé načasovanie," ľutoval dánsky brankár.

Práve toto zaváhanie nakoplo hostí, ktorí spustili stíhaciu jazdu. A nakoniec sa mohli radovať.

"V kabíne je skrátka dôvera. Veríme jeden druhému," uviedol Jacob Trouba, kapitán mužstva z Manhattanu. "Vieme, čo v nás je. Chceli sme to dotiahnuť do konca."

Rangers sa nedali odradiť ani tým, že po dvoch tretinách to pre nich nebol sľubný stav. Hurricanes, ktorá boli pritlačení k múru, viedli 3:1. V tej chvíli sa však prejavil charakter hostí. "Vedeli sme, že máme ešte tretinu. Veľa hráčov sa ukázalo," pochválil tím líder Trouba.

Predovšetkým Kreider, ktorý nastrieľal tri góly v priebehu deviatich minút. "Nikdy sme nemali pocit, že by sme boli mimo hry. Vždy hovoríme o tom, že sme odolná partia. A myslím si, že sme to aj ukázali," uviedol Kreider, ktorý v play off zaznamenal spolu 10 bodov (7+3).

Zostrih: Rangers - Hurricanes 5:3

Ofenzívny líder Rangers sa stal tretím hráčom v histórii tradičného klubu, ktorému sa podarilo pripísať si hetrik v zápase, ktorý mohol rozhodnúť o postupe. Je aj tretí hráč, ktorý zaznamenal hetrik v jednej tretine v play off. Pripojil sa tak k VIP skupine, v ktorej sú ikony - Mark Messier a Wayne Gretzky.

"Bola to skrátka gigantická posledná tretina," zhodnotil Peter Laviolette, tréner Rangers. "Chris (Kreider) prevzal zodpovednosť za celý tím. A vyšlo mu to." Skúsený tréner priviedol Rangers do finále Východnej konferencie už vo svojej prvej sezóne na striedačke.

Rangers gólovo aj výsledkovo ovládli tretiu tretinu aj napriek tomu, že na strely ju domáci vyhrali (16:10). Celkovo boli strelecky aktívnejší (36:24), ale ani to im nepomohlo. Igor Šesťorkin, brankár Rangers, pochytal spolu 33 striel.

Martin Nečas poslal domácich do vedenia. V 19. minúte sa sám objavil pred bránkou a krásne napálil puk pod hornú tyčku. Potom predviedol typické víťazné gesto. Keď Sebastian Aho v polovici druhej časti zvýšil na 3.1, tak sa mohlo zdať, že Rangers budú môcť spustiť predaj vstupeniek na siedmy zápas v Madison Square Garden.

Kreider im však ušetril starosti.

"Mali sme šance zvýšiť vedenie, ale nepodarilo sa nám to," ľutoval ofenzívny líder domácich Aho. "Takýto gól určite môžete využiť. A presne to sa im podarilo," pripomenul fínsky útočník zlomový zásah, ktorý súperovi dodal energiu.

Rangers sa môžu tešiť na finále konferencie.

Hurricanes majú naopak po sezóne. A už môžu plánovať dovolenky.