capsq

Washington sa stal rovnako ako v minulej sezóne kráľom základnej časti a obhájil Presidents' Trophy. Capitals si triumf zaistili vďaka víťazstvu nad New York Rangers 2:0, ku ktorému pomohol 24 úspešnými zákrokmi brankár Braden Holtby. V druhom dueli stredajšieho večera nezabránil český útočník Tomáš Plekanec svojím 10. gólom v sezóne porážke Montrealu na ľade Buffala 1:2.
Vo Východnej konferencii je vďaka týmto výsledkom rozhodnuté o dvoch dvojiciach do 1. kola play off. Montreal sa v súboji tímov z Original Six stretne s Rangers a Pittsburgh Penguins vyzvú Columbus Blue Jackets.

Washington Capitals - New York Rangers 2:0
Capitals si s dvoma zápasmi do konca zaistili prvenstvo v základnej časti a výhodu domáceho prostredia vo všetkých sériách bojov o Stanley Cup. Presidents' Trophy získali po sezónach 2009-10 a 2015-16 tretíkrát v klubovej histórii. Pittsburgh, ktorému zostáva odohrať tri duely, na nich stráca sedem bodov.
Holtby sa pod výhru nad Rangers podpísal deviatou nulou v sezóne a v tejto štatistike vládne lige. O víťazný gól zápasu sa postaral v čase 34:49 tečom strely Alexa Ovechkina Justin Williams a v 45. minúte zavŕšil výsledok blafákom do forhendu Evgeny Kuznetsov.
Rangers stratili nádej na posun zo štvrtého miesta v Metropolitnej divízii pred Columbus a majú definitívne zaistenú prvú divokú kartu na postup do play off z Východnej konferencie. Môžu sa tak pripravovať na súboj v play off s víťazom Atlantickej divízie Montrealom.
Proti Capitals nastúpili bez niekoľkých hráčov základnej zostavy, ktorí sa šetria na boje o Stanley Cup. Chýbali útočníci Rick Nash, Mats Zuccarello, Jesper Fast či obrancovia Ryan McDonagh a Brady Skjei.

Buffalo Sabres - Montreal Canadiens 2:1
Plekanec ako jediný prekonal Robina Lehnera, ktorý si pripísal 31 úspešných zákrokov a doprial Sabres víťaznú radosť v záverečnom domácom vystúpení v sezóne. Plekanec si ho po 46 sekundách tretej tretiny vychutnal blafákom do bekhendu, keď sa dostal sám pred švédskeho gólmana po kombinácii Paula Byrona a Alexandera Radulova. Stanovil tak konečný výsledok.
Sabres viedli od siedmej minúty vďaka gólu obrancu Rasmusa Ristolainena a krátko po polovici zápasu zvýšil Tyler Ennis. Buffalo vďaka nim ukončilo sériu troch porážok. Montreal naopak neuspel prvýkrát po piatich víťazstvách za sebou.
V drese Canadiens zápas nedohral obranca Alexei Emelin, ktorý v druhej tretine odstúpil kvôli zraneniu v dolnej časti tela. Rovnako v druhom dejstve sa duel skončil aj pre útočníka Marcusa Foligna, ktorý si zranil koleno.

Momenty večera:
1. Capitals ovládli NHL
Washington rovnako ako v minulom ročníku vyhral základnú časť NHL. Obhajobu Presidents' Trophy si Capitals zaistili vďaka výhre nad New York Rangers 2:0.
2. Dve dvojice do play off
Stredajšie výsledky rozhodli o dvoch dvojiciach do prvého kola play off. Vo Východnej konferencii sú jasné súboje Montrealu s Rangers a Pittsburghu s Columbusom.
3. Holtbyho deviata nula
Brankár Braden Holtby z Washingotnu vládne lige s deviatimi čistými kontami. Vďaka nule proti Rangers sa na čele osamostatnil pred Tuukkom Raskom z Boston Bruins.
Hviezdy večera:
1. Braden Holtby (WSH): 24 úspešných zákrokov, 9. nula v sezóne
2. Evgeny Kuznetsov (WSH): 1 gól, 1 asistencia, 2 strely
3. Tyler Ennis (BUF): 1 bod, 1 gól, 3 strely
Na čo sa tešiť:
Hrá sa 12 zápasov a vo Východnej konferencii sa môžu zaplniť posledné dve voľné miesta v play off. Ottawa Senators budú bojovať o poistku účasti v bojoch o Stanley Cup na ľade Boston Bruins a Toronto Maple Leafs proti Tampa Bay Lightning.