Budaj_1

Porážku musel prehryznúť Peter Budaj, keď jeho Los Angeles podľahli Arizone 3:5. Slovenský gólman v inkasoval štyri góly z 21 pokusov súpera. Piaty gól víťazov padol do prázdnej bránky. Pri výhre bol však Andrej Sekera, ktorý v drese Edmontonu oslávil víťazstvo 6:3 na domácom ľade proti Philadelphii. Troma bodmi sa pod triumf podpísal kapitán Connor McDavid.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby dosiahol ako 86. hráč v histórii hranicu 1000 bodov. Chýbal mu k nej pred duelom s Winnipegem jediný gól či asistencia. Dvadsaťdeväťročný kanadský center si pripísal hneď dve prihrávky a navyše výhru 4:3 po predĺžení zariadil víťazným gólom v čase 64:38. Crosby tak má na konte z 757 zápasov 1002 bodov za 369 gólov a 633 asistencií.
Pittsburgh Penguins - Winnipeg Jets 4:3 po predl.
Crosby sa dočkal veľkého míľnika v čase 6:28, keď prihral Chrisovi Kunitzovi na gól na 2:0. Získal puk v súboji s Blakeom Wheelerom a nabil strelcovi medzi kruhy. Po obrate Jets na 3:2 sa Crosby podieľal v 54. minúte aj na góle Phila Kessela, ktorý v presilovej hre vynútil predĺženie. Hrdina večera potom 21,1 sekúnd pred jeho koncom rozuzlil zápas, keď doklepol po akcii Evgeniho Malkina puk do odkrytej bránky.
"Je to úžasný hokejista. Skutočnosť, že dosiahol tisíc bodov v 757 zápasoch je len dôkazom toho, aký je to hráč. Je to aj charakterná osobnosť. Je neuveriteľne súťaživý a miluje víťazstvá," povedal kouč Penguins Mike Sullivan.

Crosby dosiahol magickú tisícku ako 12. najrýchlejší hráč všetkých čias a podarilo sa mu to o šesť zápasov skôr než Jaromírovi Jágrovi, ktorý to dokázal tiež ešte v drese Penguins.
"Je pekné, že sa mi to podarilo a že sme navyše vyhrali. Podarilo sa mi to na začiatku zápasu a potom som sa hlavne staral o to, aby sme zvíťazili," vyhlásil Crosby.
Edmonton Oilers - Philadelphia Flyers 6:3
Radko Gudas si pri prieniku Seana Couturiera po ľavej strane nakorčuľoval až do bránkoviska Oilers, dotlačil puk za Cama Talbota a po 31 sekundách druhého dejstva znížil na 1:2. Edmonton následne zvýšil už na 5:1, napriek tomu Flyers ešte vývoj dramatizovali vďaka trefám Waynea Simmondsa a Braydena Schenna. Ten v 48. minúte v presilovej hre usmernil puk do bránky po prihrávke Jakuba Voráčka.

V 55. minúte ale poistil výhru Edmontonu najproduktívnejší hráč súťaže Connor McDavid. V zápase si pripísal aj dve asistencie a na konte má 66 bodov, o dva viac než Crosby. Oilers sa posunuli na druhé miesto Pacifickej divízie pred Anaheim Ducks.
Michal Neuvirth v bránke Philadelphie odchytal celý zápas a inkasoval šesť gólov z 25 striel.
Los Angeles Kings - Arizona Coyotes 3:5
Radim Vrbata v piatej minúte asistoval v presilovej hre na gól Brendana Perliniho, ktorý na druhýkrát prekonal slovenského gólmana Petra Budaja a otvoril skóre. Perlini v zápase trafil dvakrát a rovnako pomohol k tretej výhre Coyotes z posledných štyroch zápasov i Jordan Martinook.
Brankár Mike Smith si v drese víťazov pripísal 41 zákrokov. Budaj inkasoval z 21 striel štyrikrát. Piaty gól Coyotes totiž padol pri power play do prázdnej bránky.
New Jersey Devils - Ottawa Senators 0:3
Piatym čistým kontom v sezóne sa podpísal pod výhru Senators Mike Condon, ktorý si pripísal 21 úspešných zákrokov. Celkovo to bola pre dvadsaťšesťročného brankára šiesta nula v 88. dueli v NHL. O góly sa postarali obrancovia Dion Phaneuf, Erik Karlsson a útočník Kyle Turris.
"Počas celej mojej kariéry sme mali medzi gólmanmi výborné vzťahy bez ohľadu na to, kde som pôsobil. Ide len o úspech. Keď chytá Craig Anderson, má moju podporu. Keď nastúpim ja, radí mi zo striedačky. Snáď sa nám bude takto dariť aj naďalej," tešilo Condona, že sa obaja gólmani Senators skvelo doplňujú. Ottawa je druhá v Atlantickej divízii o dva body za Montreal Canadiens, ktorí odohrali o tri zápasy viac.
New York Islanders - New York Rangers 4:2
Šesť zápasov trvajúca víťazná séria Rangers sa zastavila v derby s Islanders, ktorí potvrdili, že sa im v poslednom období doma darí. V Barclays Center bodovali desiatykrát za sebou a z toho osemkrát vyhrali. Dva góly si v drese víťazov pripísal Andrew Ladd a gólman Thomas Greiss pomohol k úspechu 25 úspešnými zákrokmi.
"Hrali sme rozumne. Odviedli sme dobrú prácu a skvelo sme sa vracali do správnych pozícií," povedal Ladd, ktorý v posledných desiatich zápasoch strelil celkovo šesť gólov.
Buffalo Sabres - Colorado Avalanche 2:0
Gólman Robin Lehner si vďaka 23 zákrokom pripísal druhé čisté konto v ročníku a celkovo piate v 147 dueloch v NHL. Góly Sabres strelili Sam Reinhart a Evander Kane a Avalanche si pripísali už piatu porážku za sebou. Lehner v druhej tretine čelil len štyrom strelám, v záverečnom dejstve musel zasahovať dvanásťkrát.
"Trochu som sa v druhé tretine nudil, ale bolo príjemné to sledovať. Bránili sme v strednom pásme tromi alebo štyrmi celú druhú tretinu. Veľa vecí sme dnes urobili správne," pochvaľoval si Lehner.
St. Louis Blues - Vancouver Canucks 4:3
Blues oslávili šiestu výhru v rade a uspeli vďaka presilovkovým gólom Vladimira Tarasenka a Alexandera Steena, ktorí v tretej tretine získali St. Louis náskok 4:2. Troma asistenciami sa zaskvel obranca Kevin Shattenkirk.

Minnesota Wild - Dallas Stars 3:1
Stars prehrali tretíkrát za sebou a siedmykrát z posledných ôsmych zápasov. Wild sa dostali do vedenia 0,8 sekundy pred koncom prvej tretiny, keď premenil presilovú hru Ryan Suter. V druhej tretine zvýšil Erik Haula. Čisté konto Darcymu Kuemperovi, ktorý si pripísal 34 zákrokov, pokazil v 46. minúte Cody Eakin.
1. Crosbyho tisícka
Sidney Crosby ako 86. hráč v histórii dosiahol hranicu 1000 bodov v NHL. Kapitán Pittsburghu dosiahol vytúžený bod už v siedmej minúte pri góle Chrisa Kunitza. Potom ešte ďalšou asistenciou a víťazným gólom v predĺžení zariadil výhru nad Winnipegom 4:3.
2. McDavid udržal vedenie
Connor McDavid si pripísal gól a dve asistencie pri víťazstve Edmontonu nad Philadelphiou 6:3. Na čele produktivity si s 66 bodmi drží dvojbodový náskok pred Crosbym.
3. Rozbehnutí Blues
St. Louis vyhralo nad Vancouverom 4:3 a zvíťazilo už šiestykrát za sebou. Nový kouč Mike Yeo, ktorý sa po odvolaní Kena Hitchcocka posunul z pozície asistenta do úlohy hlavného kouča, doviedol Blues k siedmemu úspechu z ôsmich duelov.
1. Sidney Crosby (PIT): 1 gól, 2 asistencie, 3 strely
2. Connor McDavid (EDM): 1 góly, 2 asistencie, 3 strely
3. Mike Condon (OTT): 21 úspešných zákrokov, 5. nula v sezóne
Na čo sa tešiť:
Hrajú sa tri zápasy. Jaromír Jágr sa s celkom Florida Panthers predstaví na ľade Anaheim Ducks, Columbus Blue Jackets hostia Pittsburgh Penguins a Carolina Hurricanes privítajú Colorado Avalanche.