buka2

V nedeľných bojoch o play off sa darilo obom slovenským brankárom. Jaroslav Halák zastavil v drese Islanders 35 pokusov Buffala a stal sa treťou hviezdou zápasu. Islanders strácajú na druhú divokú kartu vo Východnej konferencii päť bodov.
Za krajanom nezaostával ani Peter Budaj, ktorý prispel k výhre Tampy nad Dallasom 23 úspešnými zákrokmi a pripísal si jubilejnú 30 výhru v sezóne. Slovenská posila, ktorú Tampa získala 26. februára z Los Angeles Kings, oslávila v drese aktuálneho tímu tretie víťazstvo. Lightning sa so štyrmi duelmi do konca priblížili na tri body k pozíciám, ktoré zaručujú účasť v play off.

Jednu prihrávku pri výhre Bostonu nad Chicagom zaznamenal Zdeno Chára, ktorý bodoval v treťom z posledných štyroch zápasov, v drese porazených si jednu asistenciu pripísal Richard Pánik.
Tampa Bay Lightning - Dallas Stars 6:3
Skvelú formu z posledných dní potvrdil útočník Ondřej Palát, ktorý zažiaril troma bodmi za gól a dve prihrávky. Český útočník bodoval v siedmich z posledných ôsmich zápasov a pripísal si v nich celkovo 13 bodov za tri góly a 10 asistencií. Najskôr asistoval pri góle Braydona Coburna, ktorý 18 sekúnd pred koncom druhej tretiny vyrovnal na 2:2. V 46. minúte sa zapojil do akcie, po ktorej otočil stav Brayden Point.
V čase 53:27 upravil Palát v presilovej hre na 4:2, keď po prihrávke Jonathana Drouina z medzikružia trafil presne nad pravý betón Kariho Lehtonena. Rodák z Frýdku-Místku vylepšil svoju bilanciu v sezóne na 49 bodov za 17 gólov a 32 prihrávok zo 71 zápasov.
Tréner Tampy Bay Jon Cooper bol rád, že jeho zverenci predviedli v tretej tretine zlepšený výkon a štyrmi góly strhli víťazstvo na svoju stranu. "Povedal som hráčom v kabíne: 'Chcete mať šancu hrať ďalej aj po budúcej nedeli? Ak nie, tak hrajte ako v druhej tretine. V prípade, že áno, tak ukážte to, čo v tretej,'" povedal Cooper.
Lightning vyhrali piaty z posledných šiestich duelov a v Atlantickej divízii sú o tri body za celkami Toronto Maple Leafs a Ottawa Senators, ktoré ale majú oproti nim zápas k dobru.

Vancouver Canucks - San Jose Sharks 1:3
Dvoma gólmi zariadil triumf San Jose Tomáš Hertl, ktorý získal ocenenie pre najlepšieho hráča duelu. Hertl čakal na gól od 28. februára, keď pomohol víťazným gólom k výhre nad Torontom 3:1 a bol tiež zvolený za prvú hviezdu stretnutia. Strelecké prekliatie prelomil presne po 11 minútach hry, keď po zakončení Mikkela Boedkera doklepol puk bekhendom do prázdnej bránky.
Hneď o 111 sekúnd neskôr pridal svoj 10. gól v sezóne. Po strele Marca-Edouarda Vlasica k nemu vyrazil puk Ryan Miller na ľavý kruh a Hertl znovu pohotovo trafil odkrytú bránku.
V zostave Sharks stále chýbal center Logan Couture a na konci prvej tretiny odstúpil so zranením ľavého kolena aj Joe Thornton. "Potrebujem predvádzať to najlepšie, čo dokážem, keď títo chlapci chýbajú. Očakávam od seba góly. Ale aj keď niekedy robíte maximum, tak je všetko zle," vracal sa k streleckému pôstu Hertl, ktorý podstúpil 21. novembra operáciu kolena a následne vynechal 32 zápasov.

Minnesota Wild - Colorado Avalanche 5:2
Skóre otvoril svojím 19. gólom v sezóne Martin Hanzal, ktorý sa presadil v šiestej minúte. Zostal nekrytý pred bránkou a po prihrávke Charlieho Coylea Minnesota prekonal Calvina Picarda. V 17. dueli za Wild trafila februárová posila z Arizony tretíkrát. Jubilejnú 400. asistenciu v NHL si pri Hanzalovom góle pripísal Jason Pominville.
Minnesota dosiahla tretíkrát v histórii klubu hranicu 100 bodov v sezóne a upevnila si druhé miesto v Centrálnej divízii. Aj keď Wild vyhrali len tretíkrát z posledných 13 duelov, stačia im len dva body, aby si zaistili výhodu domáceho prostredia v prvom kole play off.
Chicago Blackhawks - Boston Bruins 2:3
Bruins si už piatou výhrou za sebou výrazne vylepšili pozíciu vo Východnej konferencii a v Atlantickej divízii poskočili zo štvrtého miesta na druhé o bod pred celkami Toronta a Ottawy. S troma duelmi do konca si udržali štvorbodový náskok pred Tampou Bay a znovu sa priblížili k prvej účasti v play off za posledné tri sezóny.
Asistenciu na úvodný gól v siedmej minúte pomohol Bostonu k úspechu slovenský obranca Zdeno Chára, ktorého nahodenie od modrej čiary tečoval Ryan Spooner. V drese Blackhawks zaznamenal kurióznu prihrávku slovenský forvard Richard Pánik na konci druhej tretiny pri zásahu Artemiho Panarina na 1:2.
Po súboji s Brandonom Carlom zostal Pánik ležať v odkrytej bránke a prvý Panarinov pokus nechtiac vyrazil pravou rukou a následne už ruský strelec trafil voľný priestor. "Bola to jedna z najkrajších prihrávok v histórii," vtipkoval kouč Blackhawks Joel Quenneville.
Buffalo Sabres - New York Islanders 2:4
Slovenský gólman Jaroslav Halák doviedol 35 úspešnými zákrokmi Islanders k víťazstvu a bol zvolený za tretiu hviezdu zápasu. Nadviazal na piatkový výkon proti New Jersey Devils (2:1), keď bol druhým najlepším hráčom duelu.
Jeho tím si stále drží teoretickú nádej na účasť v bojoch o play off, keď so štyrmi zápasmi do konca stráca na druhú divokú kartu vo Východnej konferencii päť bodov. O víťazstve na ľade Buffala rozhodol dvoma gólmi v tretej tretine Anders Lee.

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 2:3
Capitals urobili víťazný krok za obhajobou Presidents' Trophy, pretože v priamom súboji nedovolili Columbusu, aby sa k nim priblížil na rozdiel dvoch bodov. Washington má teraz na konte zo 78 zápasov 112 bodov, o päť viac ako Pittsburgh a Chicago. Penguins majú pred sebou ešte rovnako štyri duely a Blackhawks o zápas menej.
"Výhoda domáceho prostredia v play off je dôležitá. Vieme, že to bude boj tak či tak, ale chceme vyhrať a zakončiť základnú časť v čo najlepšej forme," povedal útočník Capitals T.J. Oshie. Columbus sa po tretej prehre za sebou prepadol v Metropolitnej divízii na tretie miesto o bod za Pittsburgh.
Calgary Flames - Anaheim Ducks 3:4
Michael Frolík v 46. minúte vyrovnal na 3:3, keď tečoval pred Jonathanom Bernierom strelu Marka Giordana. Na svoj 17. gól v ročníku čakal odchovanec z Kladna sedem zápasov, v priebehu ktorých si pripísal jediný bod za asistenciu.
Duel ale Flames stratili v čase 56:54, keď rozhodol Logan Shaw. Ducks vďaka tomu vedú Pacifickú divíziu o dva body pred celkom Edmonton Oilers.
Pittsburgh Penguins - Carolina Hurricanes 3:2
Hurricanes po predchádzajúcej trinásťzápasovej bodovej sérii, ktorá bola najdlhšia v histórii klubu, vyšli druhýkrát za sebou naprázdno a so štyrmi duelmi do konca majú na play off manko priepastných sedem bodov. V sobotu prehrali s Dallasom 0:3.
Ďalšie neděľné výsledky:
New York Rangers - Philadelphia Flyers 4:3
St. Louis Blues - Nashville Predators 4:1
Los Angeles Kings - Arizona Coyotes 1:2
1. Predators majú istotu
Nashville prehral na ľade St. Louis 1:4, napriek tomu sa stal 13. istým účastníkom play off. Posledné voľné miesto v Západnej konferencii mu definitívne zaistila prehra Los Angeles s Arizonou 1:2, po ktorej Kings strácajú so štyrmi duelmi do konca stále desať bodov.
2. Víťazná jazda Bruins
Boston sa v boji o play off dostal do výbornej formy a vďaka piatej výhre za sebou mieri za definitívnou poistkou účasti. V Atlantickej divízii poskočil zo štvrtého miesta na druhé o bod pred Toronto a Ottawu.
3. Flyers bez play off
Philadelphia má definitívnu istotu, že bude druhýkrát za posledné tri roky chýbať v bojoch o Stanley Cup. Klub, ktorého farby háji trio českých hokejistov Michal Neuvirth, Radko Gudas a Jakub Voráček, prišiel o teoretickú nádej po prehre na ľade Rangers 3:4.
1. Ondřej Palát (TBL): 1 gól, 2 asistencie, 3 plusové body
2. Tomáš Hertl (SJS): 2 góly, 2 plusové body, 2 strely
3. André Burakovsky (WSH): 1 gól, 1 asistencia, 2 strely
Na čo sa tešiť:
Na programe sú tri zápasy. Buffalo Sabres privítajú Toronto, Detroit Red Wings hostia Ottawu a Florida Panthers vyzve Montreal Canadiens.